Tímarit.is
Search | Titles | Articles | About | FAQ |
login | Íslenska | Føroyskt | Kalaallisut | Dansk | English |

Atuagagdliutit

PDF  | HQ_PDF  | JPG  | TXT  |
Open in new window:
PDF  | HQ_PDF  | JPG  | TXT  |


Vertical fit


Your browser does not support PDF files
Click here to view the page as JPG
Atuagagdliutit

						I
Jens Pavia Egede.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Lars Olsen.
2.  Knud Larsen.
Frederik Lange, G.A.S.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Karl Siegstad.
2.  Eli Sandgreen.
Otto Steenholdt.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Lars Peter Olsen.
2.  Annemarie Baadsgaard Petersen.
Magnus Larsen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Knud Sørensen.
2.  Hansigne Petersen.
Jakob Angubbesen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Søren Sandgreen.
2.  Martin Angubbesen.
Gaba Olsen, K.N.A.P.P.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Jørgen Schmidt.
2.  Isak Olsen.
Peter Storch.
Stedfortrædere — sivnissugssat;
1.  Henrik Johansen.
2.  Jakobine Fleischer.
Godhavn landsrådskreds:
K'eKertarssup landsrådeKarfia:
Knud Kristiansen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Akvillas Larsen.
2.  AningaK Dalager.
Knud Lindenhann.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Mikkel Abrahamsen.
2.  Isak Kristensen.
Karl Leander.
Stedfortrædere —
1.  Karl Møller.
2.  Peter Broberg.
sivnissugssat:
David Broberg.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Peter Broberg.
2.  Esaias Broberg.
Adam Geisler.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Tobias Mølgaard.
2.  Aron Kristiansen.
Bugten landsrådskreds:
Bugtenip landsrådeicarfia:
»^      Frederik Rosing, G.A.S.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Anthon Frederiksen.
2.  Johan Kristiansen.
Konrad Steenholdt.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Pelé Jensen.
2.  Peter Siegstad.
Lars Briksen, G.A.S.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Holger Sivertsen.
2.  Ulrik Eriksen.
Mikael Eriksen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Lars Mathæussen.
2.  Marius Mathiassen.
Umånaic landsrådskreds:
Umånap landsrådeKarfia:
Josef Motzfeldt.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Jakob Kruse.
2.  UvdloriaK Løvstrøm.
Severin Johansen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Hans Johansen.
2.  Edvard Zeeb.
Pavia Nielsen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Jørgen Petersen.
2.  Johannes Fleischer.
Martin Malakiassen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Aron Skade.
2.  Nikolaj Sigurdsen.
Scoresbysund  landsrådskreds:
Scoresbysundip landsrådeKarfia:
Ole Knud Nielsen, G.A.S.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  UvdloriaK Løvstrøm.
2.  Louise Jakobsen.
Emil Ance.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Frederik Ance.
2.  Kristian KunaK.
Upernavik landsrådskreds:
Upernaviup landsrådeKarfia:
Josef Madsen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Gerth Brønlund.
2.  Kristian Simonsen.
Bjørn Rosing.
Stedfortrædere
1.  Ole Bidstrup.
2.  Sofie Thomassen.
sivnissugssat:
Angmagssalik landsrådskreds:
Angmagssaliup landsrådeKarfia:
Jørgen Mathæussen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Karl Jørgensen.
2.  Peter Nielsen.
Anders Andreassen
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Aron Davidsen.
2.  Harald Bajare.
Rasmus Jørgensen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Jørgen Nielsen.
2.  Knud Grim.
Thorvald Kuitse.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Vittus Nikodemus.
2.  Anders Andreassen.
Bendt Frederiksen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Johannes Christiansen.
2.  Mathias Kristiansen.
Karl Pivat.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Boas Boassen.
2.  Apollorak Mogensen.
Thule landsrådskreds:
Thulep  landsrådeKarfia:
Ungak Kujaukitsok.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Preben Petersen.
2.  Isak Suerssak.
Jakob Sivertsen, K.N.A.P.P.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Thorvald Mikaelsen.
2.  Anders Andreassen.
Asiajuk Sadorana, K.N.A.P.P.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Ussarkak Kujaukitsok.
2.  Karl Karlsen.
Jakob MaKe.
Stedfortrædere —
1.  Boas Boassen.
2.  Thomas Kuitse.
sivnissugssat:
Hans Egede Berthelsen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Peter Peary.
2.  Karkutsiak Nielsen.
Kandidatforbund:
Tonny Pedersen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  Hanne Stenskilde.
2.  Tage Lauridsen.
K'issunguax Kristiansen.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  August Eipe.
2.  Pouline Kristiansen.
Ole Mikiki.
Stedfortrædere — sivnissugssat:
1.  ErinerteK Jonathansen.
2.  S. Sikivat.
Kinersinigssamut peKatigigfiorérsut kåtuvfinik tunule-
KutaKardlutik Kinigagssångortitut åmalo kåtusseKati-
gigdlutik Kinigagssångortitut mako nalunaerutigineKar-
put akuerineKardlutigdlo:
Til valget er der oplyst og godkendt følgende partitil-
slutninger og kandidatforbund:
KVINDEFORENINGEN:
Cecilie Lund, Julianehåb.
Ane Sofie Hegelund, Frederikshåb.
Martha Biilmann, Sukkertoppen.
G.A.S.
Peter Semsen, Nanortalik.
Peter Hard, Julianehåb.
Kristian Boassen, Frederikshåb.
OdåK Olsen, Godthåb.
Hansigne Lybert, Sukkertoppen.
Ulf Olsen, Holsteinsborg.
Frederik Lange, Bugten.
Lars Eriksen, Bugten.
Ole Nielsen UmanaK.
K.N.A.P.P.
Jens Adolfsen, Nanortalik.
Hanning Høegh, Julianehåb.
Lamik Møller, Frederikshåb.
Kristian Nielsen, Godthåb.
Ulrik Rosing, Godthåb.
Kristian Ingemann, Holsteinsborg.
Gaba Olsen, Egedesminde.
Asiajuk Sadorana, Thule.
KANDIDATFORBUND (Angmagssalik valgkreds):
Tonny Pedersen, Angmagssalik.
Ole Mikiki, Kungmiut.
Landshøvdingen over Grønland
Kalåtdlit-nunåne landshøvdinge
Godthåb, den 28. februar 1975.
Nuk, den 28. februar 1975.
H. Lassen.
15
					
Hide thumbnails
Page 1
Page 1
Page 2
Page 2
Page 3
Page 3
Page 4
Page 4
Page 5
Page 5
Page 6
Page 6
Page 7
Page 7
Page 8
Page 8
Page 9
Page 9
Page 10
Page 10
Page 11
Page 11
Page 12
Page 12
Page 13
Page 13
Page 14
Page 14
Page 15
Page 15
Page 16
Page 16
Page 17
Page 17
Page 18
Page 18
Page 19
Page 19
Page 20
Page 20
Page 21
Page 21
Page 22
Page 22
Page 23
Page 23
Page 24
Page 24
Page 25
Page 25
Page 26
Page 26
Page 27
Page 27
Page 28
Page 28