Atuagagdliutit - 31.08.1967, Blaðsíða 22
SPORTEN il erssomeic Redaktion: PETER BRANDT qpni TFIff timerssorneK
Ny boldklub i Godthåb
Fredag den 25. august så en ny bold-
klub dagens lys i Godthåb, og dermed
afsluttedes de sidste ugers forberedel-
ser, og byens to klubber, NØK og GSS,
får uden tvivl en alvorlig konkurrent.
Ved den stiftende generalforsamling
på restaurant „Kristinemut" mødtes 56
personer, hvoraf de fleste af dem
meldte sig ind ved samme lejlighed.
Den nye klub blev døbt B 1967
(Boldklub af 1967), og man tilsendte
GIF brev angående optagelse af med-
lemskab.
Tanken om at starte en ny klub er
affødt af nylig afsluttede og vellyk-
kede firmaturnering som havde vist,
at der er masser af gode spillere og
sportsfolk, som ikke er medlemmer af
nogen klub.
Til at begynde med vil der blive op-
rettet afdelinger for fodbold, håndbold
og badminton; og i forbindelse med
sidstnævnte har man fremsendt brev
til forsamlingshusbestyrelsen om leje
af forsamlingshuset enkelte aftener om
ugen.
Og endelig er der planer om at op-
rette ungdomsafdeling for bedre at
kunne hjælpe de unge.
Der er ingen tvivl om, at den nye
klub vil skabe mere konkurrence mel-
lem byens klubber. — NØK og GSS
må derfor sætte alle sejl til for at være
med, da der findes mange gode spillere
i den nye klub.
Fodboldspillerne i NØK er langt
bedre stillet trænings- og banemæssig
end andre klubber i Grønland. Dog
kan man ikke sige, at dette bliver ud-
nyttet 100 “/o. — Nu er der kommet en
chance til for godthåberne at kunne
blande sig i topopgøret i grønlandsk
fodbold.
Nungme klube nutåic
tatdlimångornerme augustip 25-åne
Nungme timerssortartut peKatigigfé
mardluinausimagaluartut, NØK GSS-
ilo, pingajortårput.
sapåtit akunerine kingugdlerne avi-
séreatigut erKartorneKartarérdlune
piarérsarneK taimaisivdlune nagga-
tåmeKarpoK.
autdlartiniardlune atautsiminerme
inuit 56-it najusimåput, tåukunångalo
amerdlanerpåt ilaussortångordlutik.
peKatigigfigtåK atserneicarpoK Bl967
(Boldklub 1967), månalo GIF-ip suju-
lerssuissoKarfianut agdlagaicartoKarér-
poK timerssoKatigit kåtuvfiånut ilau-
ssortångorniarnermik imaKartunik. —
erxarsaut firmaturneringimit iluag-
titdluaKissutut OKautigineicarsmaussu-
mit nagguvenarpoK, tåssuna takune-
Karsinausimangmat arssåutartut ti-
merssortartutdlo pikorigsut timersso-
Katigingnutdlo ilaussortauvfeicångitsut
ardlaKartut igdloKarfingme najuga-
Kartut.
autdlarKautane arssåunen, håndbold
badmintonilo angnertunerussumik
sangminiarnenarput, tamatumungalo
tungatitdlugo Nungme katerssortar-
fiup ingerdlatsissue agdlagkatigut såg-
figineKarsimåput ukiumut katerssor-
tarfiup badmintonernermut atortar-
nigssånut tungassumik.
klubitårtaoK ingmikut nukagpianca-
nut inusugtuarKanutdlo afdelingertår-
niardlune pilerssåruteKarpoK ineriar-
tortut sungiusarnerisigut maligtariv-
dluarnerusinaujumavdlugit.
KularnångilaK klubitåK igdloicarfiup
iluane unangmeKåtåunerup tungåtigut
iluaKutåusassoK.
arssåunerup tungåtigut NØK GSS-
ilo tamaviårtltåsagunarpai, malung-
narmat peKatigigfigtåme arssatdlarKi-
vigsunik ilaussortaicartoK.
Nungme arssåutartut nunavtine su-
ngiusarfeKarnerup tungåtigut periar-
figingnerssaugaluardlutik måna tikit-
dlugo periarfigssamik taima pitsauti-
gissumik atordluavigsutut oicautigine-
Karsinåungitsut tåssunåkut periarfig-
ssineKarput pitsaunerpånut ånguniå-
sagunik tamaviårtariaKalisagamik.
sunauna circuit træning?
Circuit træning ukiune kingugdliu-
nerussune timerssortartunut angner-
tunerussumik sungiusarniartunut nu-
kagsarneråne iluaKutauvdluartarsima-
vok atorneKardluaKalunilo. ingerdlå-
neKarnermine timime nukit amerdla-
nerpårtait sulisitaramigit Kasunardlu-
artuvoK, tamaviårdlunile nikatdlujuit-
dlunilo ingerdlåneKarnermigut sungi-
usarnermut tapertauvdluaKalune.
unagsårdluarsimavdlune autdlarti-
tariaKarpoK, såkortukasiugame nu-
kingnut unagsårdluarneKångitsunut i-
måinåungingmat.
sujugdlermik atausiåinariardlune ki-
ngorna nukigtoriartuårneK peKatiga-
lugo tugdleriånik maligtuinarnik ar-
dlaleriarneKarsinauvdlune.
eKaersårutit maligtariåginavigdlugit
ingerdlatagssat arfineK pingasuput,
autdlartikåinilo 1-imit 8-mut akiinili-
sanagit ingerdlatagssauvdlutik.
1. ribinut nivingardlune, tauvalo tat-
dlit peKikiartuårdlugit tuvinut ag-
ssait tigumissåt ribit Kutdlersåt a-
ngutserdlugo.
2. ribit saniånut KerKeriardlune så-
merdleralugit, agssangmik såmig-
dlermik ribit ilåt sivfissap nalåni-
toK tiguvdlugo, tauvalo nio såmer-
dleK peKinigsså tamåt peKeKåtår-
dlugo, peKinerane nio talerpigdleK
sujumut tikortitardlugo.
3. natermut natdlariardlune agssait
pårdlagtitdlugit tunusungmut iliv-
dlugit isigkatdlo ribinut „kiggisit-
dlugit“ sérKut peKilårtardlugit time
makititardlugo tavdloK séncunut
agtåtinga j aKåtårdlugo.
4. nr. 2-misut, igdluanut såginardlune.
5 patdloriardlune agssait tuvit nalå-
nut siårdlugit tugteriardlugit talit
siåKåtårdlugit.
6 nisut kingumut siårdlugit tatdlitdlo
siårdlugit åmut tuvip nalerpiånut,
tauvalo nisut sujumut iperautitiga-
lugit siårdluinardlune natdlardlune.
7. patdlordlune nisut ribinut atdlernut
„kiggitdlugit, agssait pukutsumut
pårdlagtitdlugit tiguteriardlugit ti-
me tunungmut peKeKåtårdlugo.
8. nisut peKitdluardlugit agssangnig-
dlo nateK agtordlugo, tauvalo tå-
ssångåinaK Kumut pigsigdlune siå-
vigdlune tungnermilo isigkat nike-
Kåtårdlugit.
nakussagkiartortitdlune såkortusiar-
tuårneKarsinåuput. 1-imit 8-mut inger-
dlanerme sekuntilersortineK ajornå-
ngilaK, sujuariartorneK takuneK ajor-
nånginerungmat.
■M 1 <u 1 <U
la i? i 3 1 4J bo 2 o c d (b tu Is O.S3 M
i « d a a 41 tu
JR "d Si 13 d d
: m et b, 10 u
1 X 4 X 6 X 8
2 X 8 X 12 X 16
3 X 12 X 16 X 24
4 X 8 X 12 X 16
5 X 10 X 15 X 20
6 X 10 X 14 X 20
7 X 12 X 18 X 24
8 X 12 X 18 X 24
Mekanikerne vandt
Uden at tabe én eneste gang vandt
mekanikerne (MEKAN) turnerin-
gen i firmafodbold i Godthåb.
Alle hold har spillet hver 11 kampe,
undtagen LÆRERNE, GRAB (A/G +
Radiofonien) og KGH. Turneringen
var meget vellykket, og der er ingen
tvivl om, at alle hold vil tilmelde sig
igen til næste år.
Kampe Points Mål
1. MEKAN 11 20 36—10
2. KOBRA 11 19 38—12
3. PRIVATE 11 17 44—06
4. POLITIET 11 16 40—20
5. GTO ii 14 33—19
6. KGH 10 13 39—16
7. JESPER 11 7 20—26
8. GRAB 10 7 26—29
9. LÆRERNE 9 6 32—30
io. kjærsgahd .... 11 5 7—36
11. TELE 11 3 11—51
12. SANA 11 1 15—72
Nungme firmat arssamik unangme-
Kåtårnerat måna KångiupoK. ingerdla-
nera ajungeicaoK nuånarineicardluar-
dlunilo, Kularnångitsumigdlo upernag-
ssamut ingerdlaterKingneKalerpat ilao-
rérsut tamarmik ilauvfigendsagåt.
MEKAN (mekanikerit) atausiardlu-
tigdlunit ajorssaratik ajugaussuput.
Onsdag den 23. august blev der afviklet landskamp i
fodbold mellem Danmark og Island på Idrætsparken i
København. Resultatet blev 14-2 til Danmark. Her ses
et af de mange danske mål, som den islandske mål-
mand ikke kunne forhindre trods ihærdige anstrengel-
ser.
pingasungornerme augustip 23-åne Danmark Islandilo
arssamik landskampeKarput Københavnip Idrætspark-
iane. unangmineK inerneKarpoK Danmark 14-erårtoK,
Island mardlorårKartoK. tåssa Kavdlunåt målernerpag-
ssuisa ilåt, islandimiut målmandiata tamaviåraluaKalune
akornusersinåungiså.
atletikugenarnerme angussat
Resultater fra atletikugen
Her bringes de hidtil modtagne bedste resultater fra atletikugen
i Grønland 12.—20. august
nunavtine sineriak tamåkerdlugo atletikugeKarncrme 12.—20.
august, angussat pitsaunerit månamut tutsiusimassut mauna
ilånguncKarput
arnat, damer: '
80 m
1. Karen Berthelsen, Nfik, Ghb. .. 11,5 sek.
2. Arnånguak Heilmann, Nfik, Ghb. 11,6 „
3. Gudrun Poulsen, Nfik, Ghb. .. 11,8 „
4 X 60 m
1. Narssak ........................ 42,1 sek.
(Jane Kleist, Naja Lund, Theo
Kristiansen, Juliane Egede)
sujumut pigsingnek:
længdespring:
1. Karen Berthelsen, Nuk, Ghb.....4,10 m
2. Arnanguak Heilmann, Nfik, Ghb. 3,58 „
3. Katrine Holm, Nfik, Ghb........3,40 „
angutit, herrer:
100 m
1. Jens John Hansen, K33, Jhb.....12,2 sek.
1. Bjarne Larsen, NAESSAK’, Nrk. 12,2 „
2. Benjamin Andersen, K33, Jhb. .. 12,4 „
3. Augustinus Isaksen, K33, Jhb. .. 12,6 „
3. Lars Henriksen, GSS, Godthåb. 12,6 „
200 m
1. Nathan Biilmann, Nfik, Ghb. .. 24,7 sek.
2. Jens Kielsen, K33, Julianehåb .. 26,2 „
3. Benjamin Andersen, K33, Jhb. 26,3 „
400 m
1. Benjamin Andersen, K33, Jhb. 55,08 sek.
2. Jens John Hansen, K33 Jhb. .. 56,01 „
3. Daniel Skifte, Nuk, Godthåb .. 56,5 „
1500 m
1. Daniel Skifte, Nfik, Ghb. 4 min. 23,5 sek.
2. Ole Knudsen, NARSSAK’ 4 min. 30,2 sek.
3. Benjamin Andersen, K33, 4 min. 38,3 sek.
4 X 100 m
1. K33, Julianehåb ............... 49,1 sek.
(Jens John Hansen, Benj. An-
dersen, Jens Kielsen, Aug. Isak-
sen)
2. K33, Julianehåb ............... 51,0 sek.
(Elias Hansen, Anda Kielsen, Jo-
han Kielsen, Isak Trolle)
3. NARSSAK’, Narssak ............. 51,9 sek.
(Emanuel Sebulonsen, Sejer Ol-
sen, Eskild Godtfredsen, Hans J.
Sejersen)
sujumut pigsingnek:
længdespring:
1. Daniel Skifte, Nuk, Godthåb .... 5,88 m
2. Ove Evaldsen, GSS, Godthåb .... 5,63 „
3. Nathan Biilmann, Nuk, Godthåb 5,63 „
kumut pigsingnek:
højdespring:
1. Jens John Hansen, K33, Jhb......1,56 m
2. Jens Kielsen, K33 Jhb............1,54 „
3. Lars Henriksen, GSS, Ghb.........1,50 „
kuglerne«;:
kuglestød:
1. Otto Mathæussen, Nuk, Ghb. .. 10,51 m
2. Hans Lange, GSS, Ghb............10,13 „
3. Svend Petersen, Nfik, Ghb.......10,13 „
diskoserne:::
diskoskast:
1. Svend Petersen, Nfik, Ghb....... 28,50 m
2. Jens John Hansen, K33, Jhb. .. 28,44 „
3. John Peter Petersen, NOk, Ghb. 26,50 „
nauligarnek:
spydkast:
1. Daniel Skifte, Nfik, Ghb........48,13 m
2. Inorak Olsen, SAK, Hbg.......... 46,48 „
3. Nikolai Petersen, NARSSAK’ .. 44,10 „
tåssa angussarinekartut nalunaerfi-
gerKussaK kingugdleK 25. august Kå-
ngiungmat tiguneKarsimassut.
igdloKarfigpålugssugaluit KanoK ili-
useKarsimagaluarnerdlutik åsit pivfig-
ssaK taissaK nagdleraluarmat tusarfi-
gineKångitdlat.
angussat ukiunut sujulinut naler-
Kiutdlugit sujuariarnermik angnertu-
mik takuvfiungitdlat. — nunavtine at-
letikip tungåtigut periarfilungneK a-
kornutaugatdlartitdlugo ajoraluartu-
mik sujuariardluarnigssamik ilima-
sugtariaKarunångilavut.
taimåikaluartordle angussat ilait
Kularnångitsumik pitsaunerusinauga-
luarput timerssortartut timerssut a-
tauseK ilungersuneruvdlugo sangmi-
ssartugaluarpåssuk. unangminerime
inernere misigssoråine takuneK ajor-
nångilaK timerssortartut tåukuinaune-
russut tamangajaisa peKatauvfigisi-
magait. — tamatigorneK ajungikalua-
KissoK atausiåkåtigut angussaKardlu-
arnigssavtinut sule kéngeKutaujuar-
POK.
Hvis vi sammenligner resultaterne
med tidligere års resultater, ses der
ikke stor fremgang. — Så længe vi har
så dårlige forhold til atletik kan man
vel heller ikke forvente betydelig
fremgang i dette område.
Dog kan man måske opnå bedre re-
sultater, hvis man har koncentreret sig
om bestemte discipliner. — Af resul-
taterne kan manse, at det næsten kun
er de samme personer, der har del-
taget i alle grene.
Det er godt at være alsidig, alligevel
hæmmende, hvis man vil opnå gode
resultater i enkelte discipliner.
arpangnerit: — løb:
arnat: — damer:
80 m |
1. Karen Berthelsen, Nfik, ........ 11,5 sek.
2. Arnånguak Heilmann, Nfik, .... 11,6 „
3. Gudrun Poulsen, Nfik, .......... 11,8 „
angutit: — herrer:
100 m
1. Lars Henriksen, GSS ............ 12,6 sek.
2. Nathan Biilmann, Nflk, ......... 12,8 „
3. Lars Holm, Nfik, ............... 12,8 „
200 m
1. Nathan Biilmann, Ntik...........24,7 sek.
2. Svend Petersen, Nfik, ......... 26,9 „
3. Niels Alaufesen, Nfik, ......... 27,1 „
400 m
1. Daniel Skifte, Nfik.............56,5 sek.
2. Abia Kristensen, GSS............57,5 „
1500 m
1. Daniel Skifte, Nfik.....4 min. 23,5 sek.
2. David Heilmann, Nfik, .. 4 min. 38,6 sek.
3. Niels Alaufesen, Nfik, .. 5 min. 08,5 sek.
sujumut pigsingnek: — længdespring:
arnat: — damer:
1. Karen Berthelsen, Nfik...........4,10 m
2. Arnånguak Heilmann, Nuk, .... 3,58 „
3. Katrine Holm, Nfik...............3,40 „
angutit: — herrer:
1. Daniel Skifte, Nfik.............. 5,88 m
2. Ove Evaldsen, GSS............... 5,63 „
3. Nathan Biilmann, Nfik............5,63 „
kumut pigsingnek: — liøjdespring:
angutit: — herrer:
1. Lars Henriksen, GSS..............1,50 m
2. Ove Evaldsen, GSS................1,39 „
3. Lars Holm, Nfik.................. 1,39 „
luiglernck: — kuglestød:
angutit: — herrer:
1. Otto Mathæussen, Nfik, ....... 10,51 n*
2 Hans Lange, GSS................. 10,13 ,.
3. Svend Petersen, Nfik....... 10,13 „
diskoserne::: — diskoskast:
angutit: — herrer:
1. Svend Petersen, Nfik.......... 28,50 m
2. John Peter Petersen, Nuk, .... 26,50 »
3. Lars Sørensen, Nfik........... 23,23
nauligarnek: — spydkast:
angutit: — herrer:
1. Daniel Skifte, Nfik............43,13 m
2. Indrak Olsen, SAK............. 46,48 »
3. Hans Lange, GSS............... 42,91
arpangnerit: — løb:
100 m
1. Jens John Hansen ........... 12,2 sek.
2. Benjamin Andersen .......... 12,4 „
3. Augustinus Isaksen, ........ 12,6 ,,
200 m
1. Jens Kielsen ............... 26,2 sek.
2. Benjamin Andersen .......... 26,3 „
3. Jens John Hansen ........... 26,4
400 m
1. Benjamin Andersen ............ 55,08 sek.
2. Jens John Hansen ............. 56,01 ■>
1500 m
1. Benjamin Andersen .... 4 min. 38,3 sek.
4 X 100 m
1. Jens John Hansen, Benjamin
Andersen, Jens Kielsen, Augu-
stinus Isaksen ................ 49,1 sek.
2. Elias Hansen, Anda Kielsen, Jo-
han Kielsen, Isak Trolle ......... 51,0 sek.
sujumut pigsingnek: længdespring:
1. Jens John Hansen .............. 5,60 m
2. Jens Kielsen .................. 5,25 »
3. Benjamin Andersen ............ 5,17 m
kumut pigsingnek: — højdespring:
1. Jens John Hansen .............. 1,56 m
2. Jens Kielsen .................. 1,54 »
3. Hans Pedersen, GSS............. 1,46
kuglerne::: — kuglestød:
1. Jens John Hansen ............. 9,99 m
2. Frederik Jørgensen ........... 8,71 >•
3. Hans Ottosen ................. 8,61 „
diskosemek: — diskoskast:
1. Jens John Hansen ............. 28,44 m
2. Elias Hansen ................. 22,60 ,,
3. Johan Kleist (SAK) ........... 22,45
nauligarnek: — spydkast:
1 Jens John Hansen ............... 39,47 m
2. Johan Josefsen ................ 37,00
arpangnerit: — løb:
arnat: — damer:
80 m
1. Jane Kleist ................... 13,2 sek.
4 x 60 m
1. Jane Kleist, Naja Lund, Theo
Kristiansen, Juliane Egede .... 42,1 sek.
angutit: — herrer:
100 m
1. Bjarne Larsen ................. 12,2 sek.
200 m
1. Hans Jacob Sejersen ........... 26,8 sek.
400 m
1. Ole Knudsen ................... 58,G sek.
4 X 100 m
1. Emanuel Sebulonsen, Sejer Ol-
sen, Eskild Godtfredsen, Hans .
Jakob Sejersen ................ 51,9 sek.
1500 m
kuglerneK: — kuglestød: .
1. Nikolai Petersen .............. 9,52 m
nauligarneK: — spydkast: _
1. Nikolai Petersen .............. 44,10 h1
Narssamit angussanik nalunaerutine
nr. 1-Inait taineKarsimåput.
Der blev kun meddelt førstepladsel
fra NarssaK.
22