Atuagagdliutit - 20.02.1970, Blaðsíða 34
Grønlands Radios udsendelser kan aflyttes over de syv radio-
sendere med følgende kendetegn:
Placering Frekvens Bølge- længde Retningsbestemmelser
Godthåb by .... 97,2 MHz 3,09 m Ingen
Godthåb, Radioø 570 kHz 526 m Ingen
Godhavn 650 kHz 462 m Ingen
Frederikshåb ... 820 kHz 366 m Ingen
Kortbølgeudsendelser fra Godthåb, Radioø, mod Nord- og Øst-
grønland sendes i angivne itidsrum:
9575 kHz 31,35 m efter morgenudsendelsen til 18,35
5960 „ 50,34 m i -hele radiofonitiden
3999 „ 75,02 m under morgenudsendelserne og efter 18,40
Søndag den 22. februar
14,00 Dansk, studiegudstjeneste.
Prædikant *
Henrik Wilhjelm, KangåtsiaK.
16,00 Eftermiddagskoncert.
16.50 Nyhedsudsendelse til færøske
fiskere.
17,00 Hvornår var det nu — det var?
En gætteleg for hele familien.
Med Claus Walther og Arne
„Myggen" Hansen.
17,45 Musikalsk mellemspil.
18,00 For børnene (d)
18.20 For børnene (g)
19.30 Ønskekoncerten.
20.30 „Vor tro er den forvisning på—"
(g). Foredrag af visitatsprovst
Rink Kleist. Julianehåb.
(Afsluttes tirsdag).
20,55 Tro og trolddom (d)
„En kinesisk vismand"
Dr. phil. et scient. Kaj
Birket-Smith.
21,25 Kammermusik.
Wolfgang Amadeus Mozart:
Strygekvintet i c-moll.
Barchet-kvartetten.
21.50 „Tilfældet mrs. Marradick" (g)
Ellen Glasgows fortælling er over-
sat af Pavia Mogensen
og læses af Mikol Møller.
(Afsluttes mandag).
22.20 Slave i Cuba (d)
Den bortløbne slave.
Esteban Montejos erindringer.
Manuskript og tilrettelæggelse:
Halldor Sigurdsson. Medvirkende:
John Hahn-Petersen og
Halldor Sigurdsson.
Mandag den 23. februar
09,20 Musik i skolen.
10.20 Dansk for store.
„Politibetjent".
13.20 Dansk for mindre.
„Peter Piv" lek. 35.
17,15 Orientering for lærere (d)
Et pædagogisk magasin,
redigeret af Jens Balslev.
17,30 For børnene (g)
17,45 Lær dansk.
Kithy Lindstrøm og Else Kruse.
18,00 Musik ved spisetid.
19,35 Gammeldaws dansemusik
med Bror Kalles kapel.
20,05 Borgernes ydelser til sam-
fundets økonomi (g).
Det tredie og sidste foredrag om
ret og pligt i det moderne samfund.
20,25 XJ-landsforskning og udviklings-
bistand (d) .
Samtale med formanden for det
nye u-landsinstitut, cand. polit.
Esther Boserup. — Niels Højlund.
21,05 Romancer, sange og viser.
Aksel Schiøtz — da han var bedst.
Vi præsenterer nye plader med
gamle numre. — (Grf.).
21.10 Tilfældet mrs. Marradick (g)
Mikol Møller læser Ellen Glasgows
fortælling, oversat af
Pavia Mogensen.
21,45 Orientering (d)
Aktuelt ude- og hjemmefra.
22.10 Sportsnyt (d og g).
22,30 Ungt Forum (g)
Tirsdag den 24. februar
09,20 Biologi.
10.20 Grønlandsk for store.
11.20 Aktuelt.
13.20 Grønlandsk for mindre.
16.30 Pop-timen.
Ugens Top-ti.
17.30 For børnene (d)
17,45 Grønlandsk for begyndere.
Frederik Nielsen.
18,00 Musik ved spisetid.
19.35 For piger og drenge (d)
„Peter Simple".
2. del af Flemming Geils hørespil
efter Kaptajn Marryats roman.
Instruktion: Knud Vad Thomsen.
20,00 Melodier fra tresserne.
Lisa Linn og Bo Sylvéns kvintet,
afvekslende med Radio Big Band.
Erik Moseholm.
20.30 Katastrofen i Kangåmiut
(d og g). — 24. februar 1908.
Hørebillede med dansk introduktion
Hans Hansen.
21.20 Fornylig udkom —
En orientering om nye bøger og
tidsskrifter, tilrettelagt af
Per Stig Møller.
„Økonomi" af Mogens Boserup,
Jørgen Gelting og Knud Stenshøj.
Ved amanuensis Hans Thustrup
Hansen.
„Fremmedgørelse" af Joachim Israel
ved cand. mag. Tue Rohrsted.
„Den menneskelige Zoo" af
Desmond Morris, ved sognepræst
Søren Krarup.
„Jesus fra Nazareth" af Gtinther
Bornkamm ved forfatteren
Johannes Møllehave.
„H. C. Andersens billedkunst" af
Kjeld Heltoft ved forfatteren
Bent Irve.
22,00 Frederic Chopin.
Koncert for klaver og orkester
nr. 1, e-moll.
Solist: Paul Badura-Skoda.
Wiens statsoperas orkester.
Dir.: Artur Rodzinsky. — (Grf.).
22.35 „Vor tro er den forvisning på —“
Foredrag af visitatsprovst
Rink Kleist.
Onsdag den 25. februar
(GRØNLANDSKSPROGET AFTEN)
09,20 Orientering: Bibelens lande.
8. Tiden efter udlændigheden.
10.20 Dansk for store.
„Eventyrbogen", kap. 18.
11.20 Grønlandsk for de ældste
klasser.
13.20 Dansk for mindre.
„Peter Piv", lek. 36.
17.15 Orientering for lærere (g).
Et pædagogisk magasin,
redigeret af Karl Kruse.
17.30 For børnene (g).
17.45 Lær dansk.
Kithy Lindstrøm og Else Kruse.
18,00 Musik ved spisetid.
19.30 Fastegudstjeneste
fra Godthåb kirke.
Prædikant: Simon Nielsen.
20.15 Kompositioner og arrangemen-
ter af Fritz Kreisler.
20.35 Farefulde slæderejser.
Emil Lange, Jakobshavn. fortæller.
Johan Abeisen.
21,00 Ønskekoncerten.
21.45 Menneske og alkohol.
Uvdl. Kristiansen og
Jens Simonsen.
22,10 Komponisten Tartini —
Hans liv og hans musik.
En udsendelse i anledning af Tar-
tinis 200-årsdag, tilrettelagt af
Ulrik Rosing.
Torsdag den 26. februar
(DANSKSPROGET AFTEN)
16.30 Pop-timen.
Pop-3.
17.30 For børnene (d).
17.45 Grønlandsk for viderekomne.
Frederik Nielsen.
18,00 Musik ved spisetid.
19.35 Beat-forum.
„The Underground Railroad".
Erik Moseholm.
20,00 DET GRØNLANDSKE
SEMINARIUMS FREMTID.
Forud for landsrådets debat om den
grønlandsk seminarieordning prø-
ver vi at indkredse nogle af pro-
blemerne i en helaftensudsendelse,
der bl. a. kommer til at rumme:
Hvor står vi i dag?
Situationen i dag og kommentar
til det nye forslag.
Samtale med lektor Finn Kabel.
Pædagogik og samfund.
Hvad er målsætningen for den
grønlandske folkeskole, som læ-
rerne skal uddannes til?
Foredrag af seminarielærer Holger
Henriksen (tidligere OmånaK).
Grønlands seminarium — grøn-
landsk kultur. Hænger de to ting
nødvendigvis sammen?
Samtale med højskolelærer og tid-
ligere seminarielærer
Mads Lidegaard.
Vi har skoen på — hvor
trykker den?
Vi hører de nuværende elevers
mening.
Læreruddannelse — i Grønland
eller i Danmark?
Rundbordssamtale mellem tid-
ligere elever.
Er den grønlandske lærerud-
dannelse en skueret?
Vi spørger seminariets lærerstab.
Rundt om den varme grød.
Hvad mener politikere og
embedsmænd?
Tilrettelæggelse: Niels Højlund.
22.45 Aftenkoncert.
Johann Sebastian Bach:
Italiensk koncert.
Robert Casadesus, klaver. — (Grf.).
Fredag den 27. februar
(GRØNLANDSKSPROGET AFTEN)
17,30 For børnene (g).
17.45 Lær dansk.
Kithy Lindstrøm og Else Kruse.
18,00 Musik ved spisetid.
19.35 For piger og drenge.
„Historien om et mindesmærke".
1. Jørgen Brønlund.
Knud Brandt.
20,05 Viser og kælesange
fra OmånaK distrikt. — Karl Kruse.
20.35 Portræt af en kvik herre.
Ole Alaufesen fortæller om
Peter S. Dalager.
21,05 „Dollarprinsessen".
Leo Falis operette, med
tekst og kommentar.
21,50 Vinduet.
Aktuelle kommentarer og
interviews.
22.20 Min egen ønskekoncert.
En gæst i studiet får lov at
vælge plader.
22.45 En lille godnathistorie.
Lørdag den 28. februar
19.35 Ung lørdag (g)
redigeret af Anders Poulsen.
20,00 Karisens Kvarter (d).
En lystspilsituation.
20,15 Strejftog i andre lande.
1. Castros Cuba.
Montage ved Hans Hansen.
20.55 Varieté Palmehaven.
Palmehaveorkestret med
Svend Lundvig.
Solist: Katy Bødtger.
21.35 En spøgelseshistorie (d)
Erik Paaske læser Frank Jægers:
„Præsten i Herløw".
21.55 Hvorfor griner De ad dem —
(g). — Peter Hammeken causerer
om dansk humor.
22,30 Båndsalat (d).
Hørt og klippet siden sidst
af Helge Krogh.
23,40—00,30 Dansemusik.
Søndag den 1. marts
14,00 Grønlands gudstjeneste
fra Godthåb Kirke
Prædikant: Kr. Lauritsen.
16,00 Eftermiddagskoncert
16.50 Nyheder til færøske fiskere
17,00 Hvornår var det nu, det var?
En gætteleg for hele familien
Claus Walther.
17.45 Musikalsk mellemspil — grf.
18,00 For børnene (d)
Børnenes brevkasse.
Else Kruse
18,20 For børnene (g)
20,30 Det nye Testamentes tilblivelse
(g) — Det første af fire foredrag
ved visitatsprovst Otto Sandgreen,
(næste uds. søndag)
20.50 Den genfundne glæde (d)
Et portræt af forfatteren Knud
Sønderby. — Tilrettelagt af
Niels Birger Wamberg.
Medvirkende: Bodil Kjer,
Lise Ringheim. Henning Moritzen,
Jacob Paludan og ELith Pio.
21.45 Klaversolo
Pianisten Vladimir Horowitz
spiller. — grf.
22,10 Sydgrønlands Historie (g)
4. Europæerne kommer til landet —
og de første kolonier anlægges.
Tilrettelæggelse:
Jonathan Motzfeldt.
Mandag den 2. marts
9,20 Skoleradio
Musik i skolen
10.20 Skoleradio
Dansk for store.
„Eventyrbogen", kap. 19.
11.20 Skoleradio
Erhvervsorientering:
„Mekaniker"
13.20 Skoleradio
Dansk for mindre.
„Peter Piv", lektion 37.
17,15 Orientering for lærere (d)
Et pædagogisk magasin, redigeret
af Jens Balslev.
17.30 For børnene (g)
17,45 Lær Dansk!
Kithy Lindstrøm og Else Kruse.
18,00 Musik ved spisetid — grf.
19.35 „Sange min mor lærte mig —“
Et program af sange med Moderen
som fælles motiv. — grf.
20,00 Aftenføljetonen (g)
„Katrina" — 1. afsnit af Poul Balles
oversættelse af Sally Salminens
roman, læst af Kathrine Berthelsen
(fortsættes onsdag)
20.35 Orientering (d)
Kommunevalget i Danmark i
morgen. — Niels Højlund
21,00 Let musik og lidt lyrik.
Radiounderholdningsorkestret,
dirg.: Kaj Mortensen.
Medvirkende: Susse Wold og
Fritz Helmuth.
Tilrettelagt af Aase Ziegler og
Svend Saaby.
21.30 Krydsild (g)
Spørgsmål til formanden for
Blå Kors i Grønland.
Thomas Berthels. — Hans Hansen
22,10 Sportsnyt (g og d)
Redigeret af Erik Sørensen og
Anda Lynge.
22.30 Ungt Forum (g)
Tirsdag den 3. marts
9,20 Skoleradio
Biologi
10.20 Skoleradio
Grønlandsk for store
11.20 Skoleradio
Aktuelt
13.20 Skoleradio
Grønlandsk for mindre.
16.30 Pop-timen
Ugens Top-ti
17.30 For børnene (d)
17.45 Grønlandsk for begyndere
ved Frederik Nielsen.
18,00 Musik ved spisetid — grf.
19,35 For Piger og drenge (d)
„Peter Simple"
3. del af Flemming Geills hørespil
efter Kaptajn Marryats roman.
Instruktion: Knud Vad Thomsen.
20,00 For jazzlyttere (d og g)
Arne Elkjær Jensen.
20.30 Kommunevalget i Danmark (g)
En orientering.
21,00 Lexicon (d)
Et naturvidenskabeligt spørge-
program, tilrettelagt af Joachim
Jerrik og Bent Jørgensen
21.30 Radioavisen (g og d)
Ekstraudsendelse med valgresultater
fra Danmark
21.45 Emmeric Kalmann
Sange og melodier fra operetten
„Bajaderen". — grf.
22,10 Nyt fra arbejdsmarkedet (g)
Carl Berthel Lynge
22,40 Scriabin
„Pome d’Extase", opus 54.
Philharmonia Orkestret,
dirg.: Sir Eugene Goosens.
Onsdag den 4. marts
(GRØNLANDSKSPROGET AFTEN)
9,20 Skoleradio
Bibelens lande: Israel i nyere tid.
10.20 Skoleradio
Dansk for store
„Eventyrbogen", kap. 19.
11.20 Skoleradio
Grønlandsk for de ældste klasser.
13.20 Skoleradio
„Peter Piv" lektion 38.
17.15 Orientering for lærere (g)
Et pædagogisk magasin,
redigeret af Karl Kruse.
17.30 For børnene (g)
17.45 Lær Dansk!
Kithy Lindstrøm og Else Kruse.
18,00 Musik ved spisetid — grf.
19,-30 Grønlandsk fastegudstjeneste
fra Godthåb Kirke.
Prædikant: Josva Berglund.
20.15 Kathleen Ferrier synger — grf.
20.30 Aftenføljetonen
„Katrina" — 2. afsnit af Poul Balles
oversættelse af Sally Salminens
roman, læst af Kathrine Berthelsen.
(fortsættes fredag)
21,00 Ønskekoncert
21.45 Det nye samfund
„Mandens pligter og ansvar"
Uvdl. Kristiansen.
Faste udsendelser
7,15 Morgenmusik
07,30 Radioavis (d og g)
07,40 Vejrudsigten
07,45 Morgenmusik
08,15 Programoversigten
08,20 Morgenandagt/Dagens ord.
08,30—08,40 Radioavis (genudsen-
delse)
12,00 Middagskoncert
12.30 Radioavis og vejrudsigt
(d og g)
12.55— 13,20 Middagskoncert
(mandag-onsdag)
12.55— 13,30 Middagskoncert
(to rsdag—f red a g)
18.15 Vejret og trafikken
18,40 Radioavisen (g)
19,00 Radioavisen (d)
19.15 Aktuelt kvarter (d og g)
19.30 Aftenens program
23,00 Vejrudsigten
23,05 Radioavisen (g, genudsendel-
se)
23.25— 23,40 Radioavisen (d,
genu dsen delse)
På lørdage desuden:
14,00 Jagt- og fiskerimagasin
14.30 Pop-centrum
15.30 Eftermiddagsmagasinet (g)
16,00 Udsendelse til norske fiskere
17,00 Eftermiddagsmagasinet (d)
17.30 For børnene (d)
17,45 Musik ved spisetid
23,40—00,30 Dansemusik.
Ændringer til søn- og
helligdage:
08,30—09,25 Vejrudsigten, derefter
grammofonmusik
09,25—09,30 Vejrudsigten
12,00—13,25 Middagskoncert
13.25— 13,30 Vejrudsigten
22.45 Let klaver
med Teddy Wilson. — grf.
Torsdag den 5. marts
(DANSKSPROGET AFTEN)
16.30 Pop-timen
Pop-3.
17.30 For børnene (d)
17.45 Grønlandsk for viderekomne
ved Frederik Nielsen.
18,00 Musik ved spisetid — grf.
19.35 Det er ikke jazz —
men det swinger. — Et causeri om
Cab Calloway og Poul Whitemans
orkester. — Helge Krogh.
20,00 Indledning til radioteatret
ved Sigvard Bennetzen.
20,10 Radioteatret
„Et hver dagsmirakel"
Æventyrspil for voksne af Jevgenij
Schwarz, oversat af Peter Ulf
Møller. — Personerne:
Instruktion: Hans-Henrik Krause.
22,00 „Jagt-kantate"
Johann Sebastian Bach:
„Jagt—kantate" — Annelies Kupper,
soprag, Erika Koth, sopran,
Fritz Wunderlich, tenor, og
Dietrich Fischer-Dieskau, bariton.
Medlemmer af Set. Hedwig
Katedralens Kor, Berlin og
Berlins Symfoni Orkester,
dirg.: Karl Foster. — grf.
22.35 Vinduet
Aktuelle interviews og
kommentarer.
Fredag den 6. marts
(GRØNLANDSKSPROGET AFTEN)
17,30 For børnene (g)
17.45 Lær Dansk!
Kithy Lindstrøm og Else Kruse.
18,00 Musik ved spisetid — grf.
19.35 For piger og drenge.
Foreninger for børn.
Mikol Møller.
20,05 Grønlandsk korsang
Godthåb ungdomsensemble
dirg.: C. B. Lynge, og
Mik-koret, dirg.: Knud Wissum.
20.35 Aftensføljetonen
„Katrina" — 3. afsnit af Poul Balles
oversættelse af Sally Salminens
roman, læst af Kathrine Berthelsen
(fortsættes mandag)
21,05 Dagbogen
Aktuelle reportager, kommentarer
og interviews.
21.35 Oscar Strauss
En udsendelse om den østrigske
operettekompomst i 100-året
for hans fødsel.
Inger Alaufesen.
22,15 Din mening —
Unge udtaler sig om — ja, om alt.
Anders Poulsen og
Lars Emil Johansen.
22.45 Karelia-suite
af Jean Bibelius.
Statsradiofoniens symfoniorkester,
dirg.: Thomas Jensen.
Lørdag den 7. marts
14,00 Jagt og fiskerimagasinet
14.30 Pop-timen
15.30 Eftermiddagsmagasinet (g)
16,00 Udsendelse til norske fiskere
(optagelse fra Alesund)
17,00 Eftermiddagsmagasinet (d)
Redigeret af Ellen Hjort og
Ellen Vestergaard.
17.30 For børnene (d)
17,45 Musik ved spisetid — grf.
19,35 Ung lørdag (g)
20,00 Karisens kvarter (d)
En lystspilsituation.
20,15 Danske skoleskibe (g)
og deres betydning for søfarten.
Erik Lyberth og Ulrik Rosing.
20.55 Sommer i Prag (d)
Tjekkiske billeder i pop, poesi og
protest.
Tilrettelagt af Iboja Wandall-Holm
og Benny Rasmussen.
21.55 Let grammofonunderholdning
for Hammond- og kinoorgel. — grf.
22,20 Bagsiden (g)
Set og hørt, sagt og sket.
Carl B. Lynge.
23,40—00,30 Dansemusik — grf.
- også til hverdag GOMALI Kaffe kavfit pitsagssuit. GOMALI Kaffe sikrer Dem hejeste kvalitet.
éromali
KAFFE DANSK-HOLLANDSK KAFFE-CO. A/S Grundlagt 1883
GULDBARRE
Danmarks mest solgte chokolade - sin vægt værd!
sukulåte Danmarkime tunissaunerpaussoK - OKimåiasutsimlnut nalerKiitumik naleKarpoK
34