Tímarit.is
Search | Titles | Articles | About | FAQ |
login | Íslenska | Føroyskt | Kalaallisut | Dansk | English |

Atuagagdliutit

Click here for more information on Tillægt til nummer 20 
PDF  | HQ_PDF  | JPG  | TXT  |
Open in new window:
PDF  | HQ_PDF  | JPG  | TXT  |


Vertical fit


Your browser does not support PDF files
Click here to view the page as JPG
Atuagagdliutit

						NR.  20   1987
ATUAGAGDLIUTIT/GRØNLANDSPOSTEN
Godkendte kandidater
og stedfortrædere
til landstingsvalget
Valgnævnet har netop offentligtgjort kandidaterne og
stedfortræderne til opstilling til landstingsvalget den
26. maj. AG bringer listerne
Kandidaterne Jaaku Kristiansen
og Frederik Rosing har i henhold til
valglovens § 19, stk. 3 aftalt at støt-
te hinanden ved at indgå kandidat-
forbund.
Diskop qinersiviani
Diskokredsen
Atassut:
Mikkel   Abrahamsen    (Johannes
Sandgreen, Boye Møller).
Ove Brandt (Peter E. Søholm, Karl
Jeremiassen).
Jens Inusugtoq (Niels Siegstad, Eli
Thorin).
Birthe  Lundblad  (David   Holm,
Bertheline Andersen).
Jens Møller (Gerth Geisler, Tobias
Mølgård).
HansignePetersen (Jakob Angube-
sen, Rasmus Brandt).
Holger Sivertsen (Jens Møller, Eli-
sabeth Jensen).
Konrad Steenholdt  (Maline  Fil-
skov, Kaleraq Heilmann).
Knud   Sørensen   (Lars   Winther,
Hendrik Johansen).
Peter fVille (Otto Broberg, Julius
Jeremiassen).
Inuit Ataqatigiit:
Jens Geisler (Ole Lynge,  Malii-
nannguaq Marcussen).
Gabriel Hagæussen (Ole Larsen,
Seth Marcussen).
Ane Hansen (Trutti Høy, Peter Fr.
Gedionsen).
Isak Hansen (Gustav Broberg, Per
Mølgaard).
James Kreutzmann (Johanne Alau-
fesen, Johan Christiansen).
Ole Lynge (Malik Høegh,  Sivso
Dorph).
Else Marie Olsen (Sara Lyberth,
Frederik Jeremiassen).
Issittup Partii-a:
Emanuel Johansen (Peter Schmidt,
Sara Schmidt).
Amaasa Olsen (Hans Lundblad,
Arne Rafaelsen).
Sara Schmidt (Pelé Thomsen, Jør-
gen Kristensen).
Marcus Thorleif sen (Otto Schmidt,
Ole Jensen).
Jonas Ugpernangitsoq (Arne Ra-
faelsen, Jim Nielsen).
Siumut:
Ove Berthelsen (Ane Sofie Iversen,
Pauline Abelsen).
Mikael Eriksen (Gustav Tobiassen,
Johan Jensen).
Pitanguaq Hansen (Lars Kuitse,
Edvard Møller).
Stephen Heilmann (Pelé Jensen,
Amalie Kuitse).
Hans Iversen (Edvard Møller, Jo-
hanne Olsen).
Gedion   Karlsen   (Paulus   Steen-
holdt, Hans Johan Lennert).
Preben Lange (Daniel Petersen, Pe-
ter G. Samuelsen).
Birthe Nielsen (Johanne Olsen, Ki-
stat Schmidt Olsen).
Peter G. Samuelsen (Themothæus
Frederiksen, Ole Dorph).
Karl  Siegstad  (Dorthe  Thorsen,
Magnus Therkildsen).
Uummannami/Uummannaq
Atassut:
Knud Knudsen (Nikolaj Sigurdsen,
Jonas Nielsen).
Enok Markussen (Hans Johansen,
Thomas Pjettursson).
Jørgen Sigurdsen  (Louis  Trolle,
Mathias Andersen).
Inuit Ataqatigiit:
Karen Lyberth (Severin Johansen,
Mati Jensen).
Kresten Trolle (Leo Rosing, Emil
Kristensen).
Siumut:
Jonas    Malakiassen    (Ferdinand
Zeeb, Karl Petersen).
Pavia Nielsen (Hans Zeeb, Dorthe
Kruse).
Mikael Petersen (Jens Jakobsen,
Isak Mathiassen).
Upernavimmi/Upernavik
Atassut:
Godmand Jensen  (Niels  Jensen,
Jørgen Kristensen).
Edward Mørch (Jørgen Mathæus-
sen, Jens Svendsen).
Inuit Ataqatigiit:
Christian Mathæussen (Eva Kri-
stensen, Lars Peter Løvstrøm).
Siumut:
Daniel Blytmann (Jens Jensen, Si-
mon Mathiessen).
Bendt Frederiksen (Sofie Thomas-
sen, Hans Danielsen).
Vilhelm Kristiansen (Edvard Mat-
taq, Samuel Knudsen).
Pavia   Thorleifsen   (David   Løv-
strøm, Pavia Grim).
Avanersuarmi/Avanersuaq
Atassut:
Lars Jeremiassen (Isaq Suersaq,
Sissu K'ujaukitsok).
Nukagpianguaq Jeremiassen (Hans
Aronsen, Aleqatsiaq Duneq).
Naatitat nutaat
Qeqertarsuarmut
Qeqertarsuup tungaanut siku ase-
rorterneqareerpoq. »Nungu Ittuk«
sikup sinaavaniit Qeqertarsuarmi
talittarfiup tungaanut sikumik ase-
rorterivoq sapaatip akunnerani
kingullermi ataasinngornikkut un-
nuap qeqqata missaaniit marlunn-
gornikkut ullaanngornissaata tun-
gaanut. Taamaalioreermallu »An-
gaju Ittuk« nioqqutissanik nutaa-
nik pajussinnaalerpoq.
Imarpikkoortaatip allap »Nivi
Ittuup« nioqqutissat Qeqertarsua-
liaassani aprilip naalerneranili Aa-
siannut niuinnartanaqarsimavai,
sikulu aserorterneqareeriarmat
taakkua »Angaju Ittuup« Qeqer-
tarsualiaassinnaalersimavai. KNI-
mi sulisut unnuaq naallugu usingi-
aasimapput, niuertarfillu majip ul-
luisa aappaanni ammarmat nioq-
qutissat uninngangaatsiarsimaga-
luartik suli nutarfasilluinnartut ni-
oqqutigineqarsinnaalerput, KNI-ip
angallannermut a 1 la IT i a Nuummiit-
toq taama nalunaarpoq.
fjeAerdnjreKarit
ATUAGAGDLIUTINE
Sissu K'ujaukitsok (Naimangitsoq
Petersen, Kissunguaq Petersen).
Naimangitsoq   Petersen   (Nukag-
pian. Jeremiassen, Lars Jeremias-
sen).
Inuit Ataqatigiit:
Sofus Joelsen (Jens Ivik, Peter Du-
neq).
Siumut:
Hans Karlsen (Asiajuk Sadorana,
David Qavigaq).
Qaarngaaq Nielsen (August Eipe,
Hans Karlsen).
Uusaqqak Qujaakitsoq (Qaar-
ngaaq Nielsen, Inukitsorsuaq Sa-
dorana).
Inukitsorsuaq Sadorana (Uusaq-
qak Qujaakitsoq, Qaarngaaq Niel-
sen).
Tasiilami/Tasiilaq
Atassut:
Janus Ignatiussen (Anda Silassen,
Amassa Kocko).
Gerth Daniel Pivat (Janus Ignatius-
sen, Karl Pivat).
Anda Silassen (Hans Pape, Erika
Nikolajsen).
Jakob   Sivertsen   (Andreas   Inge-
mann, Gerth Pivat).
Gaba Taunajik (Thorvald Tauna-
jik, Rudolph Olsen).
Inuit Ataqatigiit:
Seth Berthelsen (Kristian Fly, Hen-
ning Kristiansen).
Kristian Fly (Rosa Hennings, Jen-
seeraq Dahl).
Pelé Kristiansen (Seth Berthelsen,
Ane Sofie Hegelund).
Issittup Partii-a:
Tittus Abelsen (Vittus Mikaelsen,
Karl Mikiki).
Rasmus Haraldsen (Karl Mikiki,
Pelé Maratse).
Vittus Mikaelsen (Tittus Abelsen,
Aron Davidsen).
Karl Mikiki (Tittus Abelsen, Boas
Nuko).
Siumut:
Anders Andreassen (Julia Mikael-
sen, Karl Boassen).
Boas Boassen (Martin Berthelsen,
Justus Ignathiussen).
Salomon Kajangmat (Justus Igna-
thiussen, Paulus Larsen).
Illoqqortoormiuni
Illoqqortoormiut
Atassut:
Thomas Barselejsen (Ivnalik Mad-
sen, Jakob Sanimuinaq).
Gerth Brønlund (Andreas Sanimui-
naq, Peter Petersen).
Andreas Sanimuinaq (Mikkel Si-
monsen, Daniel Pike).
Bjarne Thorsen (Mogens Simon-
sen, Evald Napatoq).
Inuit Ataqatigiit:
Loth  Hammeken
Mikkel Brønlund).
(Anders  Pike,
Siumut:
Jonas Danielsen (Ane Sofie Ham-
meken, Jonas Napatoq).
Knud Eliassen (Kristian Josefsen,
Ejner Hammeken).
Ane Sofie Hammeken (Jonas Da-
nielsen, Emilie Madsen).
Qinersinermut ataatsimiititaliap
malugeqqussavaa Issittup Partii-a
qinersivinni Uummannami, Uper-
navimmi, Avanersuarmi Illoqqor-
toormiunilu qinigassanngortita-
qanngitsoq, taamaammallu qiner-
sivinni taakkunani partii taanna
taaneqarsinnaassanngilaq.
Valgnævnet skal henlede op-
mærksomheden på, at Issittup Par-
tii-a ikke stiller op i landstingskred-
sene Uummannaq, Upernavik,
Avanersuaq og Illoqqortoormiut.
Der vil således ikke kunne afgives
stemme på partiet i disse kredse.

1
KTU - KALAALUT TUNISASSIORFIAT mqkkunaniipoq:
KTU - (Grønlands Hjemmestyre Produktionsvirksomhed) findes overalt
KTU
- KALAALLIT TUNISASSIORFIAT
nunattinni piffinni 51-iniippoq.
/,,:.                   Nunaqarfiit 40-it, illoqarfiillu 11-it
tunisassiorfeqarput.
KTU ulappuseruttorfiup nalaani
2500-nik sulisoqartarpoq.
KTU-uup ukiumut aningaasat
kaaviiaartitai ukuupput: kr. 650 mio.
KTU-mi tunisassiarineqartut
ilaat makkuupput: KINGUPPAAT.
QALERALLIT, SAARULILIIT.
SULUPPAAKKAT. KAPISILLIT.
"ti QEEQQAT. UUKKAT. SAVAT 11.11.
KUJ
£• Tasiusaq, Upv..
:> Aappilattoq, Upv.
Upernavik .• :¦:
Upernavik Kujalleq **'
\  r\K89Mt*iiq
;:-$> Ukkusissat
Niaqomal  • v"        \ S"xtM
QaaJiuV^:;..      ':•* Ikerasak
S-.. 'V-^immannaq
Kangerlufe;«
QeqertareuaqW
Aasiaat *£
¦;;. **.-•¦.-;.• Oeqertaq
.£• Oqaatsut
V Ilulissat
fi Itimanaq
.^Qasigiannguit
¦*¦'*'•* Ikamiut
v^'^kunnaaq
Kangaatsiaq * | m
££**9
jW#
)ginni«Hik'::*X-?v....v::
Attu   *:¦
Sisimiut
Maniitsoq
KTU
- KALAALLIT TUNISASSIORFIAT
har 51 produktionsanlæg i Grønland.
Fordelt på 40 bydgeanlæg og 11
byfabrikker.
KTU beskæftiger 2500 mennesker i
højsæsonen.
KTU omsætter 650 mio. kr. om året.
KTU producerer bl.a.: REJER
HELLEFISK. TORSK. RØDFISK.
SKÆLLAKS. HAVKAT, UUVAQ. LAM m.m.
Si Sy-Mluiuk
Paamiut '•>;...
a       ..-¦¦*--|ji»iiito
oawimijiti-...:.v'"..»-*fsjarsao     s
Alluitsup PlSV    '&F* ..
..           .   ...   fe   • Iwuuq, Nan.
Nanortalik« \Sø£nt, N.„
Narsaq Kujalleq .^x*
Postbox 270 • DK-3900 Nuuk • TU. (009-299-) 2 44 22 • Telex 90 427 • Telefax (009-299-) 2 30 90
					
Hide thumbnails
A
A
B
B
C
C
D
D