Atuagagdliutit - 21.07.1977, Blaðsíða 19
radio og tv — radio tv-lo — radio og tv — radio tv-lo — radio og tv — radio tv-lo — radio og tv — radio tv-lo — radio og tv — radio tv-lo
23.05 „tuLugssuingOKJ“
Kanga pissunik tusagkaminik iluliar-
Louise Geisler oKalugpalårtoK.
(1968-ime imiussaK).
—24.00 tamanut allkusersuineu
Efla Flitzgerald erinarssortoralugo
nipilerssorneK.
tatdlimångorneK 5. august
12.00 minutine 15-ine —
John Lee åma Gerry Brown nipiler-
ssortut.
19.30 diskoteke
bjpilerssugkanik erinarssugkanigdlo
alikusersuineK niviarsiarKat nukag-
PiarKatdlo peKatauvfigissåt. torKåi-
9nrlartHmik autdlakåtitaK.
9-15 pingortitalerineK
erinarssortartoK Kamahl
Operamik tusarnårtitsivigssuarme
21 dneymitume alikusersuissoK.
».TciserciK pingajuatdlo"
K’OKap Tugdluartuvdlo nangissutåt
J^aggatåtdlo. agdlagtoK autdlakåti-
Jagssiortordlo: Ole Brandt. ingm 18.
ii ang*saOK sapåme 7. august).
^3.05 diskotekitorKamit
arfinmgorneK 6. august
°8-45 H. c. Lumby ep eriniai
Slesvig Fodregiments Musikkorpsit
nQrJlPilerssugait.
9-15 GR-9.15 tutsiupoK!
radiup ujardliutå Kalåtdlit-nunåta
radiuanut nuguk! inutigssarsiutinut
li n ngassunik tusagagssiaK.
Jj-00 sulinerup nalåne nipilerssugkat
30 DanmarkimukartarneK nuå-
nårtunarpa?
i (autdlakåterKitaK).
minutine 15-ine —
lin na Charles erinarssortOK.
13^00 nipilerssugkat
19 RcnSk"t0PPen-
Ja*auHsartunut norgimiunut
14.30 akunerup nånerane tusagag-
ssiorfik
soKutigissanut tungassunik åssigl-
hgitsunik nalunaerutinigdlo imalik,
1'Oncåinartumik autdlakåtitaK.
10.30 uvalinerane tusarnårtitsineK
]7~~* Anthon Dvorakip eriniai.
i'-OO nagguveKativtlnit tusagagssat
CBc Northern Service avKUtigalugo
17 o Sagagssat- Magdaline Pedersenimit.
lo nerinerup nalåne nipilerssugkat
lo o aytdlakåtitagssat
iq'c5 suputaussarpalåK
iy.50 piniartorssuau
imerigsormio Svend Sandgreen piv-
?logo Benja Jerimiassen OKalugpa-
lartoK.
31- 15 Kungujulårumassune
J^isigissat oKalugtuarsiatdlo nutar-
9o ftrdlugit alikutagssiaK.
32- 00 jazzileritånut
^3.05 KitigiarssorneK
SaPåt 7. august
C9:J0 mérartavtinut
in fta^a Gronvoldimit.
u-00 kalåtdlisut nålagiarneK
li nnrK^nar^ugo autdlakåtitaK
i-00 Luigi Boccherinip eriniai
agiarssuarmut nipilerssoKatigingnut-
Qlo nipilerssugagssiaK B-durime e-
rlniaK.
agiarssuartOK: Jacqueline du Pré.
Jbpilerssortut: The English Chamber
Crchestra. sujulerssuissoK: Daniel
Barenboim.
1.3° Tiningnertumut akuninerme
ldsagkat
John Petersen OKalugpalårtoK. Hans
. i^lmimit.
14 in s.avalin9miormiut aulisartuinut
,30 inatsisinik påsissutigssat
1 (autdlakaterKitaK)-
°-05 nipilerssugkat
pop-uu.
0.55 igalikumiut pissartait
savautilik Peter Motzfeldt OKalug-
PalårtoK. Carl Berthel Lyngemit.
(1969-ime ImiussaK).
lq rc neri7ierup nalåne nipilerssugkat
„Taserau pingajuatdlo“
i^’oKap Tugdluartuvdlo nangissutåt
J'aggatåtdlo. agdlagtoK autdlakåti-
Jagssiortordlo: Ole Brandt. ingm. 19.
mangisaoK pingasungornerme 10. au-
2 gust)-
•55 lut nipilerssoKatigitdlo
2i 9ctlmik niplerssortoK: Julian Bream.
i-25 atugartussuseK
ibuiait avdlat ingerdlaussåt. Otto
29 i?ndgreenimit-
•1°. tyskit imerujdrdlutik
\ul7}a rssutait
uiniarnertut alikutarissartagait.
Radioen
pA HVERDAGE:
07.15 Morgenandagt eller
Dagens ord
07.25 Programoversigten
07.30 Radioavisen og vejr-
udsigten
07.45 Grammofonmusik
08.30 Radioavisen og vejr-
udsigten
(Genudsendelser)
12.00 Grammofonmusik
12.15 Radioavisen og vejr-
udsigten (g)
12.30 Radioavisen og vejr-
udsigten (d)
12.45 Programoversigten
12.50-13.30 Middagskoncert
17.00 Radioavisen
17.05 Mikrofonvagten
18.10 Vejret og trafikken
18.30 Radioavisen (g)
19.00 Radioavisen (d)
19.25 Aftenens program-
oversigt
22-05 Radioavisen (g)
22.35 Radioavisen (d)
23.00 Vejrudsigten
Torsdag den 21. juli
2'?° Et kvarter med —
Anita Keer Singers.
20 00 Svantes viser
— holdt de?
Jørgen-Bent Kistorp.
20.25 Danmark — den daglige provo-
kation.
(2) Grørdændere fortæller om mødet
med Danmark og danskere.
Samtidsorientering for 8.-10. skoleår.
Tilrettelæggelse: Frode Knudsen.
(Næste udsendelse mandag den 25.
juli kl. 21.15).
21.25 „Spillemcendene“ underholder.
Fredag den 22. juli
12.00 Et kvarter med —
Elisabeth Edberg.
19.30 Diskoteket.
En direkte udsendelse for piger og
cy^enge med masser af musik.
20 45 Kongens lille veninde.
Louis Miehe-Renard læser en
skæmtsom historie af Honoré de
Ba'zac
Oversat af Jesper Ewald.
21.15 2 ouverturer af Beethoven.
„Prometheus" opus 43 og „Die
Weihe des Hauses“ opus 124.
Philharmonia Orkestret.
Dirigent: Otto Klemperer.
23.05-24.00 Tivolimusik.
Harmoniorkestret.
Dirigent: Poul Akerø
Ved mikrofonen: Ole Bidstrup.
Lørdag den 23. juli
08.45 Hvad enhver kvinde bar vide.
Klip fra en bog, udgivet 1924, om
kvinderne af en kvinde.
Medvirkende: Birthe Størup.
Tilrettelæggelse: Else Cornelius.
10.15 Soul Special.
Nyt fra .Poul Meyer, Thule Air
Base.
12 00 Et kvarter med —
Bi'l Anderson.
13.00 Dansk-poppen.
DANRADIO.
13.55 Udsendelse til norske fiskere.
(Indspilning fra Norges Radio).
15.30 Eftermiddagskoncert
— med ugens komponist:
Claude Debussy.
16.45 For børnene.
Per Wennich.
Goddag Lisbeth.
4. del: Fantasislottet.
17.00 Karisens kvarter.
Den tredje person —
Af Bjarne Henning-Jensen.
At teori er eet og praksis noget
ganske andet — det beviser Tina
gennem et eksperiment med for-
ældrene.
17.55 Grønlandsk for nybegyndere.
27. del
19.15 Konfrontation.
To meninger mødes.
19.35 Vi præsenterer —
Gilles Rivard. fransk-canadisk tro-
badour.
Carl Berthel Lynge.
21.00 Paul Robeson — den sort-røde
sanger
Den første af to udsendelser om
Amerikas berømte negersanger fra
30’erne.
Tilrettelæggelse: Hans-Henrlk
Krause
Medvirkende: Jørgen Beck, Lane
Lind,’Else Nielsen og Waage Sandø.
(Næste udsendelse 300. juli kl. 20.20).
23.05-00.30 Dansemusik.
øndag den 24. juli
40 Søndag morgen.
Salmesang og orgelspil.
i.25 Dagens tekst.
t.45 For børnene.
Hanne Heilmann.
„Søndagsromanen",
i 00 Hvordan har mit barn det.
Om børnehavepædagogernes magtes-
løshed og forældrenes dårlige sam-
Udsendelse på baggrund af Gunilla
Ladbergs bog.
Svend Erik Øhlensch'æger
145 Let musik til formiddagskaffen.
30 Færøsk nyhedsudsendelse.
1.30 Naturens sange.
indsnilnineer med grønlandske soli-
ster og kor.
15.05 Pop-nu.
16.00 Radioavisen.
16.05 Knudaage Riisager.
Suite „Dionysiague", opus ,6.
For kammerorkester (1924).
Arhus By-Orkester.
Dirigent: Ilpo Masnerus.
Bengt johnsson, klaver.
19.15 Ønskekoncert.
20 25 Lexicon (d). ___
Et naturvidenskabeligt spørgepro-
gram med Bendt Jørgensen og Jens
Meulengracht-Madsen.
20.55 Revy-viser.
22.20 Musikalsk mellemspil.
Mandag den 25. juli
12.00 Et kvarter med —
Paul Mauriat orkester.
19.30 Sport.
Efa Lynge.
20.45 Ay-Ay-Ay
— og andre latinamerikanske melo-
New Symphony Orchestra of Lon-
don. . ,
Dirigent: Iller Pattacini.
21.15 Danmark — den daglige provo-
kation.
3. afsnit.
Grønlændere fortæller om mødet
med Danmark og danskere.
Samtidsorientering for 8.-10. skole-
år.
rsdag den 26. juli
00 Et kvarter med —
fhe Flåters.
30 For piger og drenge.
4ungo Møller Lund.
00 Orgeltoner.
dusik af Bach.
10 Portræt af en storby.
tdriaterhavsbyen Split — Jugosla-
viens plads der blev en metropol.
Junnar Nissen.
21.30 20 minutter med Dirck Passer.
23.05-24.00 Populær koncert.
Solister, kor, ensembler og orkestre
underholder.
Onsdag den 27. juli
12.00 Et kvarter med —
Lee Haslewood.
20.00 Ønskekoncert.
20.40 Jura for al.e.
3. Erstatningskrav. „Er dit barn en
farlig genstand?".
Anne Grete Lauridsen.
21.30 Aftenkoncert.
Musik af Frederick Dellus.
23.05-00.20 Radioteatret.
Koldbrand.
Et radiospil af Sten Kalø.
Instruktion: Kalus Hoffmeyer.
Personerne:
Alex .............. Lars Knutzon
Jonna ................ Jane Lind
Tony............ Otto Brandenburg
Vicevært .. Bjørn Puggaard-Muller
Far ................. Jørgen Ryg
Mor ............. Kirsten Rolffes
Veninden ........ Brigitte Kolerus
Onkel .............. Preben Kaas
Ejeren ......... Jørgen Buckhøj
Taximanden ...... Gotha Andersen
Sygeplejersken ...... Helle Hertz
Torsdag den 28. juli
12.00 Et kvarter med —
Fred Astaire.
20.00 Melaine underholder.
20.20 Aussivik 77.
Reportage fra sommerstævnet i
K’utdligssat.
21.20 Samklang.
Optagelse fra Aussivik 77 i
K’utdligssat.
23.35-24.00 Skumringstoner.
Indspilninger med orkesterstrygere.
Fredag den 29. juli
12.00 Et kvarter med —
Lynn Anderson.
19.30 Diskoteket.
En direkte udsendelse for piger og
drenge med masser af musik.
20.50 Lexicon.
Et naturvidenskabeligt spørgepro-
gram med Bent Jørgensen og Jens
Meulengracht-Madsen.
21.20 Jazz på dansk.
Torben Kjær m. m.
23.05 Meloditimen.
Lørdag den 30. juli
09.15 Bogkafé.
Kalven og Egen.
Jess Ørnsbo præsenterer Solsjenit-
syn’s roman fra 1976.
Oplæsning: Frits Helmuth.
Niels Peter Juel Larsen.
10.25 Musik til arbejdet.
12.00 Et kvarter med —
guitarvirtuosen Laurlndo Almeida.
13.00 Dansk-poppen.
DANRADIO.
13.55 Udsendelse til norske fiskere.
(Indspilning fra Norges Radio).
15.30 Eftermiddagskoncert
— med Frederick Delius.
16.45 For børnene.
Kjeld Iversen og Minna Winkler
„Der er så mange ord".
17.00 Karisens kvarter.
Rikkos elskede.
Af Paul Hammerich.
Instruktion: Astrid Henning-Jensen.
Det kommer familien Karlsen noget
på tværs, da Rikko viser sig med en
veninde — især da hun bliver boen-
de.
19.15 Konfrontation.
20.00 viser fra Kangamiut.
Fra sangarkivet.
20.20 Paul Robeson —
den sort-røde sanger.
Anden og sidste udsendelse om Ame-
rikas berømte negersanger fra
30’erne.
22.00 Arto Guthrie —
en søn af Woody Guthrie.
Causeri ved Erno Aronsen.
23.05 Dansemusik.
Søndag den 31. juli
09.25 Dagens tekst.
09.45 For børnene.
Søren Porsbøl.
10.00 På min lysegrønne ø.
Topsy V går på sommertogt og be-
søger småøer på den danske vand-
vej.
10.55 Let musik til formiddagskaffen.
13.30 Færøsk nyhedsudsendelse.
15.05 Pop-nu.
16.00 Radioavisen.
16.05 I kirke —
med Svend Asmussen
klarinettisten Putte Wickman
og pianisten Ivan Renliden.
Vagn Borggaard introducerer.
19.15 Ønskekoncert.
20.25 „Magten vokser ud af herreman-
dens tyrepisk“.
Sagn om almindelige menneskers
forhold til magthaverne.
Den første af to udsendelser om
danske sagn tilrettelagt af Eske K.
Mathiesen.
(Næste udsendelse søndag 7. august
kl. 20.25).
22.00 Musik fra Wien.
Kompositioner af Joh. Strauss,
junior og senior.
Philadelphia Orkestret.
Dirigent: Eugene Ormandy.
Kåumarsainerme
kåtuvfik soKutiginerpiuk?
tauva AG tamatigut
pisiardk, GOF
nangmineK AG-me
aviseKarpoK
Mandag den 1. august
12.00 Et kvarter med —
Chet Atkins.
19.30 Sport
Ved Efa Lynge.
20.00 Militærmarch
20.50 Danske fortællere
„Mellemtime". En fortælling af Ulrik
Grås læses af Knud Dittmer.
21.40 Aretha Franklin synger
— kompositioner af Curtis Mayfield.
23.05—24.00 Violin og klaver
Små stykker af store mestre.
Tirsdag den 2. august
19.30 For piger og drenge
Ved Nungo Møller Lund.
20.00 Musik af Edvard Grieg
21.05 Portræt af en storby
Saigon — en by i spild med sig selv
går til valg. Fire millioner menne-
sker mellem kapitalisme og kommu-
nisme. Ved Jørgen E. Petersen.
21.55 Aftensange
23.05—24.00 Populær koncert
Solister, kor ensembler og orkestre
underholder.
Onsdag den 3. august
12.00 Et kvarter med —
Garfunkel.
19.30 Ungt forum
Ved Niels Vogensen.
20.00 Ønskekoncert
20.40 Jura for alle
4. Lejeret og lejemål. Ved Anne
Grete Lauridsen.
21.30 Musikalsk mellemspil
23.40 Godnatmusik
I selskab med Frank Chackfield og
hans orkester.
Torsdag den 4. august
12.00 Et kvarter med**—
José Filiciano.
20.00 Operettealbum
Musik af Franz von Suppé.
21.00 Asiatiske strejftog
En montage over Henning Haslund-
Christensens rejser i Mongoliet i
i 1930. Ved Egon Clausen.
23.30 International underholdning
Solist: Ella Flitzgerald.
Fredag den 5. august
12.00 Et kvarter med —
John Lee og Gerry Brown.
19.30 Diskoteket
Direkte udsendelse for piger og
drenge med masser af musik.
20.45 Lexicon
Et naturvidenskabeligt spørgepro-
gram.
21.15 Kamahl underholder
Koncert i Sydney Operahus.
23.05 Fra det gamle diskotek
Lørdag den 6. august
08.45 Musik af H.C. Lumbye
Slesvigske Fodregiments Musikkorps
spiller.
10.15 Efterladt i Danmark
— en 30-årig grønlænder fortæller
om at være alene både i Grønland
og i Danmark. Ved Bjarne Nielsen
Brovst.
11.00 Musik til arbejdet
12.00 Et kvarter med —
Tina Charles.
13.00 Dansk-toppen
13.55 Udsendelse til norske fiskere
15.30 Eftermiddagskoncert
med Antonin Dvorak.
16.00 Ungt forum
Ved Niels Vogensen.
16.45 For børnene
Ved Thorkild Demuth. „Anthon og
Janus", 5. del.
17.25 Musik ved spisetid
19.15 Konfrontation
19.30 Aftenens programoversigt
19.35 Harmonikatoner
20.30 Glimt fra det gamle Grønland
Oversygeplejerske fru Hedvig Mar-
cussen fortæller minder fra sin tid
i Frederikshåb omkring 1930.
Ved Niels Højlund.
22.00 For jazzlyttere
23.05 Dansemusik
Søndag den 7. august
09.25 Dagens tekst
09.45 For børnene
Ved Minna Winkler. „Ih, hvor er jeg
glad".
11.00 Luigi Boccherini
Koncert for cello og orkester i
B-dur. Jacqueline du Pré (cello).
The English Chamber Orchestra.
13.30 Færøsk nyhedsudsendelse
(Optagelse fra Thorshavn).
15.05 Pop-nu
16.05 Nogle ville måske kalde os
menneskeligt vraggods —
Samtaler med psykisk handicappede
og deres pårørende fra Landsfore-
ningen for Sindslidendes Vel. Til-
rettelægelse: Axel Jørgensen.
17.35 Musik ved spisetid
20.25 Det er aldrig forsent
3 kvinder beretter om hvordan de
i en moden alder gik i gang med
en uddannelse. Ved Annie Lang-
berg.
20.55 Koncert for lut og orkester
Solist: Julian Bream.
22.10 Tyske drikkeviser
— fra den glade studentertid.
GULDKARAMELLER
De eneste rigtige karameller er
Toms Guld Karameller
kukarnårKit tåssåuputToms Guld Karameller
Grønlands største udvalg i
musikinstrumenter
Altid 8-10 forskellige modeller i el-orgler på lager.
Stort udvalg i spanske og western guitarer, el-single og el-bas
guitarer.
Forstærkere i flere forskellige størrelser.
Brochurer og priser sendes på forlangende. Flere og flere over
hele Grønland køber nu deres musikinstrumenter hos
Lund y
musiK rjitf expert
MUSIKHUSET . JULIANEHÅB . TLF. 3 8133
19