Tímarit.is
Søg | Titler | Artikler | Om os | Spørgsmål og svar |
log på | Íslenska | Føroyskt | Kalaallisut | Dansk | English |

Atuagagdliutit

PDF  | HQ_PDF  | JPG  | TXT  |
Vis i nyt vindue:
PDF  | HQ_PDF  | JPG  | TXT  |


Vertical fit


Din browser understøtter ikke PDF-filer
Klik her for at se siden som JPG
Atuagagdliutit

						B ekendtgørelse
Det meddeles herved, at jeg på grundlag af valgbestyrel-
sernes indstillinger har truffet beslutning om, at samtlige
de til valgbestyrelserne indgivne kandidatanmeldelser
samt anmeldte partiopstillinger må anses for gyldige.
Til landstingsvalget den 4. april 1979 er herefter i lands-
tingskredsene opstillet følgende kandidater og stedfortræ-
dere:
SYDKREDSEN
ENKELTKANDIDAT:
Uthilie Heilmann
1.   Helga Egede
2.   Johanne M. Petersen
ATÅSSUT:
Atalia Benjaminsen
1.  Jens Adolf sen
2.   PerSonberg
Jens Jørgen Chemnitz
1.   Naja Lund Motzfeldt
2.   Peter Ostermann
Johan Egede
1.   Nikolaj Hosiassen
2.  Torben Emil Lynge
Lars Godtfredsen
1.   Agnethe Nielsen
2.   Erik Røde Frederiksen
] I amning Høegh
1.   Markus Mikaelsen
2.   Jens Jørgen Chemnitz
Otto Korneliussen
1.   Niels Lange
2.   Adam Elisassen
Lamik Møller
1.   Jokum Schmidt
2.   Emanuel Berthelsen
Peter Ostermann
1.   Else Høegh
2.   Abel Egede
Jokum Schmidt
1.  Julius Jakobsen
2.   Ane-Louise Petersen
INUIT ATAQATIGIIT:
Jens Karlsen
1.   Lars Knudsen
2.   IsakKleist
Isak Kleist      *
1.  Jens Korneliussen
2.   Hjalmar Dahl
Arne Ib Nielsen
1.   OttoStach
2.   Bolethe Egede
SIUMUT:
Tage Frederiksen
1.   Stork Lange
2.   Sakæus E hassen
Karl M. Josefsen
1.   Anders Kielsen
2.   Jonas Jensen
Jonathan Motzfeldt
1.   Henrik Lund
2.    Peter Davidsen
Hendrik Nielsen
1.   Peter Lundblad
2.   Frederik Isaksen
Niels Nielsen
1.   Kaj Egede
2.   Ole H.Egede
Adolf Rasmussen
1.   Per Nukaaraq Hansen
2.   Anders Kielsen
SULISSARTUT
PARTIAT:
Kristian Poulsen
1.   Frederik Silassen
2.   Abraham Mikaelsen
Peter Semsen
1.   SemDorph
2.   Frederik Silassen
MIDTKREDSEN
ATÅSSUT:
Lars Chemnitz
1.  Thomas Berthels
2.   Marie Meyer
Anguteeraq Davidsen
1.   Jonas Jeremiassen
2.   Kaj Rohmann Hansen
Hans Pavia Egede
1.   Kristian Lennert
2.   Erik Heilmann
Atina Egtorp
1.   Alibak Josefsen
2.   Sofie Lennert
Niels Carlo Heilmann
1.   IsakLyberth
2.   Andreas Lyberth
Peter Møller
1.   James Mathæussen
2.   Marie Heilmann
Magdalene Pedersen
1.   Knud Kleist
2.   Cecilie Lund
Thomas Petrussen
1.   Martha Biilmann
2.   Ludvig Augustussen
Ulrik Rosing
1.   Jakob Egede
2.   Kristian Johansen
Daniel Skifte
1.   Jan Bastiansen
2.   Peter Nathansen
INUIT ATAQATIGIIT:
Stina Jakobsen
1.   Arqalo Lyberth
2.   Johanne Petrussen
Leo Rosing
1.  Hjalmar Dahl
2.   Frederik Kleist
SIUMUT:
Mette Abelsen
1.   Helga Olsen
2.   AggaGeisler
Thue Christiansen
1.   Lauritz Kreutzmann
2.   Martha Labansen
Nikolaj Heinrich
1.   Themotheus Henriksen
2.   Efraim Olsen
Hans Holm
1.   Siverth Motzfeldt
2.   Sigismund Nielsen
Lars Emil Johansen
1.   Jens Heilmann
2.   Svend Møller
Aqigssiaq Møller
1.   Kunuk Lynge
2.   Ole Kreutzmann
Angmalortoq Olsen
1.   Karl Elias Olsen
2.   Peter Mørch
Moses Olsen
1.   Hans Kleist
2.   Aqigssiaq Møller
Ove Rosing Olsen
1.   Morten Heinrich
2.   Johanne Martinsen
Samuel Olsen
1.   Anders Berthelsen
2.   Gertrud Kleinschmidt
SULISSARTUT
PARTIAT:
Elias Le visen
1.   Hansine Lyberth
2.  Villads Lyberth
Jens Lyberth
1.   Hansine Lyberth
2.   Mikkel Kristiansen
Thue Nielsen
1.   Kristian Poulsen
2.   Therkild Jørgensen
OdåK Olsen
1.  Therkild Jørgensen
2.   Mikkel Kristiansen
DISKOKREDSEN
ATÅSSUT:
Millek Abrahamsen
1.   Angutinnguaq Petersen
2.   Jens Møller
David Holm
1.   Richard Petersen
2.   Hansigne Petersen
Ado Lynge
1.   Knud Sørensen
2.   Holger Sivertsen
Angutinnguaq Petersen
1.   Mikkel Abrahamsen
2.   David Holm
Niels Siegtsad
1.  Julius Jeremiassen
2.   Lars Peter Olsen
Konrad Steenholdt
1.   Holger Sivertsen
2.   Albert Eriksen
Otto Steenholdt
1.  Lars Peter Olsen
2.   Knud Sørensen
INUIT ATAQATIGIIT:
Jens Geisler
1.   Arqaluk Lynge
2.   Malik Høegh
Arqaluk Lynge
1.   Jens Geisler
2.   Malik Høegh
SIUMUT:
Peter Broberg
1.   Hansinguaq Lindenhann
2.   Otto Broberg
Preben Lange
1.   Kununnguaq Kleist
Johansen
2.   Daniel Petersen
Magnus Larsen
1.   Gudmann Lundblad
2.   Mathias Lindenhann
Knud Lindenhann
1.   Akvillas Larsen
2.   Abel Olsen
Frederik Rosbach
1.   Mikael Eriksen
2.   Lars Mathæussen
Jacob Thorin
1.   Edvard Olsen
2.   Gideon Karlsen
SULISSARTUT
PARTIAT:
Johan Christiansen
1.   Jørgen Brandt
2.   Peter Mørch
Peter Kristiansen
1.   Rasmus Brandt
2.   Hansigne Lyberth
Pavia Lange
1.   Simon Thomassen
2.   Magdalene Søholm
Anda Lynge
1.   Barselaj Egede
2.   Jens Lange
Peter Mørch
1.   Pavia Lange
2.  Johan Christiansen
tJMÅNAK'
LANDSTINGSKREDS
ATÅSSUT:
Hans Johansen
1.   Johannes Petersen
2.   Jonas Malakiassen
Jørgen Petersen
1.   Roberth Quist
2.   Enok Markussen
Thomas Pjetturson
1.   Louis Troll
2.   Christian Nielsen
SIUMUT:
Uvdloriaq Løvstrøm
1.  Edvard Zeeb
2.   Jens Jakobsen
Ole Nielsen
1.   Johannes Leibhardt
2.   Tobias Willumsen
Pavia Nielsen
1.   Johannes Fleischer
2.   Severin Johansen
Hans Zeeb
1.  Villads Jensen
2.   Karl Møller
UPERNAVIK
LANDSTINGSKREDS
ENKELTKANDIDAT:
Bjørn Rosing
1. Filemon Kristiansen
2. Elisabeth Nielsen
ATÅSSUT:
Arqaluk Kleemann
1.   Ulrik Jørgensen
2.   Jørgen Nielsen
Jørgen Nielsen
1.   Arqaluk Kleemann
2.  Lars Kristiansen
SIUMUT:
Bendt Frederiksen
1.   Peter Løvstrøm
2.   Sofie Thomassen
Gustav Lennert
1.  Vilhelm Kristiansen
2.   Knud Petersen
THULE
LANDSTINGSKREDS
ATÅSSUT:
Kissunguaq Kristiansen
1.   Kristoffer Heilmann
2.   Talilanguaq Peary
Talilanguaq Peary
1.   Pauline Kristiansen
2.   Kissunguaq Kristiansen
SIUMUT:
Sofus Joelsen
1.   Asiajuk Sadorana
2.   Qaernaq Nielsen
Asiajuk Sadorana
1.   Ussarkak Kuj aukitsok
2.   Qaernaq Nielsen
ANGMAGSSALIK
LANDSTINGSKREDS
ENKELTKANDIDAT:
Karline Motzfeldt
1.   Ole Mathiassen
2.   Elisa Maqe
ATÅSSUT:
Aron Davidsen
1.   Boas Jonathansen
2.   KarlPivat
Jakob Sivertsen
1.   Paulus Jonathansen
2.   Andreas Ingemann
SIUMUT:
Anders Andreassen
1.   Jaffet Boassen
2.   Lars Ignatiussen
Jaffet Boassen
1.   Anders Andreassen
2.   Boas Boassen
SCORESBYSUND
LANDSTINGSKREDS
ATÅSSUT:
Josef Madsen
1.   Jakob Simonsen
2.  William Kunak
Andreas Sanimuinaq
1.   Jørgen Sanimuinaq
2.  Jakob SanimuinaK
SIUMUT:
Jonas Brønlund
1.   AageHammeken
2.   Simon Kunak
Aage H ammeken
1.   Jonas Danielsen
2.   Kristian Simonsen.
LANDSHØVDINGEN OVER GRØNLAND
Godthåb, den 20. marts 1979
H. Lassen,
17
					
Hide thumbnails
Side 1
Side 1
Side 2
Side 2
Side 3
Side 3
Side 4
Side 4
Side 5
Side 5
Side 6
Side 6
Side 7
Side 7
Side 8
Side 8
Side 9
Side 9
Side 10
Side 10
Side 11
Side 11
Side 12
Side 12
Side 13
Side 13
Side 14
Side 14
Side 15
Side 15
Side 16
Side 16
Side 17
Side 17
Side 18
Side 18
Side 19
Side 19
Side 20
Side 20
Side 21
Side 21
Side 22
Side 22
Side 23
Side 23
Side 24
Side 24
Side 25
Side 25
Side 26
Side 26
Side 27
Side 27
Side 28
Side 28