Tímarit.is
Search | Titles | Articles | About | FAQ |
login | Íslenska | Føroyskt | Kalaallisut | Dansk | English |

Atuagagdliutit

PDF  | HQ_PDF  | JPG  | TXT  |
Open in new window:
PDF  | HQ_PDF  | JPG  | TXT  |


Vertical fit


Your browser does not support PDF files
Click here to view the page as JPG
Atuagagdliutit

						12
ATUAGAGDLIUTIT/GRØNLANDSPOSTEN
NR. 42 1992
STEMMETAL
AG bringer her samt-
lige          kandidaters
stemmetal i hele lan-
det - både taberne og
vinderne. De kandida-
ter, der opnåede valg,
er mærket med * . Vi
tager forbehold for
trykfejl. Red.
Avanersuaq
kommune
Atassut lait	118
*   Naimangitsoq	
Petersen	43
Peter Kivioq	26
Paulut Kivioq	4
Navarana Qavigaq	18
• Robert E. Peary	27
Inuit Ataqatigiit lait  34
Axel Lund Olsen             20
Putdlaq Quist                  3
Vittus Loretnsen              0
Qulatana Kristiansen      11
Siumut lait                158
Qarqutsianguaq Nielsen 12
* Niels N. Qujaukitsoq   41
Inger Qujaukitsoq           13
* August Eipe                45
Hans Karlsen                 21
Vittus Qujaukitsoq         26
SAVISSIVIK
Siumut lait                  38
* Qerngaq Nielsen          15
Augustinus Suersaq        11
Jeremias Petersen           12
Atassut lait                    1
Tateraq Qaerngaq             1
Inuit Ataqatigiit lait   17
Jens Ivik                        17
MORIUSSAQ
Siumut lait                  15
* Puto Henson                9
Ajako Henson                   6
QEQERTARSUAQ
Atassut lait                  11
Sigdluk Miunge                8
Jens Ole Peary                 3
QEQERTAT
Atassut
*   Nukagpianguaq
Jeremiassen
(fredsvalg)
SIORAPALUK
Atassut lait                  14
Qissunguaq Kristiansen    7
Aleqatsiaq Duneq             7
Siumut lait                  18
Aipilanguaq Simigaq         5
* Otto Simigaq               11
Peter Duneq                    2
Upernavik kommune
Atassut lait                232
Jens Jørgen Egede           11
Jørgen Geisler                28
Nikolaj Heilmann             7
Niels J. Jensen               14
¦k Jens Immanuelsen     113
Vittalius Løvstrøm          24
• Edvard Mørch             35
Inuit Ataqatigiit lait 110
Christian Mathæussen    44
Ole Petersen                   13
• Knud Petersen            53
Siumut lait                132
Daniel Blytmann            32
Magdaline Jørgensen       19
• Niels Mataq '      48
Marie L. Møller              27
Simon Mathiassen            6
Enkeltkandidat
Sejer Kleemann
UPERNAVIK
KUJALLEQ
Siumut lait
Evnike Mørch
Ludvig Josvassen
Ole Nielsen
* Magnus Grim
KANGERSUATSIAQ
Atassut lait
Godmand Jensen
16
83
19
15
3
46
39
39
Siumut lait                  69
Edvard Immanuelsen      16
Margrethe Kristiansen    17
• Otto Svendson            36
Inuit Ataqatigiit lait   33
Bendt Kristiansen            5
David Løvstrøm              28
KULLORSUAQ
Siumut lait                  81
Lars Petersen                 10
-Ar Ole Danielsen             29
Hans Jensen                   21
Isak Nielsen                   21
Inuit Ataqatigiit lait   46
Otto Danielsen                10
• Karl Hansen               12
Edvard Nielsen               20
Lars Peter Thorleifsen      4
NUUSSUAQ
Inuit Ataqatigiit lait   47
Jakob Frederiksen            6
Karl Karlsen                    2
Jørgen Larsen                26
Frederik Olsen                10
Knud Petersen                 3
Siumut lait                  52
Arnaq Heilmann             13
Otto I. Eliassen                3
• Karl Larsen                27
Thomas Kristensen          9
TASIUSAQ
Atassut lait                  43
Loa Nielsen Olsvig          16
Daniel Mathiassen          27
Inuit Ataqatigiit lait   14
Ole Bidstrup                    9
Markus Eliassen               5
Siumut lait                  50
Niels Adamsen                10
Mathias Kristiansen         5
• Simon Sakariassen      35
INNAARSUIT
Inuit Ataqatigiit
•   Adam Kristensen
(fredsvalg)
AAPPILATTOQ
Atassut lait                  45
Niels Christensen             7
• Edvard Hansen           27
Karl Petersen                  11
Siumut lait                  40
Elisabeth Johansen         10
Thomas Petersen             5
Jørgen Josvassen              2
Anton                            23
Uummannaq
kommune
Atassut lait                  76
Mathias Andersen           18
Hans Johansen               16
Ezekias Kruse                22
Jakob Lukassen               7
Johan Mathiassen           13
Siumut lait                464
Alberth Fleischer            45
• Jens Lars Fleischer     71
Johanne O. Fleischer      42
Jakob Løvstrøm              32
Elisabeth Grønvold         10
• Uvdloriaq Løvstrøm    75
• Karl Markussen          46
Johannes Mathiassen      26
• Mikael Petersen          56
• Ole Quist                    61
Inuit Ataqatigiit lait  96
Severin Johansen            13
* Peter Løvstrøm           83
NIAQORNAT
Atassut lait                  20
Hans Kruse                    20
Siumut lait                  32
* Johannes Tobiassen     17
Jørgen Kruse                  15
QAARSUT
Siumut lait                 121
* Hans Nielsen              63
Karl Tobiassen               58
IKKRASAK
Siumut lait                  61
Jens Sigurdsen               17
Knud-Karl Sigurdsen        4
Isak Therkildsen            40
Kandidatforbund lait 63
Severin Jonathansen       18
* Johannes Sigurdsen    24
Kristian N. Sigurdsen     21
Enkeltkandidat
Alberth Lukassen             5
SAATTUT
Inuit Ataqatigiit lait   41
Kirsten Trolle                 19
Mathias Jensen               13
Kristian Wæver                9
Siumut lait                  76
* David Thygesen          48
Isak Mathiassen             28
UKKUSISSAT
Atassut lait                  20
Ane-Marie Skade            20
Siumut lait                  73
Karl Amossen                  8
Tobias Willumsen           16
* Jakob Petersen           49
NUUGAATSIAQ
Siumut lait                  50
* Ole Møller                  33
Johannes Samuelsen       17
ILLORSUIT
Atassut lait                  22
Bendt Cortzen                22
Siumut lait                  38
Isak Christiansen             5
Jørgen Korniliussen        14
* Jonas Malakiassen       19
Qeqertarsuaq
kommune
Atassut lait                100
Esaias Broberg               17
Otto Broberg                  10
Niels Mølgaard               12
Peter Mølgaard               12
Karl Tobiassen               15
* Peter Wille                 34
Inuit Ataqatigiit lait   60
Konrad Svendsen           33
Isak Hansen                   24
Erik Wille                        3
Siumut lait                 151
* Hendrik Andersen       30
Jukku Mølgaard             20
* Jens Johan Broberg    65
Johanne Olsen                15
Hans Peter Grønvold        4
Søren Svendsen              17
Enkel tkandidat
* Aron Olsen                  19
Ilulissat kommune
Atassut lait                394
David Holm                    47
• Holger Siverthsen      145
Ingnåq Angubesen            7
Jerimias Jensen             46
Kunuk Guldager             21
Magdaline Chemnitz       13
• Maline Filskov           115
Inuit Ataqatigiit lait 200
¦k Amalie Markussen     110
Jaaku Lange                   15
Søren Jensen                   9
Otto Therkelsen             66
Siumut lait                660
Regine Biilmann             41
Agnethe Lundblad          18
• Johanne Olsen            96
• Hans Møller               48
Jens Peter Lange            32
Johan Jensen                 30
• Ole Dorph                 327
Peter Magnussen            34
Simon Iversen                34
Kandidatforbund
lait                             565
• Anthon Frederiksen  326
Andreas Lundblad           15
• Gustav Tobiassen        51
Isak Reimer                   50
Jakob Mikkelsen             12
Marius Dalager               10
Nicolaj Gundel                 4
Pelé Thomsen                33
• Frederik Rosbach        51
Salomine Rosbach            3
Scoresby Kristensen        10
DLIMANAQ
Atassut lait                  27
Ferdinand Therkelsen     12
Edvard Villadsen             15
Siumut lait                  29
• Ove Villadsen              29
SAQQAQ
Atassut lait                  51
Peter Karl Jensen          27
Jonas Rosbach                15
Elisabeth Jensen              9
Siumut lait                  51
Adolf Jensen                   18
Vittus Jensen                 27
Pavia Petersen                 6
OQAATSUT
Enkeltkandidater
• Nukanguaq Adolfsen 23
Tage Siegstad                   5
Hans Knud Jørgensen      5
Lars Fleischer                  9
QEQERTAQ
Atassut lait	24
Jakob Tobiassen	10
Pavia Lange	10
Nikolaj Lange	4
Inuit Ataqatigiit lait  35
Vera Filemonsen              3
* Hugo Lange                32
Qasigiannguit
kommune
Atassut lait                 181
Karl Lerch                     28
• Christian Lyberth       77
Jørgen Petersen              14
•k Johanne Samuelsen    45
Inuit Ataqatigiit lait 114
Johannes Frederiksen     20
* James Kreutzmann     83
Frantz Nielsen                11
Akulliit Partiiat lait   57
Adam Grim                      8
Ludvig Nielsen                10
Peter Rosbach                39
Enkeltkandidater
Johan Christiansen         10
Mads Peter Grønvold      40
DXAMIUT
Atassut lait                  21
Ole Johansen                  21
Enkeltkandidat
• Emil Zeeb                   29
Aasiaat kommune
Atassut lait                595
* Ove Brandt                 40
* Rasmus Brandt           42
Isak Jeremiassen            36
Hendrik Johansen          26
Peter Olsen                    20
* Karen Steenholdt        40
Peter Steenholdt            22
Juliane Sandgreen          26
Otto Storch                    30
* Knud Sørensen          313
Inuit Ataqatigiit lait 574
Peter Frederik
Gedionsen                      36
* Ane Hansen              108
Ane-Marie Hendriksen    19
* Ole Lynge                 164
Lis Mona Petersen         40
* Leo Rosing                126
Josias Schmidt               43
Jørgen Sethsen               38
Siumut lait                397
Jonarsinnguaq Fleischer 20
Ane Sofie Hansen             9
Anthon Jeremiassen       21
Pavia Lange                   67
* Karl Lundblad            86
* Edvard Møller            114
Kristine Reimer              43
Karl Siegstad                 26
Jørgen Svane                  11
KITSISSUARSUIT
Atassut lait                  33
Jakob Angubesen            14
Johannes Jeremiassen      8
Ludvig Larsen                 11
Siumut lait                  36
* Mikkel Andreassen      14
Jens Jeremiassen            15
Rasmus Joelsen                7
AKUNNAAQ
Inuit Ataqatigiit lait  57
* Enok Sandgreen          53
Hans Sandgreen               4
Kandidatforbund lait 27
Peter Larsen                  12
Jakob J. Olsen                15
Kangaatsiaq
kommune
Atassut lait                 115
Pavia Filemonsen             6
Rosa Siegstad                   6
Jakob Thimothiusen       14
•k Jens Peter Johansen   53
Otto Jeremiassen           33
Gerth Steenholdt             3
Inuit Ataqatigiit lait 102
Sakæus Olsen                 19
Nathaniel Lundblad         3
Otto Jeremiassen             5
Jens Abrahamsen             7
Ole Abrahamsen             24
Issittup Partiia lait     14
Hans Lundblad               14
Inuit Ataqatigiit lait   25
Katate Ludvigsen           25
Siumut lait                  62
Gedion Karlsen              25
* Peter Hendriksen        37
IGINNIARFDI
Enkeltkandidater
Peter Brandt                  12
Karl Brandt                     5
Ingeborg Brandt               7
* Sara Frederiksen         15
DIERASAARSUK
Siumut lait                  26
Pavia Petersen                 6
* Jørgen Inusuaqtoq      13
Anthon Petersen              7
Kandidatforbund lait 15
Lukas Siegstad                 2
Mina Jonathansen            9
David Siegstad                 4
NIAQORNAARSUK
Atassut lait                 40
Marius Frederiksen         31
David Petersen                9
Siumut lait                  56
Malene Petersen             18
* E. Larsen                    21
Louis Petersen               17
Inuit Ataqatigiit lait   64
Jakob Jeremiassen          17
Godmand Petersen           3
* Mathias Jeremiassen   30
Johannes Filemonsen      14
Sisimiut kommune
Atassut lait                618
Søren Alaufesen             41
Kaj Rohmann Hansen    48
Johanne Jonathansen     60
Manasse Jonathansen       2
Mogens Kleist                44
* Emilie Lennert          172
Herjulf Lennert              15
Abil Ludvigsen               60
Karl Mikkelsen               19
* Lars Peter Olsen         60
* Godmann Rasmussen 82
Jakob Schmidt                15
Inuit Ataqatigiit lait 527	
* Mika Augustussen	26
Olga Berthelsen	23
* Agathe Fontain	105
Mads Jeremiassen	13
* Johan Lund Olsen	360
Siumut lait	906
* Herman Berthelsen	71
Martin Berthelsen	15
Karl Brummerstedt	12
Adam Dahl	30
* David Jensen	109
* Hans Kleist	67
Dorthe Kruse	47
Elias Larsen	38
Alfred Olsen	64
Amalie Olsen	28
Frederik Olsen	59
Samuel Olsen	38
* Simon Olsen	210
* Anthon Siegstad	118
Kandidatforbund lait 83
Louise Bourup                13
Wilhelm Olsen                70
rrnxEQ
		Erik K. Sørensen	17	Frederik Lundblad	21	Siumut lait	52
Akulliit Partiiat lait 2;				Judithe Jeremiassen	24	* Hans Enoksen	35
* Lars Pelé Berthelsen	69	Siumut lait	333	•*• Gabriel Haggæusen	30	Gerhardt Kristiansen	12
Søren Broberg	6	Karl Hansen	6			Jakob Ludvigsen	5
Andreas Christiansen	24	•  Themothæus		Siumut lait	79		
*   Hansinguaq		Frederiksen	42	Paulus Steenholdt	26	SARFANNGUAQ	
Lindenhann	28	Pelé Lange	40	* Amajut Lundblad	30		
k Augusta Salling	132	Preben Lange	39	Anda Henriksen	15	Siumut lait	45
		* Ingvar Lundblad	79	Ejner Lundblad	8	Kristian Berthelsen	1
KANGERLUK		*   Benedikte				Najaraq Goliathsen	8
		Malta Muller	57	ATTU		* Aron Olsen	36
Siumut lait	16	Daniel Petersen	32				
Lars Storch	6	Dorthe Skade	16	Atassut lait	67	Enkeltkandidat	
Hendrik Olsen	10	Karl Villadsen	22	* Jens Inusugtoq	36	Anda Berthelsen	23

					
Hide thumbnails
Page 1
Page 1
Page 2
Page 2
Page 3
Page 3
Page 4
Page 4
Page 5
Page 5
Page 6
Page 6
Page 7
Page 7
Page 8
Page 8
Page 9
Page 9
Page 10
Page 10
Page 11
Page 11
Page 12
Page 12
Page 13
Page 13
Page 14
Page 14
Page 15
Page 15
Page 16
Page 16
Page 17
Page 17
Page 18
Page 18
Page 19
Page 19
Page 20
Page 20
Page 21
Page 21
Page 22
Page 22
Page 23
Page 23
Page 24
Page 24