Atuagagdliutit - 28.10.1971, Page 21
SPORTEN
Redaktion:
ARNE JAKOBSEN
1L
MDTgaili»
GM I ATLETIK
Holsteinsborg erobrede 35 af 54 grønlandsmesterskaber. S 68 fik 22 og
SAK 13.
Den officielle resultatliste fra
atletikugen 14.-22. august fore-
ligger nu i sin helhed. Alle re-
sultaterne fra kysten blev samlet
i GIF, og det bedst opnåede re-
sultat gælder som Grønlandsme-
sterskab.
Følgende resultater blev op-
nået:
Løb: 100 m.
Damer:
1. Sonja Sieg, S-68, 14,7 sek. —
2. Hanne M. Jensen, S-68, 15,3. —
3. Marie Lynge Petersen, Nuk,
15,9. — 4. Deborah Brandt, SAK,
16.2. — 5. Bolette Villadsen, SAK,
16,6.
Løb: 200 m.
Damer:
1. Sonja Sieg, S-68, 30,7. — 2.
Anna Aronsen, S-68, 32,5. — 3.
Deborah Brandt, SAK, 34,0.
Løb: 100 m.
Damer — 15-16-årige:
1. Karen Vetterlain, 1-69, 16,8.
Løb: 200 m.
Damer — 15-16-årige:
1. Karen Vetterlain,. 1-69, 33,9.
Løb: 100 m.
Damer — 13-14-årige:
1. Amalie Evaldsen, S-68, 15,0. —
2. SimigaK Berthelsen, S-68, 15,3.
— 3. Ane M. Bjørn, S-68, 15,4. —
4. Grethe Lyberth, S-68, 15,6. —
5. og 6. Lydia Lennert og Benedikte
Lennert, S-68, 15,7.
Løb: 200 m.
Damer — 13-14-årige:
1. Benedikte Lennert, S-68, 32,6.
— 2. Salomine Vetterlain, 1-69,
33.3. — 3. Amalie Evaldsen, S-68,
33.4. — 4. Grethe Lyberth, S-68,
33,7.
Løb: 100 m.
Damer — til og med 12-årige:
1. Karen Olsvig, CIG-70, 18,0.
Kast: Diskos.
Damer — 13-14-årige:
l. Anike Jeremiassen, S-68, 11,20
m. — 2. NujaraK Lundblad, S-68,
9,46.
Kast: Kugle.
Damer:
1. Sonja Sieg, S-68, 6,76. — 2.
Hanne M. Jensen, S-68, 6,46.
Kast: Kugle.
Damer — 13-14-årige:
1. Lydia Lennert, S-68, 6,57. — 2.
Ane M. Bjørn, S-68, 6,00.
Spring: Længde.
Damer:
1. Sonja Sieg, S-68, 4,06. — 2.
Hanne M. Jensen, S-68, 3,93. —
3. Deborah Brandt, SAK, 3,23.
Spring: Længde.
Damer — 15-16-årige:
1. Margrethe Larsen, Kugsak, 2,62.
Spring: Længde.
Damer — 13-14-årige:
1. SimigaK Berthelsen, S-68, 3,78.
— 2. Amalie Evaldsen, S-68, 3,75.
— 3. Astrid Kreutzmann, S-68,
3,68. — 4. Naja Zethsen, S-68, 3,65.
— 5. Lydia Lennert, S-68, 3,55.
Spring: Længde.
Damer — til og med 12-årige:
1. Sofie M. Petersen, S-68, 3,05. —
2. Sussi Fleischer, CIF-70, 2,32. —
3. Karla Olsvig, CIF-70, 2,25.
Spring: Højde.
Damer:
1. Hanne M. Jensen, S-68, 1,20. —
2. Sonja Sieg, S-68, 1,10.
Spring: Højde.
Damer- — 13-14-årige:
1. Lydia Lennert, S-68, 1,15. —
2. Ane M. Bjørn, S-68, 1,10. —
3. Benedikte Lennert, S-68, 1,00.
Spring: Højde.
Damer — til og med 12-årige:
1. Sofie M. Pedersen, S-68, 0,86.
Kast: Spyd.
Damer — 13-14-årige:
1. Jakobine Lennert, S-68, 16,18.
— 2. Ane M. Bjørn, S-68, 13,35. —
3. Lydia Lennert, S-68, 13,17.
Løb: 100 m.
Herrer:
1. Kristian Broberg, ESE, 11,5 sek.
— 2. Jerimias Olsen, NanoK, 11,7.
— 3. Jens Kielsen, K-1933, 11,8. —
4. Ove Olsen, SAK, 11,9. — 5.
Ulrik Mathiessen, CIF-70, 12,0.
Løb: 100 m.
Herrer — 17-18-årige:
1. Hendrik Olsen, GSS, 12,1. —
2. Loxe Kristoffersen, SAK, 12,9.
— 3. og 4. Kristian Johansen, SAK
og Søren Jensen, CIF-70, 13,4.
Løb: 100 m.
Herrer — 15-16-årige:
1. Finn Jensen, CIF-70, 13,6. —
2. Pavia Sandgreen, 1-69, 14,4. —
3. Karl Th. Petersen, 1-69, 14,7.
Løb: 100 m.
Herrer — 13-14-årige:
1. Jørgen Olsen, S-68, 13,4. — 2.
ArKaluk Olsen, S-68, 13,7. — 3.
HansinguaK Berthelsen, S-68, 14,1.
— 4. Marius Lyberth, S-68, 14,2.
— 5. og 6. Jens Kr. Bjørn og John
P. Poulsen, S-68, 14,5.
Løb: 100 m.
Herrer — til og med 12-årige:
1. Karl Otto Lange, CIF-70, 14,9.
— 2. Svend E. Bjørn, S-68, 16,1. —
3. og 4. Lars Heilmann, S-68, og
Gustav Olsen, 1-69, 16,4.
Løb: 200 m.
Herrer:
1. Jens Kielsen, K-1933, 24,4. —
2. Johannes Frederiksen, Kugsak,
24,9. — 3. Johan Brandt, SAK,
25.1. — 4. Jørgen Vetterlain, 1-69,
25.2. — 5. og 6. Ove Olsen og
Hans Peter Kreutzmann, SAK,
25,4.
Løb: 200 m.
Herrer — 17-18-årige:
1. LoKe Kristoffersen, SAK, 26.6.
— 2. Hendrik Olsen, GSS, 26,9. —
3. og 4. Aage Olsen og Kristian
Johansen, SAK, 27,2.
Løb: 200 m.
Herrer — 15-16-årige:
1. Karl Th. Petersen, 1-69, 28,5.
Løb: 200 m.
Herrer — 13-14-årige:
1. ArKaluk Olsen, S-68, 27,1. —
2. Jørgen Olsen, S-68, 27,8. — 3.
HansinguaK Berthelsen, S-68, 28,2.
— 4. Jens Kr. Bjørn, S-68, 29,0. —
5. John P. Poulsen, S-68, 30,1.
Løb: 200 m.
Herrer — til og med 12-årige:
1. Knud Otto Lange, CIF-70, 30,7.
2. Svend Erik Bjørn, S-68, 31,7. —
3. Jens Ove Heilmann, S-68, 32,4.
Løb: 400 m.
Herrer:
1. Hans Peter Kreutzmann, SAK,
57,6. 2. Ove Olsen, SAK, 58,7. —
3. Johan Brandt, SAK, 59,6.
Løb: 400 m.
Herrer — 17-18-årige:
1. LoKe Kristoffersen, SAK, 60,2.
— 2. Kristian Johansen, SAK, 60,9.
Løb: 1500 m.
Herrer:
1. Hans Peter Kreutzmann, SAK,
4.49,1 min. — 2. Hans Kristoffer-
sen, SAK, 4.49,8. — 3. Ejnar Han-
sen, GSS 4.56,1.
Løb: 1500 m.
Herrer — 17-18-årige:
1. Vilhelm Lennert, SAK, 4.54,0.
— 2. Kristian Johansen, SAK,
5.07,9.
Kast: Kugle.
Herrer:
I. Mikkel Abrahamsen, NanoK,
II, 82 m. — 2. Per Langgard Niel-
sen, NagdlunguaK, 11,52. — 3. Wil-
liam Jessen, NanoK, 11,17. — 4.
Lars Holm, CIF-70, 10,75. — 5.
Themothæus Frederiksen, Kug-
sak, 10,51.
Kast: Kugle.
Herrer — 1718-årige:
1. Aage Olsen, SAK, 10,55. — 2.
Arnold Absalonsen, SAK, 9,90. —
3. Kristian Johansen, SAK, 9,63.
Kast: Kugle.
Herrer — 15-16-årige:
1. Hans Poulsen, SAK, 10,06. —
2. Arxaluk Olsen, S-68, 9,56. — 3.
Gustav Andersen, S-68, 8,78.
Kast: Spyd.
Herrer:
1. Anda Petrussen, GSS, 45,24. —
2. Jakob Broberg, GSS, 42,23. —
3. Ove Olsen, SAK, 41,40. — 4.
Knud Fr. Olsen, GSS, 41,30. — 5.
Simon Olsen, SAK, 40,02.
Kast: Spyd.
Herrer — 17-18-årige:
1. Arnold Absalonsen, SAK, 38,60.
2. Kristian Johansen, SAK, 30,48.
Kast: Spyd.
Herrer — 15-16-årige:
1. David Enoksen, SAK, 37,08.
Kast: Spyd.
Herrer — 13-14-årige:
1. ArKaluk Olsen, S-68, 39,14. —
2. Hans Poulsen, SAK, 36,59. — 3.
Gustav Andersen, S-68, 31,90. —
4. HansinguaK Berthelsen, S-68,
28,90. 5. og 6. Jens Chr. Bjørn og
Nikolaj Geisler, S-68, 26,46.
Kast: Spyd.
Herrer — til og med 12-årige:
1. Lars Heilmann, S-68, 21,17. —
2. Hans Johansen, SAK, 21,06. —
3. Lars Olsen, SAK, 20,30.
Kast: Boldkast.
Herrer — til og med 12-årige:
1. Gustav Olsen, 1-69, 48,10. —
2. Kristian Kristiansen, 1-69, 37,80.
— 3. Karl Johansen, 1-69, 35,50.
Kast: Diskos.
Herrer:
1. Harald Stiig Larsen, Nuk, 36,22.
— 2. Per Langgaard Nielsen,
NagdlunguaK, 31,85. — 3. Ove
Olsen, SAK, 31,05. — 4. Ejnar
Hansen, GSS, 28,40. — 5. Jens
Lennert, Nuk, 27,75.
Kast: Diskos.
Herrer — 17-18-årige:
1. Kristian Johansen, SAK, 22,53.
— 2. Arnold Absalonsen, SAK,
21,62.
Kast: Diskos.
Herrer — til og med 12-årige:
1. Tage Lennert, S-68, 11,41. — 2.
Jens Ove Heilmann, S-68, 10,52.
Spring: Højde.
Herrer:
1. Lars Holm, CIF-70, 1,50. — 2.,
3., 4., 5., Ulrik Mathiessen, CIF-70,
Hans Peter Kreutzmann, SAK,
Simon Olsen, SAK, Kurt Peder-
sen, S-68, 1,45.
Spring: Højde.
Herrer — 17-18-årige:
1. Arnold Absalonsen, SAK, 1,40.
— 2. Aage Olsen, SAK, 1,35.
Spring: Højde.
Herrer — 15-17-årige:
1. Hans Grønvold, CIF-70, 1,15.
Spring: Højde.
Herrer — 13-14-årige:
1. Marius Lyberth, S-68, 1,46. —
2., 3., 4., 5., Jørgen Olsen, Jens Kr.
Bjørn, HansinguaK Berthelsen,
Gustav Andersen, alle S-68, 1,20.
Spring: Højde.
Herrer — til og med 12-årige:
1. Karl Otto Lange, CIF-70, 1,20.
— 2. Lars Olsen, SAK, 1,10. — 3.
Lars Heilmann, S-68, 1,00.
Spring: Længde.
Herrer:
1. Nathan Biilmann, Nuk, 5,43. —
2. Ove Olsen, SAK, 5,36. — 3.
Kurt Pedersen, S-68, 5,28. — 4.
Marius Olsen, SAK, 5,21. — 5.
Jens Erik Jensen, S-68, 5,18.
Spring: Længde.
Herrer — 17-18-årige:
1. Aage Olsen, SAK, 4,93. — 2.
Arnold Absalonsen, SAK, 4,30. —
3. Kristian Johansen, SAK, 3,92.
Spring: Længde.
Herrer — 15-16-årige:
1. David Enoksen, SAK, 3,85. —
2. Jakob Møller Kugsak, 3,82.
Spring: Længde.
Herrer — 13-14-årige:
1. Marius Lyberth, S-68, 4,85. —
2. Jens Kr. Bjørn, S-68, 4,82. —
3. ArKaluk Olsen, S-68, 4,65. —
4. Gustav Andersen, S-68, 4,45. —
5. HanseraK Olsen, S-68, 4,42.
Spring: Længde.
Herrer — til og med 12-årige:
1. Svend E. Bjørn, S-68, 3,85. —
2. Jens Ove Heilmann, S-68, 3,80.
S-68, Holsteinsborg, hentede de
fleste mesterskaber hjem, idet
klubben i alt fik 22. Nr. 2 blev
SAK, også Holsteinsborg, med 13.
Derefter fulgte CIF, Christans-
håb, med 7, 1-69, Jakobshavn med
4, GSS og Nuk, Godthåb, med
hver 2, Kugsak, Christanshåb,
E.S.E., Egedesminde, K 1933, Juli-
anehåb og NanoK, K’utdligssat,
fulgte efter med hver 1 mester-
skab.
aj.
SF VINRUDE
tamatigut autdlartartoK, agdlagdlutit brochure 4-nik Kalipautilik
Kfnutigiuk.
Kuponen sendes til generalagenten — agdlagfigssaK general
agentimut nagsiuneKasaoK:
KETNER MARINE . Eabriksparken 23 . 2600 Glostrup
Telegramadresse: MOTORKETNER
Send 4-farvet brochure EVINRUDE SKEETERit
på EVINRUDE SKEETER brochuriat 4-nik
Kalipautilik nagsiuguk
Navn/ateK ...................................................
Adresse/najugaK ..............................................
By/igdloKarfik ...............................................
21