Atuagagdliutit - 21.05.1969, Page 34
rr----------------------------------------------------------------------------
RADIUKUT autdlakatitagssat
■vdléngortitsissoKarsinéusagunarpoK
------------------------------------------------------------------------------1
Kalåtdlit-nunåta radiuata autdlakåtitai autdlakåtitsivingnit ukunånga
autdlakåtineKartarput:
autdlakåtltsiviup Bølge-
sumissusla Frekvens længde sumut sangmtvia
Nåk 97,2 MHz 3,09 m tamanut
Kitsigsut 570 kHz 526 m tamanut
Kitsigsut 5980 kHz 50,17 m Upernavik/Thule
Kitsigsut 5960 kHz 50,34 m Angmagssalik/Scoresbysund
Kitsigsut 3999 kHz 75,02 m K’aKortoK
K’eKertarssuaK . 650 kHz 462 m tamanut
Påmiut 820 kHz 366 m tamanut
mardlungorneK 20. maj
16.30 infisuit nuånarissait
17.30 kalåtdlisut atuvfåssineK
17,45 nerinerme nipilerssugkat
19.35 niviarsiarKanut nukagpiarKanutdlo (k)
„Det skete i Tange-Langeland“ —
ingm. pingaj uat naggatåtdlo
agdlagtoK: Ingebrigt Davik
Harry Poulsen
20,05 jazzimik nuånarissalingnut (k åma k)
Jens Kromann
20.35 atorfigineKarsinaussoK (k)
nujaiaissoK — Arcaluk Kleemann
21,05 niperssuaK (k)
højttalerip navssårtua Peter L. Jensen
pivdlugo tusagagssiaK
K. Dannefelt Bøthner
21.35 OKalugtartugagssiat OKitsut
Tony Osbome nipilerssortartuilo franskit
nuånerstitåinik atuissut
22,00 aviséritat agdlautigissait (k)
22.35 atuagkiortup suliå (k)
atuagkiortOK dr. med. Ib Ostenfeldt
OKalOKatigineKartoK — Torkil Kemp
pingasungorneic 21. maj
17.30 nerinerup nalåne nipilerssugkat
19.35 kigsautigissat
20.35 OKalugtuaK nangeKåtårtOK
„Jorut“ — ingm. 11 agdl.: Morten Koreh
nugt.: Cecilie Lund
atuaissoK: Mikol Møller
(nangisaoK sapåtiugpat)
21,05 Elgarip erinia
„In the South“ ouverture nlpilerssortut:
Boumemouth Symfoniorkester sujuler-
ssortigalugo Constantin Silvestrl
21.30 igdlersordlugo agssortordlugo
kalåtdlisut agdlagtautsip avdlångortine-
Karsinaunera pivdlugo OKauseKartltsineK
Ulrik Rosing
22.30 erlnat nuånarinérutlsångitsut
Irving Berlinlp Richard Rodgersivdlo
eriniait — nipilerssortut:, Joseph
Anderson nipilerssortartuilo
sisamångorneK 22. maj
16.30 intisuit nuånarissait
17.30 Kavdlunåtut atuvfåssineK
17,45 nerinerme nipilerssugkat
19,35—23,00 unuk nåvdlugo tusagagssiaK
ausiangmiunit årKigssugaK
måko tusartineKåsavdlutik:
niviarsiarKanut nukagpiarKanutdlo
Ausiangne.
„aliortugkerssårutit“
Ausiait tamanit issigalugo
jgdloKarfiup nunaKarfigtut sutdlivigtut-
dlo KanoK issusianik tusagagssiaK
Ausiangne inuit isumaitdlo
igdloKarfingmiut Kanganitsanik måsså-
kutdlo pissutslnik — Ausiangnut tunga-
ssuinåungitsunik — ernartuissut
Ausiangne onalugfik påtagiarssuardlo
påtagiarssuarpalåK åmalo oKalugfik tåu-
ssumalo atomera pivdlugit oKaloKa-
tigingneK
Ausiangne unuarsiutigalugit tumånguer-
sautigssat
mamartortugagssalerssårutinguit
Ausiangne inangajalernerup nalåne
ilerKorsshtit guitarerpalåtdlo torratdlatat
autdlakåtitagssianik årKigssuisstiput
Thorun Gjelstrup, Leif Aidt, åma
Vagn Andersen
tatdlimångorneK 23. maj
17,30 nerinerup nalåne nipilerssugkat
19.35 niviarsiarKanut nukagpiarKanutdlo (k)
OKalugtuat, erinarssugkat mérKatdlo
nangmineK OKalugtuartut årKigssuissut:
Ane Marie Baadsgaard, Katrine Dahls-
gaard åma Otto Lauf
20,05 intisugtorsiutit
iliniarfingmiunik nipilerssortartuinigdlo
OKalOKateKarneK åma T-41-p formandia
aperssomeKartOK åridgss.: Otto Lauf
20.35 ausiangmiut utornartaisa ilait
oKalugpalartut — OKalugtuartitsissoK:
Ignatius Kristoffersen
21,00 påtagiaussamik akunilitsiarneK
Ado Lynge alikusersuissoK
21,10 kalåtdlit taigdliortuvdlutigdlo erinlor-
ttisimassut mardluk
Peter Storchip eraartorå Peter Olsen,
Ignatius Kristofl'ersenivdlo Kristen Poul-
sen, erinarssQsiåinik akunilertardlugit
22,05 Kitigissat Kimanardluartut
Johannes Petersenikut nipilerssuatårtut
22,20 Kungujungnarsinaussut
allkusersuissartOK Johannes Ostermann
Peter Storchimit OKalOKatigineKartoK, ki-
ngornagutdlo Ignatius Kristoffersen
„Kavdlunåtut iliniartitsissoK"
22,40 AK-66
Ausiangne peKatigigfit angnerit ilåt Ka-
nganitsanik tåmatsailiuissoK sujuligtai-
ssua Ado Lynge, sujulerssuissoKatai Jør-
gen Søholm åma Mads Henriksen ilau-
ssortatdlo ilait Teo ndersen åma Jafet
Sandgreen oKaloaKtigineKartut
aperssuissoK: Otto Lauf
arfinmgorneK 24. maj
16,00 tusamårtitsineK
17,00 Kangamitauva plsimava (k)
nalorssitsårlneK
17,45 nerinerme nipilerssugkat
19.35 infisugtunut (k)
nipllerssugkanik tusarnårtitsinek
20,00 Lexicon" (k)
aperKutit ilisimatussutsimut tungassut
Joachim Jerrik ama Bent Jørgensen
21,25 ilakutarit Karlsenikut (k)
danskit ilakutarit uvdluinarne
inuneranik tusarnågagssiak
20.40 kimukåsautit — kimukartuåinåsautit
(k) — Jack Londonip okalugtualiå
nugt. atuaiss.: Erik Lyberth
21,05 Kitigissat itsåkajåt
Ausiangne AK-66-ip itsåkajånik
kitlgtitsineranit imiussat
21.35 kavdlunåtut atuvfåssineK
Henrik Bentzon Knud Hamsunip
oKalugtualiånik atuaissoK
22,05 méraunilerssårutit OKalugtuarsiatdlo
(k) — ausiangmio Saramine Rasmussen
OKalugpalårtoK — (nangisaoK atausi-
ngorpat pinsip åipåne)
22.40 erinarssugkat Tijuanamårsut
erinarssoKatigit The Tijuana Singers
alikusersuissut
sapåt 25. maj
(pinsip uvdlua)
19,30 agiaK nokartiligdlo
aglartoK Jacques Ghestem
19.50 OKalugtuaK nangeKåtårtOK (k)
„Jorut“ — agdl.: Morten Korch
nugt. Cecilie Lund
(nasaoK pingasiingorpat)
20,20 siorKanigdlume persertaraluarujoK (k)
Tunesiame misigissaK Lisbeth Linnemann
20,40 eriniarssuaK iluarsaerKingnersiut
Mendelssohn-Bartholdyp erlniå
nipilerss.: Bostoner symfoniorkester
sujul. i Charles Munch
21,10 SuersaK — (k)
angalatOK avanerssualiartartOK Hans
Hendrik — autdlakåtitagssiortoK:
Ulrik Rosing
21.50 Kavdlunåtut atuvfåssineK
Meir Goldschmidtip agdlagånik atuai-
ssoK Frits Helmuth
22,25 tusamårtitsineK
atausingorneK 26. maj
(pinsip åipå)
14,00 kalåtdlisut nålagiarneK
autdlakåtitsivingmit — oKalussissoK:
Abia Hansen
16,00 tusamårtitsineK
18,00 kalåtdlisut atuvfåssineK
18,25 nerinerup nalåne nipilerssugkat
20,45 Ntip nakorsauarfiata onalugtuagssartå
(k) — agdl.: nakorsaK Søren Andersen
nugt. atuaiss.: Kristian Peter Lynge
(nanera tatdlimangorpat)
21,15 inuk nipimigut KanoK erssersitarpa?
(k) — Stepnen Schwartz
22,00 kabaretorkestret nipilerssortut
sujul.: Hans Peder Ase
22,35 méraunilerssårutit OKalugtuarsiatdlo
(k) — ausiangmio Saramine Rasmussen
OKaLugpalårtOK (nanera)
23,^0—ou.ul KitigiarssorneK
mardlungorneK 27. maj
16.30 intisukat nuånarissait
17.30 kaiåtansut atuvfåssineK
17,45 nerinerup nalane nipilerssugkat
19.35 niviarsiarKanut nukagpiarKanutdlo (k)
lusarnagagssiaK: ujarKat erdlingnartut
10.000
20,05 asimioKarfit uunaKarférKatdlo (k)
oKalugtuartOK: Peter Egede
20.35 jazzimik nuånarissalingnut
21, uo aperKutit aklssutitdlo (K)
ilisimatussutsimut tungassunik navsuiau-
teKarneK Joacnim Jerrik åma Bent
Jørgensen
21.35 nunarput pivdlugo — (k)
danskit avisine atuagagssiainilo
agdiautigissat
22, uu erinarssutit tyskit upernårsiutait
22,25 Kavdlunåtut atuviåssineK
Johannes V. jensenip oKalugtuåraliainik
atuaissoK: Karin Neliemose
22,40 OKalugtuaK siuileriariuarutigssaK (k)
pingasungorneK 28. maj
19.35 kigsautigissat
20.35 OKalugtuaK nangeKåtårtOK
„Jorut“ (nanera) agdlagtoK: Morten Korch
nugt.: Cecilie Lund
atuaissoK: Mikol Møller
21,05 nipilerssortartut tusåmassat
agiartartOK Yehudi Menuhin
21,45 inuk ineriartortitaunerdlo
misigssuineK tungavigalugo encarsauter-
ssutu agdl. Bent Jensen nugt. atuaiss.:
Peter Mørch (atuagagssiamit „Grønland“-
imit tigussaK)
(nangisaoK tatdlimångorpat)
22,20 kalåtdlisut erinarsstitit upernårsiutit
22,40 Kalåtdlit-nunåne upernåK
Peter Freuchenip Finn Salomonsenivdlo
atuagkiånit „Arktisk forår*4 tigulågkat
sisamångorneK 29. maj
16.30 intisukat nuånarissait
17.30 Kavdlunåtut atuvfåssineK
18,00 nerinerup nalåne nipilerssugkat
19,35 jazzimik nuånarissalingnut
20,00 nunat avdlat nålagkersugaunerånik
20.30 Kuiasungniutit
Victor Borge alikusersuissoK
20,45 Poul Reumertip torratdlagtagai
issigingnårtitsissartutut OKalugtuarine-
Kamera peKataussut ilait: Clara
Pontoppidan, Henning Mouritzsen, Elith
Pio, Jørgen Reenberg åma
Mogens Wieth
22,15 lusarnårtitsineK
Franz Schubert: symfoni nr. 9 i c-dur
nipilerss.: N B. C. symfoniorkester
sujul.: Artouro Toscanini
tatdlimångorneK 30. maj
19,35 OKalugtartugamernit
nipilerss.: Si Zentner nipilerssortartuilo
19,50 Ntip nakorsaKarfiata OKalugtuagssartå
(k) agdl.: nakorsaK Søren Andersen
nugt. atuaiss.: Kristian Peter Lynge
(nånera)
20,20 Atlantikup avangnarpasigsuane
aulisarnilerssårut (k)
RADIO- programmet
MED FORBEHOLD FOR ÆNDRINGER
Grønlands Radios udsendelser kan aflyttes over de syv radiosendere med følgende kendetegn:
Placering Frekvent Bølge- længde Retningsbestemmelse
Godthåb by ... 97,2 MHz 3,09 m Ingen
Godthåb, Radioø 570 kHz 526 m Ingen
Godthåb, Radioø 5980 kHz 50,17 m Upemavik/ Thule
Godthåb, Radioø 5960 kHz 50,34 m Angmagssalik/Scoresbysund
Godthåb, Radioø 3999 kHz 75,02 m Julianehåb
Godhavn 650 kHz 462 m Ingen
Frederikshåb .. 820 kHz 366 m Ingen
Tirsdag den 20. maj
16.30 Pop-timen.
17.30 Grønlandsk oplæsning.
18,00 Musile ved spisetid.
19.35 For piger og drenge (d).
„Det skete i Tange-Langeland".
3. og sidste del af
Ingebrigt Daviks eventyr.
Harry Poulsen.
20,05 For jazzlyttere.
Jens Kromann.
20.35 Stillingen er åben — (g).
I lære som herrefrisør.
ArKaluk Kleemann.
21,05 Den store stemme (d).
En udsendelse om højttalerens opfinder,
Peter L. Jensen.
Tilrettelagt af K. Dannefelt Bøthner.
21.35 Let grammojonunderholdning.
Tony Osborne og orkester spiller
franske schlagere. — (Grf.).
22,00 Lokalbladene skriver (g).
22.35 Humanisten ved arbejdet (d).
Samtale med forfatteren
dr. med. Ib Ostenfeld.
Thorkild Kemp.
Onsdag den 21. maj
(GRØNLANDSKSPROGET AFTEN)
17,30 Musik ved spisetid.
19.35 Ønskekoncert.
20.35 Ajten] øl jetonen.
„Jørgen" — en fortælling af Morten
Korch, oversat af Cecilie Lund og
læst af Mikol Møller. (Forts, søndag).
21,05 Edward Elgar.
Ouverturen „In the South".
Boumemouth Symfoniorkestret.
Dir.: Constantin Sil vestri. — (Grf.).
21.30 „Bør man ændre det grønlandske
skriftsprog?"
Uddrag af en diskussion i Radiohusets
koncertsal i Godthåb.
Ulrik Rosing.
22.30 Amerikanske ever-greens.
Joseph Anderson og hans orkester
spiller melodier af Irving Berlin og
Richard Rodgers. — (Grf.).
Torsdag den 22. maj
(DANSKSPROGET AFTEN)
16.30 Pop-timen.
17.30 Fra eventyrets verden (d).
„Frisk Mod".
Buster Larsen læser et dansk folke-
eventyr, genfortalt af J. Byskov.
18,00 Musik ved spisetid.
19,35—23,00 Vært for en ajten:
EGEDESMINDE,
som præsenterer følgende program:
For piger og drenge i Egedesminde.
„Noget om spøgelser".
Egedesmlnde-mosalk.
Brikker til en mosaik om byen som
bosted og arbejdsplads.
Mennesker og meninger i Egedesminde.
Borgere fra byen fortæller om fortid og
nutid — og ikke bare 1 Egedesminde.
Kirke og orgel i Egedesminde.
Orgelspil og samtale om Kirken og
kirkelivet.
Natmad i Egedesminde.
En gastronomisk anretning.
Ved sengetid i Egedesminde.
Viser og guitarspil i levende fremførelse.
Programmet er tilrettelagt af:
Thorun Gjelstrup, Leif Aidt og
Vagn Andersen.
Fredag den 23. maj
(GRØNLANDSKSPROGET AFTEN)
19,35—23,00 Vært for en ajten:
EGEDESMINDE,
som præsenterer følgende program:
19.35 For piger og drenge.
Historier, børnesange og børn,
der fortæller.
Ane Marie Baadsgaard, Katrine Dahls-
gaard og Otto Lauf.
20,05 Ungdommens jorum.
Samtaler med realskoleelever og
T-4l’s formand.
Otto Lauf.
20.35 De ældre fortæller —.
Tre Egedesminde-veteraner fortæller
oplevelser. — Ignatius Kristoffersen.
21,00 Ti minutter på harmonika.
Ado Lynge spiller gammelt og nyt.
21,10 To grønlandske digter komponister.
Peter Storch fortæller om Peter Olsen
og Ignatius Kristoffersen om
Kresten Poulsen.
22,05 Specielt for de ældre —
Johannes Petersens trio spiller
polkaer og valse.
22,20 Motion jor smilebåndet.
Peter Storch i samtale med Johannes
Ostermann, og „Dansk for viderekomne"
ved Ignatius Kristoffersen.
22,40 AK-66, Folkedanserforeningen i
Egedesminde.
Samtaler med foreningens bestyi elses-
medlemmer. — Otto Lauf.
Lørdag den 24. maj
16,00 Ejtermiddagskoncert. — (vi.).
17,00 Hvornår var det nu — det var? (d).
— en gætteleg for hele familien.
Claus Walther.
17,45 Musik ved spisetid.
19.35 Ung lørdag (g).
2o,00 Lexicon (a).
Et naturvidenskabeligt spørgeprogram
ved Joachim Jerrik og Bent Jørgensen.
20,25 Hansens Kvarter (d).
20.40 „Vestover — stadig vestover“ (g).
En novelle af Jack London,
oversat og læst af Erik Lyberth.
21,05 Ældre dansemusik.
Fra en aften i Folkedanser-
foreningen i Egedesminde.
21.35 „Relersen aj Sydstjernen“ (d).
Henrik Benzon læser en fortælling
af Knut Hamsun.
22,05 Træk aj min barndom (g).
Saramine Rasmussen, Egedesminde,
fortæller. — (Afsluttes mandag).
22.40 Tljuana-slngers underholder.
Søndag den 25. maj (Pinsedag)
10,30 Violin og klaver.
Jacques Gestem. violin.
Raul Cola, klaver. — (Grf.).
19.50 Aftenf øl jetonen (g).
„Jørgen" — en fortælling af Morten
Korch, oversat af Cecilie Lund og
læst af Mikol Møller.
(Afsluttes onsdag).
20,20 Sandstorm over steppeland (d).
Øjebliksbillede fra Tunesien.
Lisbeth Linnemann.
20,40 Felix Mendelssohn-Bartholdy.
Symfoni nr. 5 i d-moll.
„Reformationssymfonien.
Bostons Symfoniorkester.
Dir.: Charles Munch.
21,10 En ukuelig mand (g).
Montage om den grønlandske ekspe-
ditionsmand Hans Hendrik.
Ulrik Rosing.
21.50 Tømmerpladsen (d).
Frits Helmuth læser en fortælling
af Aron Meir Goldschmidt.
21,25 Lille ajtenkoncert.
Kompositioner af Mozart og llaydn.
Mandag den 26. maj (2. pinsedag)
14,00 Grønlandsk gudstjeneste
fra studiet. Prædikant: Abla Hansen.
16,00 Ejtermiddagskoncert.
18,00 Grønlandsk oplæsning.
18,25 Musik ved spisetid.
20,45 Sundhedsvæsenet i Godthåb gennem
tiderne (g).
Foredrag af læge Søren Andersen,
Godthåb, oversat og læst al
Chr. P. Lynge. — (Afsluttes fredag).
21,15 Stemmer (d).
Et radiofonisk essay, om menneskets
stemme. — Stephen Schwartz.
22,00 Populær solistkoncert.
Kabaretorkestret spiller under
ledelse af Hans Peder Ase.
22,30 Træk fra min barndom (g).
Saramine Rasmussen. Egedesminde,
fortæller.
Peter Fr. Rosing.
Tirsdag den 27. maj
16.30 Pop-timen.
17.30 Grønlandsk oplæsning.
17,45 Musik ved spisetid.
19.35 For piger og drenge (d).
„Ti tusind rubiner“.
Hørespil af Willis HaU, oversat af
Holger Buchhave.
Instruktion: Knud Vad Thomsen.
20,05 Udsteder og bopladser (g).
Causeri. — Peter Egede.
20.35 Jazzplader i jocus.
Helge Krogh.
21,05 Lexicon (d).
Et naturvidenskabeligt spørgeprogram
med Joachim Jerrik og Bent Jørgensen.
21.35 Hvad man skriver om Grønland (g).
Klip fra danske aviser og tidsskrifter.
22,00 Tyske jorårssange.
En samling Lieder,
sunget af forskellige kunstnere. (Grt.).
22,25 Dansk oplæsning (d).
Karin Nellemose læser to myter
af Jobs. V. Jensen.
22,40 En godnathlstorie (g).
Onsdag den 28. maj
(GRØNLANDSKSPROGET AFTEN)
17,30 Musik ved spisetid.
19.35 Ønskekoncerten.
20.35 Ajtenjøljetonen.
„Jørgen" — en fortælling af Morten
Korch, oversat af Cecilie Lund og
læst af Mikol Møller. — (Afslutning).
21,05 Berømte musikere.
Violinisten Yehudi Menuhin.
Carl B. Lynge.
21,45 Udviklingspolitikken og mennesket.
Et foredrag af magister Bent Jensen,
oversat og læst at Peter Mørch.
(Afsluttes fredag).
22,20 Grønlandske jorårssange.
22,40 Foråret i Grønland.
Uddrag af Peter Freuchens og
Finn Salomonsens bog Arktisk Forår.
Torsdag den 29. maj
(DANSKSPROGET AFTEN)
16.30 Pop-timen.
17.30 Fra eventyrets verden (d).
„Kong Aglb“.
Erik Mørk læser et æventyr fra
„Tusind og een nat", genfortalt af
J. Byskov.
18,00 Musik ved spisetid.
19,35 Strejftog i jazzen.
Kjeld Kjertmann.
20,00 Orientering.
Kommentarer til begivenheder hjemme
og ude.
20.30 Musikomikalsk kvarter
med Victor Borge.
20,45 Gode masker og levende mennesker.
Poul Reumert.
En skuespiller og hans arbejde,
genoplevet i nogle højdepunkter af bi. a.
Clara Pontoppidan, Henning Moiitzen,
Elith Plo, Jørgen Reenberg og
Mogens Wieth.
Ordinær generalforsamling
Der indkaldes herved til ordinær generalforsamling mandag den 16.
juni kl. 15,00. Mødested Den Kongelige Grønlandske Handels kontor,
København.
Dagsorden ifølge vedtægternes punkter 1 til 6 plus punkt 7, spørgs-
målet om selskabets videreførelse eller eventuelle likvidation.
A/S NARSSAK’ PELSAVL.
aula j angers imassaxnlk
autdlakåtineicartartut
uvdluinarne: 7,30 radloavlse, 7,40 sila,
7,45 OKalugtartorneK, 8,15 btbllimlk atu-
ainek imalunit uvdlormut emarsautigi-
ssagssat, 8,25 autdlakåtltagssat, 12,00—
13,00 uvdloKerKaunerane nipilerssugkat,
12,30—12,50 radloavlse, 13,00 slla, 18,15 sl-
la angatdlatitdlo, 18,40 radloavlse (k)
(autdlakåterxltagssaK 23,05), 19,00 radio-
avise (k) (autdlakåterxitagssaK 23,25),
19,15 søKutiglnartut, 19,30 autdlakåtitag-
ssat, 23,00 sila.
arf iningornikut:
15,30 arnanuinaunerussut (k), 16,00 tu-
sarnårtltslneK, 17,00 arnanuinaunerussut
(k), 23,40—01,00 KitigiarssorneK.
sapåtine nagdliutunilo:
8.30 sila, tauvalo tusamårtitsineK, 9,25—
9.30 slla autdlakåtitagssatdlo, 12,00 uv-
dloKerKaunerane nipilerssugkat, 13,15—
13.30 silagssax, 14,00 nålagiarneK, 16,00
norgemiut aulisartuinut, 17,00 savaling-
mlormiut aulisartuinut, 18,00 mérartav-
tinut (k), 18,20 mgrartavtinut (k), 19,15
tlmerssornermit, 19,30 sila, angatdlatit
autdlakåtitagssatdlo, 19,40 kigsautigissat,
23,00 sila, radioavisit uvdluinarnisut.
agdl.: Jens P. Mikkelsen — atuaissoK:
Tnyge Stenstrup
20.40 tusamårtitsineK
Mozart: violinkoncert nr. 3 i g-dur
agiartoK: Christian Ferras nipilerss.
Stuttgart kammerorkester
sujul.: Karl Munohinger
21,05 inuk ineriartortitaunerdlo (k)
misigssuineK tungavigalugo erKarsauter-
ssutit agdl.: Bent Jensen nugt. atuaiss.:
Peter Mørch — (nånera)
21.40 nunavtine avisémat ilåt (k)
„Ausiak" årKigssuissue oKaloKatigine-
Kartut — Frode Knudsen
22,00 erinat Kitigissat Amerikame
kujatdlermlutUt
22,20 uvdlorsiutlt — (k)
nalivtine pissartunik eiKartugkat tamat
22,45 erinat sinileriartuårutigssat
arfinmgorneK 31. maj
16,00 OKalugtartorneK
17,00 Kangamitauva pisimava?
nalorssitsårlneK — Claus Walter
17,45 nerinerup nalåne nipilerssugkat
19,35 intisugtunut (k)
nipilerssugkanik autdlakåtitsineK
20,05 ilaKutarit Karlsenikut (k)
20,20 sermermiormiunik (k)
Ado Lynge ausiangmio Hother Oster-
mannip atuagkiånit tigulårivdlune nug-
tersimassaminik atuaissoK
21,00 sujulerssuissoralugo: tikerårte
Danmarkip radiuane nipilerssortartut
ilait nipilerssortut sujulerssuissoralugo
hollandimio Doli van der Linden
21,30 erinaK inugtålo (k)
Carl Brisson OKalugtuarineKartoK
oKalugtartugartalerdlugo.
Blicher Hansen
22,15 piniarttigatdlarnarmat (k)
Ausiait manitsuamitisimassoK
Thomas Schmidt oKalualårtoa
Peter Fr. Rosing
22,40 kalåtdlit erinarsstitait
Faste udsendelser
udsigten, 7,45 grammofonmusik, 8,15
morgenandagt eller dagens ord, 8,25
på hverdage: 7,30 radioavisen, 7,40 vejr-
programoversigten, 12,00—13,00 middags-
koncert, 12,30—12,50 radioavisen, 13,00
vejrudsigten, 18,15 vejret og skibsfarten,
18,40 radioavisen (g genudsendes 23,05),
19,00 radioavisen (d genudsendes 23,25),
19,15 aktuelt kvarter, 19,30 programover-
sigten, 23,00 vejrudsigten.
På lørdage:
15.30 eftermiddagsmagasinet (g), 16,00
eftermiddagskoncert, 17,00 eftermiddags-
magasinet (d), 23,40—01,00 dansemusik.
På søn- og helligdage:
8.30 vejrudsigten, derefter grammofon-
musik, 9,25—9,30 vejret og programover-
sigten, 12,00 middagskoncert, 13,25—13,30
vejrudsigten, 14,00 gudstjeneste, 16,00
udsendelse til norske fiskere, 17,00 ud-
sendelse til færøske fiskere, 18,00 bør-
netime (d), 18,20 børnetime (g), 18,40 ra-
dioavisen, 19,15 søndagens sport, 19,30
vejret, skibsfarten og programoversig-
ten, 19,40 ønskekoncert, 23,00 vejrudsig-
ten, og aftenradioavisen som på hver-
dage.
22,15 Frans Schubert.
Symfoni nr. 9 i c-Dur.
N.B.C.’s symfoni-orkester.
Dir.: Artouro Toscanini. — (Grf.).
Fredag den 30. maj
(GRØNLANDSKSPROGET AFTEN)
17,30 Musik ved spisetid.
19.35 Let grammofonintermezzo.
Si Zentner og hans orkester underholder.
(Grammofon).
20,05 Sundhedsvæsenet l Godthåb gennem
tiderne (g).
Foredrag af læge Søren Andersen, Godt-
håb. oversat og læst af Chr. P. Lynge.
20.35 Fisketur (d).
Dagbog fra et fisketogt på Nordatlanten-
Optegnelser af fisker Jens P. Mikkelsen,
Thorshavn, læst a£ Thyge Steenstrup.
20.55 Violinkoncert
Koncert nr. 3 i G-Dur for violin og
orkester af Mozart.
Solist: Christian Ferras.
Stuttgart® Kammerorkester.
Dir.: Karl Mtlnchinger. — (Grf.).
21,20 Udviklingspolitikken og mennesket.
(g). Et foredrag af magister Bent Jensen,
oversat og læst af Peter Mørch.
21.55 En grønlandsk lokalavis (d).
Samtale med medlemmer af Ausiaks
redaktion i Egedesminde.
Frode Knudsen.
22,15 Latinamerikanske rytmer. — (Grf.)-
22.35 Vinduet (g).
22,45 Godnatmusik. — (Grf.).
Lørdag den 31. maj
16,00 Ejtermiddagskoncert.
17,00 Hvornår var det nu — det var? (d).
En gætteleg for hele familien.
Claus Walther.
17,45 Musik ved spisetid.
19,35 Ung lørdag (g).
20,05 Karisens Kvarter (d).
20,20 Af Sermermiuts saga (g).
Ado Lynge, Egedesminde, læser sine
oversættelser fra Hother Ostermanns bog-
21,00 Musikalsk gæst fra Holland.
Dolf van der Linden dirigerer
Danmarks Radios udvidede Big Band.
21,30 Mennesket bag kunstneren (d).
Carl Brisson.
Blicher-Hansen og grammofonen.
22,15 Et langt fangerliv (g).
Thomas Schmidt, Egedesminde, fortæller-
Peter Fr. Rosing.
22,40 Grønlandske sange.
34