Atuagagdliutit - 04.03.1965, Blaðsíða 30
'— ---------------------------------------—~
RADIUKUT autdlakdtitagssat
sapåt 7. marts
14,00 kalåtdlisut nålagiarneK
Nup oKalugfiane
OKaluss.: Bent Lynge
166,00 tusarnårtitsineK
17.40 mérartavtinut (k)
Inger Mortensen
18,00 mérartavtlnut (k)
19.50 kigsautigissat
20.50 kalåtdlisut atuvfåssineK
W. Schmidtip atuagkiå:
„Sieghardus“, ingmikértut 18-iussut
pinga j uat
nugt. atuaiss.: Jens Nielsen
(nangisaoK mardlungorpat)
21.25 Elisabeth Schwarzkopf erinarssortoK
21.45 Malmøp Kanganisartai (k)
Palle Lauring åma Sven Alkærsig
22.20 erinarssugkat kalåtdlisCt
atausingorneK 8. marts
10,00 radiukut atuartitsineK
11,00 radiukut atuartitsineK
13.10 radiukut atuartitsineK
19.30 kalåtdlit OKausinik illniartitsineK
pilerdlånut
19.45 danskit OKausinik illniartitsineK
20,00 Offenbachip erlniai
20.25 AvanerssuarmiutorKat (k)
agdl.: Eigil Knuth
nugt. atuaiss.: Jens Poulsen
20.50 nunat nalussat nalunartuilo (k)
21.20 tusarnårtitsineK
Boccherini kvintet c-dur opus 25 no. 3.
nipilerssortut Boccherini-kvintetten.
21.40 Kangerdlugssuarme auvartameK
OKalugtuartoK Inger Olsen Kangåmiut
Hans Janussen
22.10 Kavdlunåtut atuvfåssineK
Henning Kehlerip erKaimassaler-
ssårutainit
22.25 erinat sinigdluarKusslssutit
23.20 autdlakåtitagssanik agdlagtitsineK
(k åma k) (autdlakåtendsaoK
aKago nal. 8,20)
mardlungorneK 9. marts
8,20 autdlakåtitagssanik agdlagtitsineK
10,00 radiukut atuartitsineK
11,00 radiukut atuartitsineK
13.10 radiukut atuartitsineK
16,00 uvalikorsiutigssat
16.30 niviarsiarKanut nukagpiarKanutdlo (k)
Jyllandime aulisarflnguit ilåine
19.30 erinat alikutagssiat
Vincent Youmansip erlniai
nipilerss.: Andre Kostelanetslkut
19.50 atuartitsinerme inatsisigssamut
migssingiut (k)
aperKutit skoledirektørivdlo aklssutai
20.20 noKartiligssugkat
Jean Sibeliusip erlniai
noKartiligssortOK: Erwin Laszlo
20.40 Kalåtdlit-nunåne ajoKersuiartor-
titsineK (k) — Mads Lidegård
21,00 kalåtdlisut atuvfåssineK
W. Schmidtip atuagkiå: „Sieghardus"
ingmlkdrtut 18-iussut sisamåt
nugt. atuaiss.: Jens Nielsen
(nangls. tatdlimångorpat)
21,35 Marion Anderson erinarssortoK
21,55 Kavdlunåtut atuvfåssineK
atuagkiamik nutåliamik
22.30 Liva Weel alikusersuissoK
avdléngoilllsIssoKarsinéusagunarpoK
pingasungornen 10. marts
10,00 radiukut atuartitsineK
11,00 radiukut atuartitsineK
13.10 radiukut atuartitsineK
17,15 radiukut atuartitsineK
iliniartitsissunut
historie (atuagkat nutåt)
19.30 kigsautigissat
20.30 ukiune Kuline tugdlerne (k)
1966-imit 1975-imut ineriartornigssamik
pilersså rusiaK G-60-ip
isumaliutigssissutai naj orKutaralugit
navsuiaissaK lands, ilauss.
21,00 uvdlorsiutit (k)
nalivtlne pissartunik erKartugkat tamat
21.30 noKartiligssutdlarKigsorssuit
21. Cor de Groot
22,00 taimane pisimavoK (k)
8. ktingit kisimik nålagaulermata
22.20 Hos Herodes Attikus
itsarssuaK Athenime
issigingnårtitsissarfik
(nåsaoK sapåtiugpat)
sisamångorneK 11. marts
16,00 uvallkorsiutigssat (k)
arnartavut erKarsautigineruvdlugit
10.30 niviarsiarKanut nukagplarKanutdlo (k)
1. mérKat agdlagait
2. Danny Kaye erinarssortoK
3. nutåmik nunagssarsiortut — ingm. 9
19.30 kalåtdlit OKausinik illniartitsineK
pisinaulårårsunut
19.45 danskit OKausinik illniartitsineK
20,00 ukiune 230-ne — (k)
Danmarkip Kalåtdlit-nunånlk
nålagkersulnera
agdl.: P. P. Svejstrup,
nugt. atuaiss. i Peter Kreutzmann
20.20 nipilerssornermik — (k)
nipilerssugagssiat pivdlugit
agdlautigissat åsslgingitsut.
Hans Westermann
21,00 uvdlorsiutit (k)
nalivtlne pissartunik encartugkat tamat
21.30 Cole Porterip erlniai
nipilerssortut Hollywood Bowl orkester
21.55 Kavdlunåtut atuvfåssineK
Selma Lagerlof: Gosta Berllngs saga
atuaissoK Else Lidegård
(nangisaoK slsamångorpat)
22.25 kalåtdlisut atuvfåssineK
latdlimångorneK 12. marts
19.30 jazzlmik nuånarissalingnut
Dave Brubeck nipilerssortartuilo
19.55 Kalåtdlit-nunånlk agdlautigissat (k)
20.25 silåinaKångitsorssualerlneK (k)
20.45 tusarnårtitsineK
Haydip sanimortariagagssiå
nipilerssortut Camillo Wanausek åma
Wiener Musikselskabets Orkester
sujulerss.: Anton Heiller
21,05 kalåtdlisut atuvfåssineK
W. Schmidtip atuagkiå „Sieghardus"
ingmlkortut 18-ussut tatdllmagssåt
nugt. atuaiss.: Jens Nielsen
(nangisaoK sapåtiugpat)
21,40 Japan inuisalo ilerKUtOKalt (k)
OKalugtuaringnigtOK
Niels-Jørgen Keiser
22.10 timerssornermit (k)
22.20 timerssornermit (k)
22.30 Sarasatep ilungumerdlune erlniå
..-J
arfimngorneK 13. marts
16,00 tusarnårtitsineK
17.10 OKalugtuaK arfiningornersiut (k)
19.30 inOsugtorsiutit (k)
årKigss.: Johan Abeisen
20,00 nunat åssigingitsut marsiutautait
20.30 igdlOKarfingmlt igdloKarfingmut (k)
OSLO — Peer Møller
21.10 atuagkiat kalåtdlisdt (k)
„Robinson Crusoe“ åma „Ivanhoe"
suLiaringnigtut Hans Westermann
åma Ejnar Heilmann
21.30 alikutagssiuissartorssdgaluaK
Nat King Cole — erKainiardlugo
22,00 oKalugtuat Kuiasårutit danskisut
22,20 unusiuårutigalugit tusarnågagssat
OKalugtuartoK Eliaser Poulsen
23,20—24,00 KitigiarssorneK
sapåt 14. marts
14,00 kalåtdlisut nålagiarneK
autdlakåtitsivingmit
OKaluss.: Otto Sandgreen
16,00 tusarnårtitsineK
17,40 mérartavtinut (k)
18,00 mérartavtinut (k)
19.50 kigsautigissat
20.50 kalåtdlisut atuvfåssineK
W. Schmidtip atuagkiå: „Sieghardus"
ingmlkortut 18-iussut arfernat
nugt. atuaiss.: Jens Nielsen
(nangis. mardlungorpat)
21,25 „Hos Herodes Attikus" (k)
itsarssuaK Athenime issigingnårtitsi-
ssarfik — (nånera)
21.50 tusarnårtitsineK
erinarssortoralugo: Grace Moore
22,20 Elias tamatigértOK (k)
Bent Lumholdt nunavtinit
erKaimassaligkerssårtoK
atausingorneK 15. marts
10,00 radiukut atuartitsineK
11,00 radiukut atuartitsineK
13.10 radiukut atuartitsineK
19.30 kalåtdlit OKausinik iliniartitsineK
pilerdlånut
19,45 danskit OKausinik illniartitsineK
20,00 danskit niperujérutait
Siegfred Pedersenip taigdliai
20,35 Kanga nanorpagssuaKartaratdlarmat
(k) — tusagagss.: MåliåraK Vebæk
20.50 Japan — (k)
ineriartortitsinerup nunå, ingm. 1
Lars Hansegård
(nangis. tatdlimångorpat)
21,15 „Komedianterne"
Kabalevskyp eriniå
Philharmoniaorkestret
Dir.: Efrem Kurtz
21.30 silarssuarmiulerssårneK (k)
„kamigdlångarme nålagfigssuarme
kQltitartdmineK"
agdl.: prof. Tage Ellinger
nugt. atuaiss.: Jens Simonsen
21,55 Holbergip suliai — (k)
issigingnårtitsissutit imiussat
Poul Reumert, Elith Foss åma
Osvald Helmuth inugtaralugit
22.20 erinat sinigdluarKusslssutit
23.20 autdlakåtitagssanik agdlagtitsineK
(k åma k) (autdlakåtendsaoK
aKago nal. 8,20)
mardlungorneK 16. marts
8,20 autdlakåtitagssanik agdlagtitsineK
10,00 radiukut atuartitsineK
11,00 radiukut atuartitsineK
13,10 radiukut atuartitsineK
16,00 uvallkorsiutigssat (k)
arnartavut erKarsautigineruvdlugit
16.30 niviarsiarKanut nukagpiarKanutdlo (k)
1. Danmarkip FN-ime ilaussortaunera
2. oKalugtartomeK
3. tusamågagssiaK: „Dyrene gør oprør"
19.30 Kitigissat modernit
Radiodanseorkestret
dir.: Ib Glindemann
19.55 kalåtdlisut atuvfåssineK
W. Schmidtip atuagkiå: „Sieghardus"
ingmlkortut 18-iussut arfineK-åipåt
nugt. atuaiss.: Jens Nielsen
(nangis. tatdlimångorpat)
20.30 itsarssuaK umassQsorineKartut (k)
Bent Hanskov
21,00 rusit erinautait
nangmingneK erinarssordlugitdlo
nipilerssugait
21.25 „ftxnfi, såliaKutserit!" (k)
amap suliainut angutip
akissugssaoKataunera
tusarnågagss.: Ria Reding åma
Hans Hansen
22.15 atuarfit illniartitaunerdlo (k)
22.25 Marlene Dietrich erinarssortoK
pingasungorneK 17. marts
10,00 radiukut atuartitsineK
11,00 radiukut atuartitsineK
13.10 radiukut atuartitsineK
17.15 radiukut atuartitsineK
19.30 kigsautigissat
20.30 ukiune Kuline tugdlerne (k)
1966-imit 1975-imut ineriartornigssamik
pilerssårusiaK G-60-ip isumaliutigssissutai
naj orKutaralugit navsuiaissoK
lands, ilauss. Peter Heilmann
(tugdlianik nåsaoK)
21,00 uvdlorsiutit (k)
nalivtlne pissartunik erKartugkat tamat
21.30 Mozartip eriniå
fløjtimut, harpimut nipilerssoKatiging-
nutdlo atugagssiaK C-dur
Det Sydtyske kammerorkester
21.55 taimane pisimavoK (k)
9. pissauneKarumavatdlåraluit:
Griffenfeld åma Struensee
Frederik Nielsen
22.15 Danmarkime upernåK (k)
OKautsine erinanilo
pesatauss.: Else Hvidhøj
sisamångorneK 18. marts
16,00 uvallkorsiutigssat (k)
arnartavut erKarsautigineruvdlugit
16.30 niviarsiarKanut nukagpiarKanutdlo (k)
1. sukisaersautit — mérKanik
OKaloKatigingningneK
2. OKalugtartomeK
3. „nutåmik nunagssarsiortut", ingm. 10.
atuaiss.: Mikole Møller
19.30 kalåtdlit OKausinik illniartitsineK
pislnaulårérsunut
19.45 danskit OKausinik illniartitsineK
20,00 atuarfit illniartitaunerdlo (k)
20.10 KanerssoriarpalåK
nipilerssoKatigingnik ingiortilik
Tommy Reilly (Kanerssorfssamik)
Radiounderholdningsorkestret
Dir.: Kai Mortensen
20.45 avisérKane agdlautigissat (k)
21,00 uvdlorsiutit (k)
nalivtlne pissartunik erKartugkat tamat
21.30 tugsiutaussat
kalåtdlisut danskisfltdlo
21,55 Kavdlunåtut atuvfåssineK
Selma Lagerlof: „Gosta Berlings Saga"
(nangis. sisamångorpat)
22,25 erinat sinigdluarKusslssutit
aulajangersimassumik
autdlakatineicartartut
- L’ <»*» øKaiugxartorneK, 8,15
autdlakåti tagssat, 12,00—13,00 oxalugtar-
lorneK, 12,30—12,50 radioavlsit, 17,30 ne-
rinerme nipllerssugkat, 18,15 sila, angat-
aiat;c autdlakåtitagssatdlo, 18,45 radio-
~ autdlakåterKlngneKartoK
22,40, 19,00 radioavise (k) — autdiakå-
terKmgneKartoK 23,00, 19,15 soKutiginar-
tut, 23,15 sila.
arfinmgomikutaoK:
16,00 OKalugtartomeK.
oiiaiugiartorneK, 13,25—13,3
16,00 tusarnårtitsineK, 17,40 mérar-
tavtinut (k) 18,00 mérartavtinut (k)
18,20 nerinerme nipilerssugkat, 19,00 ra-
dioavise (k) — autdlakåterKingneKåsaoK
22,40, 19,15 radioavise (k) autdlakater-
KingneKåsaoic 22,55, 19,35 unungmut aut-
?,I^ati,tagssat> 19>40 siIa angatdlatitdlo,
zj,20 sila.
tatdlimångorneK 19. marts
19.30 Kitigissat itsåkajåt
Radiounderholdningsorkestret
Dir.: Teddy Petersen
20,00 kalåtdlisut atuvfåssineK
W. Schmidtip atuagkiå: „Sieghardus"
ingmlkortut 18-iussut arfineK-pingajuat
nugt. atuaiss.: Jens Nielsen
(nangis. sapåtiugpat)
20,35 Japan — (k)
ugperissarsiornerit
åssigingitsorpagssuit nunåt
OKaloKatigingneK Harry Thomsen åma
Lars Hansegård
(nangis. atausingorpat)
21,05 noKartiligssutdlarKigsorssuit
22. Clara Haskil
21,40 kalåtdlinik takorKåmeK — (k)
danskit københavnimiut månamut
grønlændere. — Alibak Steenholdt.
22,10 timerssornermit (k)
22,20 Jørgen Ingmann alikusersuissoK
22.30 timerssornermit (k)
arfiningorneK 20. marts
musugtorsiutit (K)
årsigss.: Johan Abeisen
20,00 ersinartulerssårut (k)
„William og Mary" ingm. 1
agdl.: Roald Dahl
atuaiss.: Berthe Qvistgaard
(nangis. nal. 21,25)
20,35 erinat alikutagssiat
Radiodanseorkestret
Dir.: Ivan Leth
Orla Jørgensen (agissamik)
ama Svend Saaby-koret
21,00 angalatorssuit
pinerrarigsut nunåkut imåtigutdlo
Eliaser Poulsen ama Hans Hansen
21,25 ersinartulerssårut (K)
„William og Mary“ (nånera)
agdl.: Roald Dahl
atuaiss.: Berthe Qvistgaard
22,00 mikrofone alapernaitsoK (k)
Carl Berthel Lynge
23,20—24,00 KitigiarssorneK
k.
i--------------------------------------------------
RADIO- programmet
MED FORBEHOLD AF ÆNDRINGER
Søndag den 7. marts
14,00 Grønlandsk, gudstjeneste
fra Godthåb kirke.
Prædikant: Bendt Lynge.
16,00 Eftermiddagskoncert.
19.50 Ønskekoncert.
20.50 Af ten føl jetonen, (g)
Sieghardus.
Jens Nielsen læser 3. afsnit af
W. Schmidts roman.
(Fortsættes tirsdag).
21.25 Elisabeth Schwarzkopf synger.
21.45 Martsvandring i Danmarkshistoriens
Malmø, (d)
Forfatteren Palle Lauring og
Sven Alkærsig.
22.20 Grønlandske sange.
Mandag den 8. marts
10,00 Skoleradio.
11,00 Skoleradio.
13.10 Skoleradio.
19.30 Grønlandsk for begyndere.
Efter Frederik Nielsen: Undervisning i
grønlandsk, I.
19.45 Undervisning i dansk.
20,00 Melodier af Offenbach.
20.25 Nordpolens oldtidsfolk. (g)
Foredrag. Eigil Knuth.
Oversat og læst af Jens Poulsen.
20.50 Landkortets hvide pletter, (d)
En udsendelse om levende forsteninger.
Bendt Hanskov.
21.20 Boccherini.
Kvintet i C-dur, spillet af Boccherini-
kvartetten.
21.40 Renjagt i gamle dage. (g)
Samtale med Inger Olsen, Kangåmiut.
22.10 Vor sjældne fader .(d)
Helge Kjærulff-Schmidt læser et afsnit
fra Henning Kehlers erindringsbog „Min
smukke fader".
22.25 Godnatmusik.
23.20 Programdiktat, (d og g)
Tirsdag den 9. marts
8,20 Programdiktat, (d og g)
10,00 Skoleradio.
11,00 Skoleradio.
13.10 Skoleradio.
16,00 Eftermiddagsmagasinet, (d)
Et program særlig for husmødre.
16.30 For piger og drenge, (d)
Et døgn i et vestjysk fiskerleje.
Reportage.
Grammofonmusik.
Balders død, hørespil.
19.30 Andre Kostelanetz
— og hans orkester spiller kompositioner
af Vincent Youmans.
19.50 Vi spørger — skoledirektøren
svarer, (g)
Om udkastet til den nye lov om skole-
væsenet i Grønland.
20.20 Klaverstykker af Jean Sibelius
spillet af Erwin Laszlo.
20.40 Grønlands missionshistorie, (d)
Mads Lidegaard.
21,00 Aftenføljetonen, (g)
Sieghardus.
Jens Nielsen læser 4. afsnit at
W. Schmidts roman.
(Fortsættes fredag).
21,35 Marion Anderson synger.
21,55 Drømmen i kælderen, (d)
Oplæsningsmosaik efter John Fowle’s
„Offer for en samler".
Manuskript: Ole Larsen.
Medv. Hanne Borchsenius og Ingolf
David.
22.30 Ti minutter med Liva Weel.
Onsdag den 10. marts
10,00 Skoleradio.
11,00 Skoleradio.
13.10 Skoleradio.
17.15 Skoleradio.
19.30 Ønskekoncert.
20.30 Et spændende tiår. (g)
G-60 betænkningens udviklingsplaner for
1966—75, gennemgået af landsrådsmedlem
Peter Heilmann.
21,00 Dagbogen, (d)
Aktuelle kommentarer, reportager og
interviews.
21.30 Klaverets mestre.
21. Cor de Groot.
22,00 Dengang skete det — (g)
o. Da enevælden blev indført.
Frederik Nielsen.
22.20 Hos Herodes Atticus. (d)
Besøg i Athens antikke teater.
Bob Ramsing. (Afsluttes søndag).
Tortsdag den 11. marts
16,00 Eftermiddagsmagasinet, (g)
Et program særlig for husmødre.
16.30 For piger og drenge, (g)
1. Børnenes brevkasse.
2. Danny Kaye synger.
3. Nybyggerne i Canada.
19.30 Grønlandsk for fortsættere.
Efter Frederik Nielsen: Undervisning i
grønlandsk, II.
19.54 Undervisning i dansk.
Tyge Nielsen.
20,00 Dansk grønlandspolitik gennem
230 år. (g)
Af Poul Peter Sveistrup.
Oversat og læst af Peter Kreutzmann.
20.20 Stævnemøde med musikken, (d)
Forfatterne Leo Tolstoj og Alexander
Dumas om Beethoven og Tartini.
Hans Westermann og grammofonen.
21,00 Dagbogen, (g)
Aktuelle kommentarer, reportager og
interviews.
21.30 Cole Porter melodier
spillet af Hollywood Bowl orkestret.
21.55 Radioromanen, (d)
Gosta Berlings saga.
Else Lidegaard læser 9. afsnit af Selma
Lagerlbfs roman.
(Fortsættes torsdag).
22.15 Grønlandsk oplæsning.
Fredag den 12. marts
19.30 For jazzlyttere.
Dave Brubeck og hans orkester.
19.55 Hvad de skriver om Grønland, (d)
Klip fra danske aviser og tidsskrifter.
20,25 Rumforskning — i dag og i
morgen, (d)
Rummets fysiske vilkår.
Statsmeteorolog Johannes Olsen.
20,45 Michael Haydn.
Fløjtekoncert. Solist: Camillo Wanausek.
Wiener Musikselskabets orkester.
Dir.: Anton Heiler.
21,05 Aftenføljetonen, (g)
Sieghardus.
Jens Nielsen læser 5. afsnit af
W. Schmidts roman.
(Fortsættes søndag).
21,40 Det tusindårige Japan, (d)
Indtryk i ord og toner samlet på en rejse.
Niels-Jørgen Kaiser.
22.10 Sportshjørnet, (g)
22.20 Sportshjørnet, (d)
22.30 Serenade —
af Sarasate.
_________________________________________1
Lørdag den 13. marts
16,00 Eftermiddagskoncert.
17.10 Lørdagshistorien, (d)
En novelle af Henrik Pontoppidan, læst
af Else Hvidhøj.
19.30 Ungdommens forum, (g)
Johan Abeisen.
20,00 Marcher fra mange lande.
20.30 Fra by til by — (d)
En underholdning i ord og toner om
OSLO.
Peer Møller.
21.10 Fra boghylden, (g)
Om „Robinson Crusoe" og „Ivanhoe".
Hans Westermann og Ejnar Heilmann.
21.30 En stor grammofonkunstner.
Nat King Cole.
22,00 Ærede tilhørere — (d)
Lidt humør på grammofonen.
22,20 Godnathistorier. (g)
Eliaser Poulsen fortæller.
23,20—24,00 Dansemusik.
Søndag den 14. marts
8,30 Grammofonkoncert
1. Tjaikovsky: Capriccio Italien
/Concertgebouw-orkestret
Dir.: Paul van Kempen
2. Brahms: Symfoni nr. 1 i c-moll
/Concertgebouw-orkestret
Dir.: Eduard van Beinum.
14,00 Grønlandsk gudstjeneste
fra studiet.
Prædikant: Otto Sandgreen.
16,00 Eftermiddagskoncert.
17,40 Børnetime (d)
18,00 Børnetime (g)
19.50 Ønskekoncert.
20.50 Aftenføljetonen (g)
Sieghardus.
Jens Nielsen læser 6. afsnit af
W. Schmidts roman.
(Fortsættes tirsdag).
21.25 Hos Herodes Atticus.
Musik i Athens antikke Teater.
Bob Ramsing. (Sidste udsendelse).
21.50 Aftenkoncert.
Solist: Grace Moore. — Grf.
22,20 Troldmanden Elias (d)
Causeri. — Bent Lumholt.
Mandag den 15. marts
19,00 Skoleradio.
11,00 Skoleradio.
Orientering. — Afrika.
13.10 Skoleradio.
19.30 Grønlandsk for begyndere.
Efter Frederik Nielsen:
Undervisning i grønlandsk, I.
19,45 Undervisning i dansk.
20,00 Danske viser
med tekster af Sigfred Pedersen.
20.25 Dengang der var mange isbjørne —
(g) — Reportagecauseri.
MåliåraK Vebæk.
20.50 Japan — (d)
det asiatiske under.
Lars Hansegård om Japans økonomiske
og tekniske udvikling.
(Næste uds. fredag).
21,15 Komedianterne.
Suite af Kabalevsky, spillet af
Filharmonia-orkestret.
Dir.: Efrem Kurtz.
21.30 Kloden rundt (g)
21,55 Holberg-scener
med Poul Reumert, Elith Foss og
Osvald Helmuth.
22.20 Godnatmusik. —
23.20 Programdiktat (d og g).
Radioprogrammet 28/3—3/4.
(Genudsendes tirsdag kl. 8,20).
Tirsdag den 16. marts
8,20 Programdiktat (d og g) (Genuds.).
10,00 Skoleradio.
Kristendomskundskab.
11,00 Skoleradio.
Erhvervsorientering.
13,10 Skoleradio.
16,00 Eftermiddagsmagasinet (d)
Et program særlig for husmødre.
16.30 For piger og drenge (d).
1. Danmark i FN.
2. Grammofonmusik.
3. Dyrene gør oprør.
Hørespil af F. Rosenfeld,
oversat af Holger Buchhave.
19.30 Moderne rytmer.
Det nye Radiodanseorkester.
Dir.: Ib Glindemann.
19.55 Aftenføljetonen (g)
Sieghardus.
Jens Nielsen læser 7. afsnit af
W. Schmidts roman.
(Fortsættes fredag).
20.30 Skønheden og udyret, (d).
En udsendelse om mareridt og æstetik.
Bendt Hanskov.
21,00 Russisk musik,
på russiske grammofonplader.
21.25 Ta’ forklædet på, mand! (g)
Et hørebillede om ægtefællers
plads ude og hjemme.
Ria Reiding og Hans Hansen.
22.15 Skole og undervisning (d).
22.25 Marlene Dietrich
underholder. —
Onsdag den 17. marts
10,00 Skoleradio.
11,00 Skoleradio.
13,10 Skoleradio.
Dansk for mindre.
17.15 Skoleradio.
Instruktion for lærere.
20.30 Et spændende tiår (g)
G-60 betænkningens udviklingsplaner
for 1966—75, gennemgået af lands-
rådsmedlem Peter Heilmann.
(Afsluttes onsdag).
21,00 Dagbogen (d)
Aktuelle kommentarer, reportager og
interviews.
21.30 Mozart
Koncert i C-dur for fløjte, harpe
og orkester.
Willy Glas (fløjte). Rose Stein (harpe)
og Det sydtyske kammerorkester,
Stuttgart.
Dir.: Rolf Reinhardt. — Grf.
21.55 Dengang skete det — (g)
9. Griffenfeld og Struense.
Frederik Nielsen.
22.15 Dansk forår — (d)
i ord og toner.
Medvirkende: Else Hvidhøj.
Torsdag den 18. marts
16,00 Eftermiddagsmagasinet (g)
16.30 For piger og drenge (g).
1. Min hobby.
2. Grammofonmusik.
3. Nybyggerne i Kanada.
19.30 Grønlandsk for fortsættere.
Efter Frederik Nielsen:
Undervisning i grønlandsk, II.
19.45 Undervisning i dansk.
20,00 Skole og undervisning (g)
'20,10 Mundharmonika og orkester.
Radiounderholdningsorkestret.
Dir.: Kai Mortensen.
Solist: Tommy Reilly.
20.45 Lokalbladene skriver (d)
21,00 Dagbogen (g)
Aktuelle kommentarer, reportager og
interviews.
21.30 Åndelige sange
på grønlandsk og dansk.
21,55 Radioromanen (d).
Gosta Berlings saga.
Else Lidegård læser 10. afsnit af
Selma Lagerlbfs roman.
(Fortsættes torsdag).
22,25 Godnatmusik. — Grf.
Faste udsendelser
på hverdage: 7,30 morgenandagt eller
dagens ord, 7,40 vejret, 7,45 grammofon-
musik, 8,15 programoversigt, 12,00—13,00
middagskoncert, 12,30—12,50 radioavis,
17,30 musik ved spisetid, 18,15 vejret,
skibsfarten og programoversigten, 18,40
radioavisen (g) — genudsendes 22,40,
19,00 radioavisen (d) — genudsendes kl.
23,00, 19,15 aktuelt kvarter, 23,15 vejr-
udsigten.
P& lørdage:
16,00 eftermiddagskoncert.
På søn- og helligdage:
8,30 grammofonmusik, 9,25 vejret, 12,00—
13,25 middagskoncert, 13,25—13,30 vejret,
16,00 eftermiddagskoncert, 17,40 bør-
netime (d), 18,00 børnetime (g), 18,20
musik ved spisetid, 19,00 radioavisen
<d) — genudsendes 22,40, 19,15 radioavi-
sen (g) — genudsendes 22,55, 19,35 afte-
nens program, 19,40 vejret og skibfar-
ten, 23,20 vejrudsigten.
Fredag den 19. marts
19.30 Ældre dansemusik.
Radiounderholdningsorkestret.
Dir.: Teddy Petersen. — DANRADIO.
20,00 Aftenføljetonen (g)
Sieghardus.
Jens Nielsen læser 8. afsnit af
W. Schmidts roman.
(Fortsættes søndag).
20,35 Japan — (d)
Japans mange religioner.
Samtale med pastor Harry Thomsen,
Shizuoka. — Lars Hansegård.
(Næste udsendelse mandag).
21,05 Klaverets mestre.
22. Clara Haskil. —
21,40 For første gang — (g)
Københavnernes første møde med
Grønlændere. — Alibak Steenholdt.
22.10 Sportshjørnet (d).
22,20 Jørgen Ingmann
underholder. — Grf.
22.30 Sportshjørnet (g)
Lørdag den 20. marts
16,00 Eftermiddagskoncert.
17.10 Lørdagshistorien (g).
19.30 Ungdommens forum (g)
Johan Abeisen.
20,00 William og Mary (d).
Berthe Qvistgaard læser 1. del af en
gyserhistorie af Roald Dahl,
oversat fra engelsk af Michael Tejn.
(Fortsættes kl. 21,25).
20,35 Lørdagsgæster
i studie I.
Radiodanseorkestret, dir.: Ivan Leth.
Solister: Orla Jørgensen (violin) og
Saaby-koret.
21,00 Et med naturen — (g)
Eliaser Poulsen beretter.
21,25 William og Mary (d)
Berthe Qvistgaard læser 2. og sidste del
af gyserhistorie af Roald Dahl,
oversat fra engelsk af Michael Tejn.
22,00 Den nysgerrige mikrofon (g).
Carl Berthel Lynge.
23,20—24,00 Dansemusik. — Grf.
30