Atuagagdliutit - 04.01.1968, Qupperneq 26
Kalåtdlit-nunåta radiuata autdlakåtitai autdlakåtitsivingnit ukunånga
autdlakåtineKartarput:
autdlakåtitslvlup Bølge- sumut sangmivia
sumissusla Frekvens længde
NOk 97,2 MHz 3,09 m tamanut
Kitsigsut 570 kHz 526 m tamanut
Kitsigsut 5980 kHz 50,17 m Upemavik/Thule
Kitsigsut 5960 kHz 50,34 m Angmagssalik/ Scoresbysund
Kitsigsut 3999 kHz 75,02 m K’aKortOK
K’eKertarssuaK 650 kHz 462 m tamanut
Påmiut 820 kHz 366 m tamanut
sapåt 7. januar
20.40 Finlandime angalaorneK (k)
okalugtuartinekartoK H. C. Fetersen
Ulrik Rosing
21,10 Irlandime pisimassorsiorneK (k)
21.40 erinat nipitdlo irlandimérsut
22,00 nunat sujuarsagagssat (k)
okalugiartoK Christian Peter Lynge
22,35 tusarnårtltsineK
Erik Coatesip eriniainik
atausingorneK 8. januar
9,20 radiukut atuartitsinek
10.20 radiukut atuartitsinek
11.20 radiukut atuartitsinek
13.20 radiukut atuartitsinek
19,30 okalugtartornek
19,45 danskisut iliniarit!
20,00 kalatdlit okausinik iliniartitsinek
pilerdlånut
20,15 inuk imigagssardlo (k)
20,35 Errol Garner alikusersuissok
21,00 silåinarssualiartarnek (k)
ingm. 1: påsingningniutit sujugdlit
K. A. Thernøe
(nangisaok sisamångorpat)
21.20 Kalåtdlit-nunåne akilerårutekartali-
sagpat (k)
okalugiaut, Alibak Steenholdt
21,55 tusarnårtitsinek
Beethoven: violinkoncert D-dur
agiartok David Oistrakh
nipilerss.: Stockholm festival ork.
sujul. Sixten Ehrling
22,40 kavdlunatut atuvfåssinek
mardlungorneK 9. januar
10.20 radiukut atuartitsineK
11.20 radiukut atuartitsineK
13.20 radiukut atuartitsineK
15.45 kalatdlit OKausinik iliniartitsineK
(autdlakåterKitaK)
16,00 arnanuinaunerussut (k)
16.30 OKalugtartorneK
16.45 niviarsiarKanut nukagpiarKanutdlo (k)
spejderit danskit amerikamitut
19.30 erinat tugdléritat amerikamiutut
20,00 Kalåtdlit-nunåta ministerimik
tikerårneKarKårmat (k)
Hedvig Buggep erKaimassalikerssårutå
nugt. atuaiss.: Suso Heinrich
20.30 atuarfingmit iliniartitsissunitdlo
piumassarissat (k)
OKalugiaut — Per Ingerslev
20,55 erinat rusinik aliånaernartut
nipilerss.: Paul Mauriat nipilerssortartuilo
21,20 atorfiginenarsinaussoK (k)
3. iliniarneK
sulivfigssaKarnermut ikiuinermutdlo
pissortaKarfik peKatigalugo årKigssussaK
21,45 inigssaileKinguångitsut (k)
Danmarkime nunautit igdlorssuartaisa
ilåne — Gytte Rue
22,15 Richard Tauber erinarssorton
22,35 avisérnat agdlautigissartagait (k)
pingasungornen 10. januar
9,20 radiukut atuartitsineK
10.20 radiukut atuartitsineK
11.20 radiukut atuartitsineK
13.20 dansk mingnernut
19.30 kigsautigissat
20.30 silarssuarmiulerssårutit (k)
Indiame inuit ilait itsarssuarmisut
inussut — nugt. Hendrik Olsen,
atuaiss.: Peter Petersen
(nangisaoK tatdlimångorpat)
21,00 uvdlorsiutit — (k)
nalivtine pissartunik encartugkat tamat
21.30 Edvard Persson erinarssorton
21,55 nunarput pivdlugo agdlauserine-
nartartut (k)
danskit avisine
22.20 atuagkialerssårnen (k)
onalugtuartoK H. C. Branner
22,50 kalatdlit erinarssutait
sisamångorneK 11. januar
16,00 arnanuinaunerussut (k)
årKigss.: Thale Berglund
16.30 onalugtartorneK
16.45 niviarsiarnanut nukagpiarKanutdlo (k)
19.30 onalugtartorneK
19.45 danskisut iliniarit!
20,00 kalatdlit onausinik iliniartitsineK
pisinaulårérsunut
20,15 nuånarivdluagait — (k)
OKalugtartup nutainut imiussat
tuninenarnerpåt — årKigss.: Helge Krogh
(kalåtdlisornera arfiningorpat nal. 17,30)
20.45 Kavdlunatut atuvfåssineK
21,00 uvdlorsiutit — (k)
nalivtine pissartunik ernartugkat tamat
21.30 tusarnårtitsineK
Haydn: symfoni i d-dur
nipilerss.: Cincinnati symfoni orkester
21,55 jutdlereraluan — (k)
Bars Berthelsen nunane avdlanitar-
nilerssårtoK jutdlikunilo
22,40 silåinarssualiartarneK (k)
ingm. 2: silåinarssuarme ingerdlavit
K. A. Thernøe
(nangisaoK atausingorpat)
tatdlimångorneK 12. januar
19.30 jazzimik nuånarissalingnut
Timme Rosenkrantz
20,00 kavfisorussåjutigalugo (k)
20.30 Europame niuvertarlit sukujuerniar-
nt (k) — Henning Wienberg
20,50 nonartilingmik sukateraiuarsima-
ssurnik
J. S. Bachip noKartiligssugagssiai
noKartnigss.: Robert Riefling
21.15 silarssuarmiulerssårutit (k)
indiame inuit ilait itsarssuarmisut
inussut — nugt. Hendrik Olsen,
atuaiss.; Peter Petersen
(nånera sapåtiugpat)
21,45 nunarput pivdlugo agdlautigineuar-
tariut (k) — danskit avisine
22.15 Grethe og Jørgen Ingmann
aiikusersuissut
22,40 KinersinigssaK — (k)
KanoK isumaKarfigaiukv
atersineKangitsuniK aperssuineK
Hans Hansen
arfiningornen 13. januar
17.30 nuånarivdluagait — (k)
OKalugiartup nutainut imiussat
tunineKarnerpåt
19.30 inusugtorsiutit (k)
arKigss.: Peter Pr. Rosing
20,00 radioteåtere — (k)
tårsilerålo KuilertanartuliaK
tuluit issigingnårtitsissusiåt
årKigss.: Inge Hvid Møller
(nangisaoK nal. 21,55)
20.30 korbut erinarssortagait
20,50 nalorssitsårineK (k)
Nungme iliniartut katerisimårtarfiåne
inerssuarme — årKigss. Hans Hansen
21,35 nujåkdt erinarssortagait
21,55 radioteåtere (nanginera)
22,25 agiarssuarssugkat
22.40 kalåtdlisut atuvfåssineK
23,40—00,30 KitigiarssorneK
sapåt 14. januar
20.40 silarssuarmiulerssårutit (k)
Indiame inuit ilait itsarssuarmisut
inussut
inussut — nugt. Hendrik Olsen,
atuaiss.: Peter Petersen
21,05 pinerdlugtulerssårut (k)
„Historien om en gangster4*
tusarnågagssiångordlugo sanåK
Bob Ramsingimit
21.35 nonartigdlit mardluk
påtagtut: Julius Jacobsen åma
Herluf Aurvig
21,55 akilerårtaiernigssaK Kanon
isumaKarfigaiuk? (k)
K’asigiånguane aperssuineK
Ulrik Rosing
22.20 Kavdlunatut atuvfåssineK
„Digteren44
22.35 tusarnårtitsineK
erinarss.: Elizabeth Schwarzkopf
atausingorneK 15. januar
9,20 radiukut atuartitsineK
10.20 radiukut atuartitsineK
11.20 radiukut atuartitsineK
13.20 radiukut atuartitsineK
19.30 OKalugtartorneK
19,45 danskisut iliniarit!
20,00 kalåtdlit onausinik iliniartitsincK
— pilerdlånut
20.15 Kåumarsainerme pissariaKartut (k)
Kåumarsainlkut sulivfeKarfingmit
20,45 operettit erinartait
Kanganitsat nutåliatdlo
21,20 silåinarssualiartarneK (k)
ingm. 3: Kåumataussiat raketitdlo
(nangisaoK pingasungorpat)
21,40 itujårdlune OKalOKatigingneK (k)
— OKaluseralugo erKumitsuliorneK
Hans Lynge Carl Berthel Lyngelo
22.15 agiaK noKartiligdlo
22,35 kinamiut uvdluinarne inunerat (k)
Mao-Kinap ilåne igdlunut nutålianut
pulårneK
mardlungorneK 16. januar
10.20 radiukut atuartitsineK
11.20 radiukut atuartitsineK
13.20 radiukut atuartitsineK
15.45 kalåtdlit onausinik iliniartitsincK
16,00 arnanuinaunerussut (k)
16.30 onalugtartorneK
16.45 niviarsiarKanut nukagpiarKanutdlo (k)
„atuagkiarineKartarnerput44
19.30 minrofone alapernaitsoK (k)
Diskobugtime angatdlåssaK
Ulrik Rosing
20,15 Sibeliusip eriniå
Kareiia-suite
20.30 ariangniutaratdlarmata (k)
Kalåtdlit-nunåta OKalugtuarissauneranit
tigulågkat
21,10 tunumiut ivngerutait
aussaK kungmiune imiussat
21.30 sanaortorungnåisångitdlat! (k)
ukioraiuatdlarmatdlunit silame
sanaortornermik
tusagagss.: Hans Hansen
22,00 nxugissat itsåkajåt
Undernoldningsorkestret
22,35 navdlunåtut atuvfåssineK
„Blæst44 — agdl.: Tom Kristensen
atuaiss.: Henning Moritzen
22,50 Mussarssup nanumik påsingningnera
(k) — oKalugtuaringnigtoK:
Louise Kristiansen Kuidligssarmio
pingasungornen 17. januar
9,20 radiukut atuartitsineK
10.20 radiukut atuartitsinen
11.20 radiukut atuartitsinen
13.20 radiukut atuartitsinen
19.30 kigsautigissat
20.30 tunumiut onalugtuautait (k)
arKigss.: Peter Frederik Rosing
21,00 uvdlorsiutit (k)
nalivtine pissartunik ernartugkat tamat
21.30 Tschaikovskyp symfoniliai, 1.
Symfoni nr. 1 C-molliussoK
(tugdlia tatdlimångorpat)
22,15 IJFO-t sut-uko? (k)
Kåumataussanin takungningniartarnerit
22,40 silåinarssualiartarnen (k)
ingm. 4: silåinarssuaK misigssuivfigine-
narneralo — (nangisaon tatdlimångorpat)
sisamångorneK 18. januar
16,00 arnanuinaunerussut (k)
16.30 OKalugtartornen
16.45 niviarsiarKanut nukagpiarKanutdlo (k)
1. Oliver Twist
tusarnågagssiaK, ingm. 1
2. tamalåt
19.30 OKalugtartorneK
19,<15 danskisut iliniarit!
20,00 kalåtdlit onausinik iliniartits.
pisinaulårérsunut
20,15 uvdlut nutåt — (k)
isumaliortautsip avnutai nutåt
onalugiaut — H. C. Petersen
20.30 danskit niperujorutait
20.45 Kavdlunåtut atuvfåssinen
„Barske børnerim44
atuaiss.: Poeten
21,00 uvdlorsiutit (k)
nalivtine pissartunik ernartugkat tamat
21.30 tusarndrtitsineK
norgemiut erinautåinik
RADIO- programmet
MED FORBEHOLD AF ÆNDRINGER
Grønlands Radios udsendelser kan aflyttes over de syv radiosendere
med følgende kendetegn:
Bølge-
Placering Frekvens længde Retningsbestemmelse
Godthåb by .. 97,2 MHz 3,09 m ingen
Godthåb, Radioø 570 kHz 526 m ingen
Godthåb, Radioø 5980 kHz 50,17 m mod Upemavik/Thule
Godthåb, Radioø 5960 kHz 50,34 m mod Angmagssalik/Scoresbysund
Godthåb, Radioø 3999 kHz 75,02 m mod Julianehåb
Godhavn 650 kHz 462 m ingen
Frederikshåb .. 820 kHz 366 m ingen
Søndag den 7. januar
16,00 Eftermiddagskoncert
17.40 Børnetime (d)
18,00 Børnetime (g)
18,20 Musik ved spisetid
20.40 En Finlandsrejse (g)
Samtale med H. C. Petersen, Holsteins-
borg.
21,10 Fra blodhævn til politisk erkendelse
Reportage fra Irland.
21.40 Irske klange
22,00 U-landenes problemer (g)
Foredrag.
22,35 Kompositioner af Eric Coates
Mandag den 8. januar
9,20 Skoleradio
10.20 Skoleradio
11.20 Skoleradio
13.20 Skoleradio
19,30 Grammofonmusik
19,45 Lær dansk!
20,00 Grønlandsk for begyndere
(genudsendes tirsdag kl. 15,45).
20,15 Menneske og alkohol (g)
20,35 Erroll Garner underholder
21,00 Rumforskning (d)
1. Nøglen til universet
Magister K. A. Thernøe.
(Næste udsendelse torsdag).
21.20 Skatter i Grønland (g)
Alibak Steenholdt.
21,55 Aftenkoncert
Koncert for violin og orkester i D-dur, af
Beethoven. Solist: David Oistrakh. Stock-
holms Festival Orkester, dir.: Sixten
Ehrling. Grammofon.
22,40 Manden i mængden (d)
Knud Hallest læser en novelle af Edgar
Allan Poe.
Tirsdag den 9. januar
10.20 Skoleradio
11.20 Skoleradio
13.20 Skoleradio
15.45 Grønlandsk for begyndere
(genudsendelse).
16,00 Eftermiddagsmagasinet (d)
Et program, særlig for husmødre.
16.30 Grammofonmusik
16.45 For piger og drenge (d)
Med spejderne til verdensjamborée.
Danske sPejdere på en begivenhedsrig
Amerika-re j se.
19.30 Populær amerikansk korsang
20,00 Det første ministerbesøg i Grønland
En erindringsskitse af Hedvig Bugge,
oversat og læst af Suso Heinrich.
20.30 Samfundets krav til skolen — (d)
og til læreren.
Foredrag ved lærer Per Ingerslev.
20,55 Paul Mauriat og hans orkester —
spiller kendte russiske melodier.
21,20 Stillingen er åben (g)
3. I lære —
Tilrettelagt i samarbejde med arbejds-
og socialdirektørens kontor.
21.45 En lejlighed på henved 100 værelser
Glimt af hverdagen på danske herregårde.
Reportage. Gytte Rue.
22,15 Richard Tauber synger
Grammofon.
22,35 Lokalbladene skriver (g)
Onsdag den 10. januar
9,20 Skoleradio
10.20 Skoleradio
11.20 Skoleradio
13.20 Skoleradio
19.30 Ønskekoncert
20.30 Kloden rundt (g)
Stenalderfolk i Indien. En rejseskildring
oversat af Henrik Olsen og læst af Peter
Petersen. (Fortsættes fredag).
21,00 Dagbogen (d)
Aktuelle kommentarer, reportager og in-
terviews.
21.30 En svensk humørspreder
Edvard Persson synger.
21,55 Hvad de skriver om Grønland (g)
Klip fra danske aviser og tidsskrifter.
22,20 Fra boghylden (d)
„Legetøj44
H. C. Branner fortæller om sin debut-
roman og Helge Kjærulff-Schmidt læser.
22.50 Grønlandske sange
Torsdag den 11. januar
16,00 Grammofonmusik
16.45 For piger og drenge (g)
19.30 Grammofonmusik
19.45 Lær dansk!
20,00 Grønlandsk for fortsættere
20.15 Top-pop
Vi præsenterer månedens ti mest solgte
grammofonplader i Danmark.
(Genudsendes lørdag 17,30).
20.45 En mand (d)
Lone Luther læser en novelle af Soya.
21,00 Dagbogen (g)
Aktuelle kommentarer, reportager og in-
terviews.
21.30 Haydn
Symfoni nr. 57 i D-dur. Cincinnati Symfo-
ni-orkestret, dir.: Max Rudolf.
21,55 Oplevelser i fremmede lande (g)
Lars Berthelsen.
22,40 Rumforskning (d)
2. Rummets Færdselslove
Magister K. A. Thernøe.
(Næste udsendelse mandag).
Fredag den 12. januar
19.30 For jazzlyttere
Timme Rosenkrantz causerer.
20,00 Ved aftenkaffen (g)
20.30 Fra europæiske loppemarkeder (d)
Causeri.
Henning Wienberg Jensen.
20.50 Johann Sebastian Bach
Robert Reifling spiller stykker fra „Das
Wohltemperierte Klavier44.
21.15 Kloden rundt (g)
Stenalderfolk i Indien.
(Afsluttes søndag).
21.45 Hvad de skriver om Grønland (d)
Klip fra danske aviser og tidsskrifter.
22.15 Let underholdning
med Grethe og Jørgen Ingemann.
22.40 Kommer det os ved? (g)
Meninger om valget.
Lørdag den 13. januar
17.30 Top pop
(Genuds. fra torsdag).
19.30 Ungdommens forum (g)
20,00 Radioteatret (d)
„Når mørket sænker sig44
Et kriminalspil af Emlyn Williams, over-
sat af Paul Sarauw.
Instruktion: Inge Hvid Møller.
(Fortsættes kl. 21,35).
20.30 Cowboy-sange
20,50 Hvem ved hvad? (g)
Underholdning med elever i kollegiesalen
i Godthåb.
21,35 Radioteatret (d)
„Når mørket sænker sig44
(Fortsat fra kl. 20,30).
22,05 Grønlandsk oplæsning
22,25 Weekend-journalen (d)
Broget underholdning til en lørdag aften.
Søndag den 14. januar
20.40 Kloden rundt (g)
Stenalderfolk i Indien.
21,05 Historien om en gangster (d)
En montage af Bob Ramsing.
21,35 Dobbelt klaverspil
Pianisterne Julius Jacobsen og Herluf
Aurvig underholder.
21,55 Skal vi ha’ skat i Grønland? (g)
Et rundspørge i Christianshåb.
22.20 Digteren (d)
uve sprogøe læser en fortælling af Gu-
stav Wiea.
22,35 Lille aftenkoncert
solist: Enzaoetn Schwarzkopf.
Mandag den 15. januar
9,20 Skoleradio
lu,zu bKoieradio
11.20 Skoieraaio
13.20 SKoleradio
17,id Skoieraaio
ly,30 urammoj onmusik
19.45 Lær dansk!
20,00 Grønlandsk for begyndere
(Genudsendes tirsdag ki. 15,45).
20,15 Til opiysning — (g)
Vink og tips fra opiysningsafdelingen.
20.45 Gamie og unge operetteioner
21.20 RumjorsKning (a)
3. Lidt om sateliiter og mere om raketter.
(i\æste udsendelse onsdag).
21,40 På tomandshånd — (g)
med kunstneren Hans Lynge.
22,id Violin og klaver
22,35 Kinesisk hverdag (d)
På besøg i et boiigKompleks i Mao-Kina.
Tirsdag den 16. januar
10.20 Skoleradio
11.20 Skoleradio
13.20 Skoleradio
15.45 Grønandsk for begyndere
(Genuds).
16,00 Eftermiddagsmagasinet (d)
16.30 Grammofonmusik
10.45 For piger og drenge (d)
Bøger om os.
19.30 Den nysgerrige mikrofon (g)
i Disko-bugten.
20,15 Sibelius
Karena-suite.
20.30 Dengang var der hvaler til —/ (d)
Træk fra den grønlandsk hvaliangst’s
historie. Hørebillede.
21,10 østgrømandske trommesange
Optagelse fra sommeren 1967.
21.30 Vinterbyggeri (g)
Reportage.
22,00 Ældre dansemusik
Radiounderholdningsorkestret.
22,35 Lyrisk kvarter (d)
Henning Moritzen læser digte af Tom
Kristensen.
22,50 En bjørnehistorie (g)
Louise Kristiansen. K’utdligssat, fortæller
Onsdag den 17. januar
9,20 Skoleradio
10.20 Skoleradio
11.20 Skoleradio
13.20 Skoleradio
19.30 Ønskekoncert
20.30 Østgrønlandske sagn (g)
Tilrettelæggelse: Peter Fr. Rosing.
21,00 Dagbogen (d)
Aktuelle kommentarer, reportager og in-
terviews.
21.30 Tjaikovskijs symfonier, 1.
Symfoni nr. 1 i g-moll.
(Næste udsendelse fredag).
22,15 Lidt om UFO’er — (g)
22,40 Rumforskning (d)
4. Lufthavet og dets udforskning.
(Næste udsendelse fredag).
Torsdag den 18. januar
16,00 Eftermiddagsmagasinet (g)
16.30 Grammofonmusik
16.45 For piger og drenge (g)
1. Oliver Twist
Første del af et hørespil, frit efter
Dickens.
2. Lidt af hvert.
19.30 Grammofonmusik
19.45 Lær dansk!
20,00 Grønlandsk for fortsættere
20,15 Nye tider — nye tanker (g)
H. C. Petersen.
FISKER
Dansk fisker, 36 år, søger arbejde på Grønland. Skipper på egen kutter
i 10 år. Alt vellønnet arbejde har interesse, såsom fiskeri, arbejde på
fiskefabrik, arbejdsmand eller andet.
Kurt Møller, Mølledammen 12, 5600 Fåborg.
aulajangersimassumik
autdlakåtineicaxtaxtut
uvdluinarne: 7,30 radioavise, 7,40 sila,
7,45 OKalugtartorneK, 8,15 bibtlimik atu-
aineu imalunit uvdlormut eritarsautigi-
ssagssat, 8,25 autdlakåtitagssat, 12,00—
13,00 uvdloKerKaunerane nipilerssugkat,
12,30—12,50 radioavise, 13,00 sila, 17,30
nerinerme nipilerssugkat, 18,15 sila, a-
ngatdlatit autdlakatitagssatdlo, 18,40 ra-
dioavise (k) autdlak&ternitagssaK 23,05)
19,00 radioavise <k) autdlakåterKitagssaK
23,25) 19,15 soKUtiginartut, 23,00 sila.
arfiningornikut:
16,00—17,30 uvalikfinerane tusamartit-
sineK Kilanartutigssamernitdlo (k ama
k), 23,40—00,30 KitigiarssorneK.
sapåtine nagdliutunilo:
8.30 sila, tauvalo tusarnårtitsineK, 9,25—
9.30 sila autdlakatitagssatdlo, 12,00 uv-
dloKerKaunerane nipilerssugkat, 12,30
sapStip akunerane pisimassut, 13,00 si-
la, 13,05 uvdloKerKaunerane nipilerssug-
kat, 14,00 nålagiarneK, 16,00 uvalikune-
rane nipilerssugkat, 17,40 mérartavtinut
(k), 18,00 mérartavtinut (k), 18,20 nerine-
rup nalåne nipilerssugkat, 19,15 timer-
ssornermit, 19,30 sila, angatdlatit autdla-
kutitagssatdlo, 19,40 kigsautigissat, 23,00
sila, radioavisit uvdluinarnisut.
22,05 igdlukusioK (k)
oronzinarmik sakoKarnerup nalånérsunik
agssaissunik takuniainek
22,40 OKaloKatigérujorneK — (k)
Ester Jensen grindstedimio pulaortitdlugo
Johan Abeisen
tatdlimångorneK 19. januar
19.30 jazzileritunut
Jimmy Smith nipilerssortOK
20,00 Kavfisorussåjutigalugo (k)
„tuluit nunalitaratdlarmata44
OKalugtuartoK: Louise Geisler iluliarmio
20,25 KinersinialeKaugut ... (k)
lsumasiuineK
20,55 Tschaikovskyp symfoniliai 2
Symfoni nr. 2 C-moiliussoK
Pnilharmonisk orkester
21.30 tamåkiussaunerme — (k)
autdiakåtitsivingmut aggersitaK
avisiiiortunit pingasumt aperKarigsårfi-
gineKartoK — arKigss.: Hans Hansen
22,10 silåinarssuliartarneK (k)
ingm. 5: kigdiingussåt ungasigsorssuar-
mitut
(nåsaoK atausingorpat)
22.30 erinat alikutagssiat
arfiningorneK 20. januar
19,30 inusugtorsiutit (k)
20,00 Kavdlunatut alikutagssiaK
„Hvad er det dog vi laver —?“
Klaus Rifbjergip sanava najorKutaralugo
aiKigssuissoK: Arne O. Hansen
(Nungme issigingnårtitsissut
autdlakåterKitaK)
20,40 åKaguio atuasanata! (k)
OKautsit erinat atordlugit tamardlisit
årKigss.: Peter Frederik Rosing
21,25 lviario Lanza erinarssortOK
21.45 arfiningorneK (k)
alikutagssiat tamalåt
22,20 kalatdlisut atuvfåssineK
„Atuagagdliutit44 Kuperardiugit
Kristoffer Heilmannip nugtigainik
Knud Egede atuaissoK
22.45 Edmund Ros Kitigiarssortartuilo
23,40—00,30 KitigiarssorneK
Faste udsendelser
på hverdage: 7,30 radioavisen, 7,40 vejr-
udsigten, 7,45 grammofonmusik, 8,15
morgenandagt eller dagens ord, 8,25
programoversigten, 12,00—13,00 middags-
koncert, 12,30—12,50 radioavisen, 13,00
vejrudsigten, 17,30 musik ved spisetid,
18,15 vejret, skibsfarten og aftenpro-
grammet, 18,40 radioavisen (g — genud-
sendes 23,05), 19,00 radioavisen (d — gen-
udsendes 23,25), 19,15 aktuelt kvarter,
23,00 vejrudsigten.
På lørdage:
16,00—17,30 eftermiddagskoncert og næ-
ste uges program (d og g), 23,40—00,30
dansemusik.
På søn- og helligdage:
8,30 vejrudsigten, derefter grammofon-
musik, 9,25—9,30 vejret og programover-
sigten, 12,00 middagskoncert, 12,30 søn-
dagskvarteret, 13,00 vejrudsigten, 13,05
middagskoncert, 14,00 gudstjeneste, 16,00
eftermiddagskoncert 17,40 børnetime (d)
18,00 børnetime (g), 18,20 musik ved
spisetid, 19,15 søndagens sport, 19,30 vej-
ret, skibsfarten og aftenprogrammet,
19,40 ønskekoncert, 23,00 vejrudsigten.
Aftenradioavisen som på hverdage.
20.30 Danske viser
20,45 Barske børnerim (d)
Poeten Poul Sørensen iæser.
21,00 Dagbogen (g)
Aktuelle kommentarer, reportager og In-
terviews.
21.30 Populær aftenkoncert
med musik og norske kunstnere.
22,05 Med arkæologen i marken (d)
Dagbogsblade fra en bronzealder-udgrav-
ning.
22,40 På tomandshånd — (g)
med Ester Jensen, Grindsted.
Fredag den 19. januar
19.30 For jazzlyttere
Jimmy Smith på guitar.
20,00 Ved aftenkaffen (g)
Louise Geisler, Illulissat, fortæller.
20,25 A propos folketingsvalget (d)
Et rundspørge.
20,55 Tjaikovskijs symfonier, 2.
Symfoni nr. 2 i c-moll — „Den lille rus-
siske44. Filharmonia-orkestret.
21.30 Krydsild (g)
Tre journalister stiller spørgsmål til en
gæst i studiet.
22,10 Rumforskning (d)
5. Mod fjerne horisonter
(Afsluttes mandag).
22.30 Let underholdning
på grammofonen.
Lørdag den 20. januar
19,30 Ungdommens forum (g)
20,00 Hua’ er det dog vi laver — ? (d)
Revy komedie af Klaus Rif bjerg og Jesper
Jensen, bearbejdet for Grønland af Arne
O. Hansen. Musik: Bent Axen.
Instruktion: Jens Balslev. Ved flyglet:
Thora Sivertsen.
Medvirkende: Jytte Nielsen, Hanne Thein,
Jens Balslev, 'Poul Erik Kruse og Arne O.
Hansen.
20,40 Lørdagsmagasinet (g)
Broget underholdning 1 ord og toner.
21,25 Mario Lanza
underholder.
21.45 Weekend-journalen (d)
Broget underholdning til en lørdag aften.
22,20 Grønlandsk oplæsning
22.45 Edmundo Ros
og hans orkester underholder.
Grammofon.
26